Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podziel się 1%. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Elbląskiej w Kwidzynie

Arkadiusz Kosiński
Na zdjęciu osoby działające w jednej ze świetlic
Na zdjęciu osoby działające w jednej ze świetlic fot. archiwum stowarzyszenia
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Elbląskiej pw. św. Józefa powstało w Kwidzynie w 1994 roku, który przez Papieża Jana Pawła II oraz Organizację Narodów Zjednoczonych ogłoszony został Rokiem Rodziny. Założyła je grupa ludzi, którzy - jak przyznają - dostrzegli w otaczającej ich rzeczywistości zagrożenie dla rodziny jako podstawy zdrowego społeczeństwa i narodu.

Od ponad 15 lat podejmują wszelkie działania, mające pomóc rodzinie w zagrożeniach mogących zachwiać jej stabilnością. Życiowe zakręty zdarzają się przecież w wielu domach. Nieporozumienia, zadawnione kłótnie, alkohol, narkotyki, trudności wychowawcze - nie każda rodzina jest w stanie pomóc i poradzić sobie sama. "Nie ma takich spraw, o których nie można by było porozmawiać i poszukać dobrego rozwiązania" - czytamy na stronie internetowej stowarzyszenia www.elblag.srk.opoka.org.pl.

- Nasza pomoc ukierunkowana jest na wszystkich, którzy jej potrzebują. Oferujemy pomoc w trzech aspektach: psychologiczną, pedagogiczną i prawną. Nie odmawiamy nikomu - mówi Wojciech Kowalczyk, prezes stowarzyszenia, i dodaje, że nie ma znaczenia, czy są to rodziny katolickie, czy też nie.
Swoją pomoc stowarzyszenie realizuje poprzez świetlice środowiskowe, a także Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Katolicką Poradnię Rodzinną. Do lipca ubiegłego roku stowarzyszenie pro- wadziło także Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy, który po wejściu w życie nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej został zlikwidowany.

W 2012 roku w pięciu świetlicach, które prowadzą, opieką otoczyli ponad 100 dzieci w wieku 6-16 lat. W świetlicach podopieczni mogą korzystać z pomocy naukowych, telewizora, gier, stołu do tenisa czy komputera. Stowarzyszenie organizuje tak-że wycieczki oraz, w okresie wakacyjnym i ferii zimowych, kolonie i obozy harcerskie.

- Praca z dziećmi polega nie tylko na pomocy m.in. w odrabianiu lekcji, to także ogromna praca wychowawcza - tłumaczy Wojciech Kowalczyk.

Jedna z ich wychowanek studiuje na Akademii Medycznej w Gdańsku.
- To nasze duże osiągnięcie - przyznaje Kowalczyk.
W Ośrodku Interwencji Kryzysowej, który stowarzyszenia prowadzi na zlecenie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, pomocy mogą szukać m.in. ofiary przemocy w rodzinie, osoby, które straciły pracę czy zagrożone eksmisją. Do Katolickiej Poradni Rodzinnej mogą natomiast zgłaszać się m.in. skłócone małżeństwa czy samotne matki.

Fundacja Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Elbląskiej, nr KRS: 0000022620.

Akcję "Podziel się 1 procentem" prowadzimy pod patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka i prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Partnerzy: Fundacja RC i Radio Plus (audycje poświęcone akcji: pn.-pt. o godz. 17.45).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto