Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pokój dla maluszka. Jak przygotować kącik dla noworodka i niemowlaka?

Marta Bigda/Polskapress
123rf
Jak przygotować się na przyjęcie nowego członka rodziny? Najlepiej zacząć od urządzenia pokoju dla malucha. Jednak, żeby to zrobić, warto najpierw zapoznać się z podstawowymi potrzebami niemowlaka.

A więc stało się - dziecko już niedługo zjawi się w naszym życiu, a my w panice przeglądamy fora i poradniki dla świeżo upieczonych rodziców. Jak powinien wyglądać niemowlęcy pokój? Jakie sprzęty są niewskazane, jakie potrzebne, a jakie robią tylko dobre wrażenie? Zanim pobiegniemy do sklepu w poszukiwaniu najlepszych łóżeczek, baldachimów i karuzelek dla naszego dziecka, zastanówmy się najpierw, jaka atmosfera powinna panować w dziecięcym pokoju i co możemy zrobić, by jak najlepiej stymulować maluszka.

- Przede wszystkim trzeba zadbać o poczucie bezpieczeństwa niemowlęcia, a na to składa się wiele czynników. Ważna jest temperatura i wilgotność powietrza - mówi psychoterapeuta Elżbieta Ciążeńska. - Szczególnie w sezonie zimowym, gdy powietrze jest przesuszone, przydadzą się mokre ręczniki na kaloryferach.

Kwiaty też nie są złym pomysłem, pod warunkiem, że wyniesiemy je na noc - w dzień dają tlen, ale po zachodzie słońca zabierają go. Trzeba też pamiętać o regularnym odkurzaniu ich liści.

Pokój dziecka, zresztą, musi być wietrzony kilka razy dziennie, oczywiście wtedy, gdy nie ma w nim dziecka.

- Noworodki przez kilka pierwszych tygodni nie widzą dokładnie, dlatego dobrze jest, gdy w zasięgu wzroku znajduje się kilka przedmiotów w kolorystyce czarno-białej lub kontrastowo zestawione ze sobą barwy, tak by dziecko mogło skupić na nich uwagę i ćwiczyć funkcje wzrokowe - tłumaczy psychoterapeuta.

Możemy też kupić dziecku tekturowe książeczki z prostymi wzorami w kontrastowych kolorach. Łatwo skupiają wzrok i pomagają w rozwoju - mówi Ciążeńska.

Dźwięki w pokoju dziecięcym także nie są bez znaczenia. - Żadnych ekspresów do kawy czy telefonów w pobliżu malucha, ani innych maszyn, które nagle zaczynają wydawać z siebie głośne dźwięki - mówi psychoterapeuta. - To może rodzić niepotrzebne lęki i niepokoje. Dziecko musi się czuć bezpiecznie w swoim łóżeczku.

Niemowlak potrzebuje spokoju i wyciszenia; dobrym pomysłem jest puszczanie muzyki klasycznej. Chociaż pozytywki czy grające karuzelki nad łóżeczko też są niezłe, nic nie zastąpi bliskości człowieka.

- Niech mama z tatą śpiewają swojemu niemowlakowi, choćby nawet ich głos nie należał do najlepszych. W pierwszych latach życia kształtuje się słuch muzyczny u dziecka i tego procesu nie jest w stanie zaburzyć nieprawidłowe brzmienie, natomiast brak bodźców w tym zakresie na pewno przyczyni się do osłabienia tej zdolności u malucha - tłumaczy Ciążeńska.

- Możemy też postawić elektryczną nianię w pokoju malucha, żeby wiedzieć, kiedy się budzi - wymienia psychoterapeuta. - Nic nie szkodzi, jeśli dziecko zapłacze, a my nie będziemy mogli zjawić się przy nim w przeciągu sekundy. Nie chodzi tu o „przetrzymywanie” maluszka, ale równie niezdrowe jest natychmiastowe reagowanie - podkreśla Ciążeńska.

W samym łóżeczku dziecka mile widziana jest pościel bawełniana. Nie możemy też zapomnieć o odpowiednim świetle. Powinno być stonowane, nie punktowe ani zbyt intensywne. Dobrze jest je rozproszyć, a więc mieć, na przykład, oprócz głównego światła górnego dodatkową lampkę.

Przytulny kącik

Bez względu na to, czy urządzasz osobny pokój dziecięcy czy tylko wydzieloną część w waszej sypialni dopilnuj, żeby kącik malucha był przytulny, bezpieczny, wygodny i zadbany. Remont zaplanuj wcześniej. Warto go zrobić na trzy miesiące przed planowanym porodem. To wystarczający okres, aby wywietrzały zapachy użytych podczas remontu chemikaliów. Dodatkowo zostanie jeszcze trochę czasu, by na spokojnie dobrać sprzęty i zaaranżować przestrzeń.

Postaw łóżeczko w miejscu, które zapewni maluszkowi ciszę i spokój. Unikaj ustawienia na linii okno-drzwi, gdyż narażone będzie na przeciągi. Nie stawiaj go pod samym oknem. Pod oknami najczęściej znajdują się kaloryfery, które mocno wysuszają powietrze, a co za tym idzie śluzówki waszego malucha. Dodatkowo przez szczeliny w oknach może wiać, a hałas z ulicy będzie zakłócał sen. Nie upychaj jednak łóżeczka w ciemnym kącie. Ważne, aby maluch miał kontakt ze słońcem.

Przewijak powinien stać w takim miejscu, aby szybko i bezproblemowo dotrzeć do niego z dzieckiem na rękach. Obok powinien stać pojemnik na zużyte pieluszki. Koniecznie zadbaj, aby wszystkie niezbędne akcesoria, jak pieluchy, nawilżane chusteczki czy krem na odparzenia były w zasięgu twojej ręki. Fotel do karmienia powinien być wygodny i stać blisko łóżeczka, w zacisznym miejscu. Zadbaj, aby nie padało na niego zbyt intensywne słońce, bo w ciepłe dni będzie was razić w oczy. Nawilżaj powietrze. Zawieś na grzejniku nawilżacz. Maluchy są wrażliwe na przesuszone powietrze.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto