W poniedziałek podpisano umowę na umocnienie skarp na Biskupiej Górce. Dokument podpisali w poniedziałek wojewoda Dariusz Drelich i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Pierwsze prace w ramach zadania „Stabilizacja i zabezpieczenie osuwisk w rejonie Biskupiej Górki w Gdańsku” rozpoczęły się już kilka tygodni temu. Rozstrzygnięcie przetargu i ruszenie z robotami było możliwe dzięki tzw. promesie o dofinansowaniu inwestycji z budżetu państwa, którą władzom miasta w lutym przekazało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zapewnienie resortu zostało dotrzymane i 17 lipca podpisano umowę o wsparciu pierwszego, tegorocznego etapu umocnienia Biskupiej Górki kwotą 3,2 mln zł, co stanowi ok. 80 proc. całkowitego kosztu robót.

- To pierwsza w historii Pomorza dotacja celowa na tego typu przedsięwzięcie, co pokazuje jak wyjątkowym i szczególnie zagrożonym osuwiskami miejscem jest Biskupia Górka. Niestety z gwałtownymi ulewami mamy do czynienia coraz częściej, dlatego ta inwestycja jest konieczne aby mieszkańcy tej dzielnicy mogli spać spokojnie - podkreślał przy podpisaniu umowy wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

- Umocnienie skarp Biskupiej Górki jest fundamentem dla zaplanowanej rewitalizacji tej dzielnicy. W przyszłym oczywiście również będziemy występować o rządowe wsparcie na kolejne etapy tych prac. Koszt całej operacji to ok. 15 i liczymy, że 2018 roku uda na się ją do końca przeprowadzić - mówił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Przypominamy, że Państwowy Instytut Geologiczny wskazał na Biskupiej Górce sześć osuwisk wymagających zabezpieczenia. W pierwszej kolejności umocnieniu poddany zostanie odcinek od ul. Zaroślak 4 do ul. Na Stoku 14. Na początku rozebrane i usunięte istniejące mury oporowe oraz znajdujące się tam sieci, które trzeba będzie przenieść bądź przebudować. Następnym, najważniejszym i najdroższym etapem będą prace stabilizacyjne osuwisk obejmujące wykonanie murów oporowych oraz mikropali, kotew i gwoździ gruntowych. Zostanie również wykonany drenaż.

Prezydent Adamowicz poprosił też w poniedziałek wojewodę o lobbowanie w MSWiA za przeniesieniem na Matarnię ze szczytu Biskupiej Górki laboratorium Komendy Wojewódzkiej Policji, tak aby jak najbardziej oddać ten teren mieszkańcom.

Wiadomości, Wydarzenia

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

gdanszczanin (gość)

No no czy wojewoda wie że Adamowicz po wykonaniu prac sprzeda biskupią deweloperom ? Teraz lis ma argumenty i rządowe czyli nasze pieniądze pójdą ,a on będzie się śmiał z niemieckim deweloperem jak wyrolował rząd !