Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podczas remontu peronu dalekobieżnego w Oliwie znikły unikatowe kafelki

Arek Gancarz
Kafelki z tunelu dworcowego w Oliwie zostały odkute przez remontujących okolice dworca PKP robotników. Konserwator uspokaja - wszystko jest pod kontrolą. W tym miejscu powstaną szyby windy, więc część kafelków musi zniknąć.

Mieszkańcy Oliwy alarmują, że robotnicy podczas remontu torowiska, tunelu i peronu trasy E65 Gdynia-Warszawa skuli zabytkowe kafelki.

Zobacz remont trasy kolejowej Gdynia - Warszawa w Oliwie na zdjęciach.

- Czy widzieliście już, jak niszczone (zbijane) są zabytkowe kafle w tunelu na dworcu w Oliwie? Nie, nie przez wandali. Przez ekipę remontującą dworzec, niestety. Pewnie ktoś wymyślił, że zrobi ładniejszy tunel z kartongipsu. Jestem załamana - alarmuje nasza czytelniczka Pani Barbara.

Robotnicy skuwają je ze ścian schodów prowadzących na peron pierwszy od piątku. Część składowana jest na zamkniętych schodach, prowadzących na peron. Część leży w bezładzie, potłuczona.

- Natychmiast powiadomiliśmy o tym przedstawicieli Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z prośbą o natychmiastową interwencję - informuje Tomasz Strug, radny Oliwy i miłośnik historii Gdańska. - Kremowe i zielone kafelki pamiętają czasy budowy dworca w drugiej połowie XIX wieku (okres między czerwcem 1869 a lipcem 1870 r. - dop. red.). Ich zabytkowy charakter docenili nawet filmowcy, kręcąc w Oliwie jedną ze scen słynnego filmu "Medium" (rok 1985).

Okazuje się, że wbrew powszechnemu mniemaniu oliwski dworzec zabytkiem nie jest, leży jednak na obszarze wpisanym do rejestru i ma zabytkowy charakter. Zaś zbite kafelki wrócą na ściany tunelu, prowadzącego na peron dalekobieżny.

- Oliwski dworzec nie jest wpisany do rejestru zabytków, jednak figuruje w nim Stara Oliwa wraz z zespołem Potoku Oliwskiego, stąd konieczność uzgadniania prac z naszym urzędem - wyjaśnia Marcin Tymiński, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku. - Remont prowadzony jest zgodnie z pozwoleniem i kontrolujemy co się dzieje na peronie. Kafle wrócą na ścianę. Część zniknie jednak, by zrobić miejsce na windę dla niepełnosprawnych. Mieszkańcy nie mają się o co martwić - dodaje uspokajająco.

Konserwatorskie pozwolenie obejmuje budowę dwóch szybów do wind, remont wiat, remont zadaszenia nad tunelem i aranżację małej architektury.

Czytaj także: Konserwator do prokuratory zgłosił nielegalną rozbiórkę zabytkowego młyna w Emaus, chociaż mieszkańcy alarmowali o niszczeniu zabytku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto