Mimo, że nie ma jeszcze mrozów, policjanci już sprawdzają miejsca na terenie Gdańska, w których mogą przebywać lub przebywają osoby bezdomne. Przeszukują pustostany, ogródki działkowe, altanki, piwnice i strychy starych kamienic. Temperatury są coraz niższe, gdańscy policjanci apelują, by pamiętać o bezdomnych.- Z doświadczenia policjantów wynika, że w wielu przypadkach, dzięki informacjom przekazywanym przez różne osoby, policjanci udzielali pomocy osobom zagrożonym wychłodzeniem, ratując im życie - mówi Karina Kamińska z KMP w Gdańsku.

Policjantka opowiada, że każdego roku funkcjonariusze wspólnie z streetworkerami z Towarzystwa Przyjaciół św. Brata Alberta z Gdańska w sposób szczególny kontrolują miejsca, w których mogą przebywać lub przebywają osoby bezdomne. Policjanci i streetworkerzy podczas swojej pracy sprawdzają miejsca, w których mogą nocować osoby bezdomne.

- Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki, piwnice i strychy starych kamienic. Mundurowi odnajdujący takie osoby informują ich o możliwości skorzystania z pomocy specjalistycznych ośrodków, które wszystkim potrzebującym oferują nocleg i ciepły posiłek. Z doświadczenia policjantów wynika, że w wielu przypadkach również dzięki informacjom przekazywanym przez różne osoby, policjanci udzielali pomocy osobom zagrożonym wychłodzeniem, ratując im życie - słyszymy od funkcjonariuszki.

Mundurowi przypominają: na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażone osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

- Zimową porą na wychłodzenie organizmu są również narażone osoby starsze. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie, nie wstydźmy się sprawdzić i spytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna - zastrzega policjantka z KMP w Gdańsku.

Policjanci apelują, aby nie przechodzić obojętnie obok takich osób podczas silnych mrozów. - Wystarczy wykręcić numer alarmowy i poinformować policjantów o takim przypadku. Jeśli jesteś zaniepokojony sytuacją osoby bezdomnej lub samotnej zadzwoń: 997, 112 - słyszymy.

Pomoc dla osób bezdomnych:

  • Pogotowie Socjalne dla Osób Nietrzeźwych w Gdańsku ul. Srebrniki 9
  • Schronisko dla Bezdomnych Kobiet i Dzieci Stowarzyszenie Opiekuńczo- Resocjalizacyjne „ Prometeusz” , Gdańsk ul. Sucharskiego 1/ ul. Zakopiańska 40
  • Schronisko dla bezdomnych mężczyzn Gdańsk ul. Starowiślna 3 i Łaźnia ekologiczna (całą dobę)
  • Noclegownia dla mężczyzn „ Przystań” Towarzystwo Wspierana Potrzebujących Gdańsk ul. Mostowa 1a (20.00- 8. 00)
  • Ogrzewalnia ( bez skierowania z MOPS-u czynna w godzinach 20.00- 8. 00- Gdańsk ul. Mostowa 1
  • Dom Brata Alberta czynny całą dobę ul. Równa 14 Gdańsk
  • Dom Wspólnotowy w Gdańsku ul. Przegalińska 135 (całą dobę)


Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!