Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pójdź na spacer szlakiem trójmiejskich pomników: postaci wybitne, bajkowe oraz... zwierzęta

Grażyna Antoniewicz
Ławeczka Oskara
Ławeczka Oskara Archiwum
Są na skwerach, placach i przy ruchliwych ulicach - pomniki stojące, siedzące i konne. Czy dorównają pięknemu królowi Janowi Sobieskiemu, który przywędrował do Gdańska ze Lwowa? A może są ciekawsze, choć inne i mniej znane.

Oglądajmy pomniki i rzeźby, bo świadczą one o tradycji miasta, tworząc jego niepowtarzalny klimat. Majówkowe spacery są do tego najlepszą okazją.
Ławeczka Oskara
Pisarz Günter Grass od 1993 roku jest Honorowym Obywatelem Miasta Gdańska.
Ponieważ na wystawienie pomnika ze swoim wizerunkiem noblista nie wyraził zgody, we Wrzeszczu na placu Józefa Wybickiego postawiono Ławeczkę Oskarka oraz fontannę z Tańczącą Panienką. Oskarek to postać z powieści Grassa "Blaszany bębenek". Ławeczka, na której siedzi, osadzona jest w absydzie ze stalowego trejażu na granitowym cokole w tle. Rzeźba Panienka z Parasolem umieszczona została na obelisku z granitu w środku basenu fontanny.
Marysia i krasnoludki
To pomnik, który darzę szczególnym sentymentem. Stanął na placu 1 Maja w Gdańsku 14 listopada 1977 roku. Jego autorem był znakomity rzeźbiarz profesor Franciszek Duszeńko, współautor pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Konopnicką z brązu wzniesiono ze składek Spółdzielni Pracy Rękodzieła Artystycznego "Artes" i Cepelii. Napisała nie tylko "Rotę", lecz także ulubioną książkę mojego dzieciństwa "O krasnoludkach i sierotce Marysi", którą czytała mi mama.
Wojciech na cokole
Na skwerze między ulicami św. Trójcy i Okopową w Gdańsku znajduje się pomnik wysoki na 2,6 m i przedstawiający św. Wojciecha trzymającego krzyż. Osadzony został na granitowym cokole. Jego autorem jest artysta rzeźbiarz Józef Fukś.
Generał Maczek
Na szlaku bojowym w Europie generał Stanisław Maczek ma ponad 300 pomników. Ten gdański, który stoi u zbiegu ulic Chopina i Wojska Polskiego, budowany był społecznie (ma formę łuku triumfalnego posadowionego na kopcu). W świetle łuku ustawiono głaz narzutowy z tablicą przedstawiającą generała. Monument odsłonięto 8 sierpnia 2004 roku, w 60. rocznicę wejścia I Dywizji Pancernej do walki w Normandii.
Stefan Michalak
Na placu przed gmachem głównym Akademii Medycznej, u zbiegu ulic Dębinki i Marii Skłodowskiej-Curie, stoi pomnik, o którym niektórzy mówią, że jest jednym z najpiękniejszych w Gdańsku. Upamiętnia postać pierwszego polskiego lekarza, który w kwietniu 1945 roku, na miesiąc przed końcem wojny, przybył do pogrążonego jeszcze w walkach Gdańska, aby w zrujnowanym wojną mieście zorganizować służbę zdrowia i opiekę lekarską dla tysięcy chorych i rannych. Doktor Stefan Michalak odbudował ze zniszczeń wojennych szpital miejski we Wrzeszczu, by na jego bazie utworzyć Akademię Medyczną.
Jan III Sobieski
To jeden z najbardziej rozpoznawalnych gdańskich pomników. Król Jan III Sobieski - pogromca Turków pod Wiedniem, przybył do nas ze Lwowa. Szkoda, że jego syn nie doczekał się u nas żadnego pomnika, choć jest to jedyny królewicz urodzony w Gdańsku. Aleksander Benedykt Sobieski herbu Janina - potomek Jana III i Marii Kazimiery z domu d'Arquien, przyszedł bowiem na świat w kamienicy numer 2 na Długim Targu 1 września 1677 roku.
Żołnierze rosyjscy
Na Górze Jerozolimskiej na terenie Fortu Grodzisko od strony ulicy Dąbrowskiego znajduje się pomnik poświęcony pamięci żołnierzy rosyjskich poległych na ziemi gdańskiej w latach 1734, 1807 i 1813. To najstarszy pomnik na terenie Gdańska. Pochodzi z 1898 roku. Wysoki monument wykonany został z fińskiego granitu, z mozaiką przedstawiającą św. Jerzego. Fundatorem pomnika był Mikołaja II, car Rosji. Pomnik jako jedyny przetrwał II wojnę światową.
Lotnicza katastrofa
Niewielki pomnik w sopockim Parku Północnym w świadomości mieszkańców miasta funkcjonuje jako pomnik marynarzy. Nie zawsze jednak tak było. Początkowo upamiętniał ofiary pewnej katastrofy lotniczej, która się wydarzyła 7 lutego 1913 roku. Tego dnia samolot spadł do Zatoki Gdańskiej. Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się w południe 28 czerwca 1914 roku, czyli tego samego dnia, w którym w Sarajewie z rąk zamachowca zginął austriacki arcyksiążę Franciszek Ferdynand (za "Bedeker Gdański").
Janowi z Kolna
Nieżyjący już sopocianin, mieszkający przy ulicy Władysława Andersa 10, poświęcił swój prywatny pomnik Janowi z Kolna, na pamiątkę odkrycia Ameryki.
Antoni Abraham
W Gdyni, na placu Kaszubskim, stoi monument przedstawiający Antoniego Abrahama. Jego autorem jest Stanisław Szwechowicz. Pomnik ma 4 m wysokości. Decyzję o budowie podjęto w 1995 roku, z inicjatywy prezydent Franciszki Cegielskiej. 
Pomnik morświna
Stoi na skwerze Kościuszki w Gdyni. Zwraca uwagę na morświny, które są zagrożone wyginięciem w Bałtyku (i rzadko spotykane).
Zginęli na morzu
Wiele emocji od początku wzbudza pomnik upamiętniający marynarzy i rybaków, którzy zginęli na morzu. Choć ma oficjalną nazwę "Tym, co odeszli na wieczną wachtę", gdynianie nazywają go białą wdową (lub cycatką) ze względu na biuściastą postać na postumencie, przedstawiającą zrozpaczoną kobietę z rozpostartymi ramionami, wkraczającą do morza. Pomnik (autorstwa Ireny Lorch) stoi przy bulwarze Nadmorskim i na stałe się wpisał w krajobraz Gdyni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto