18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Polska przegrała z Urugwajem 1:3 na PGE Arenie w Gdańsku. Pokonali nas Suarez i Cavani [ZDJĘCIA]

Patryk Kurkowski/ red.
Reprezentacja Polski przegrała na PGE Arenie w Gdańsku w meczu towarzyskim z Urugwajem 1:3. Biało-czerwoni dobrze grali tylko momentami, ale zupełnie nie poradzili sobie z zatrzymaniem bramkostrzelnego duetu Luis Suarez - Edinson Cavani. To pierwsza porażka naszej reprezentacji z La Celeste.

Podopieczni Waldemara Fornalika rozpoczęli spotkanie bardzo ambitnie, pokazując, że interesuje ich korzystny rezultat. Niestety, próby ataków prawym skrzydłem, gdzie bardzo aktywny był Kamil Grosicki były nieudane. Natomiast inne opcje w ogóle nie wchodziły w grę - środek pola i lewa flanka właściwie nie istniały. Mało widoczny był też Robert Lewandowski, ale przede wszystkim dlatego, że brakowało mu wsparcia. Osamotniony w ataku praktycznie nie dochodził do sytuacji strzeleckich. A kiedy już dostał świetne podanie, to źle przyjął piłkę i zabrali mu ją obrońcy La Celeste.

Urugwaj natomiast konsekwentnie realizował swój plan. Zawodnicy Oscara Tabareza zyskiwali coraz więcej przestrzeni, spychali biało-czerwonych do defensywy i zmusili ich do błędu. W 22. minucie Luis Suarez dośrodkowywał z lewego narożnika pola karnego. Piłkę próbował wybić Kamil Glik, ale ta odbiła się od niego tak niefortunnie, że ostatecznie wpadła do siatki. Dwanaście minut później Suarez świetnie dograł do Edinsona Cavaniego, który zadał drugi cios Polakom.

Nasza reprezentacja grała słabo, właściwie z każdą minutą podupadała. Wystarczyło jednak jedno zagranie, jeden świetny strzał, by nadzieje na dobry wynik na PGE Arenie odżyły. W 54. minucie spotkania z ok. 30 metrów znakomicie przymierzył Ludovic Obraniak, który zdobył gola kontaktowego! Jego strzał trafił bowiem w lewy górny róg bramki.

Niestety, odpowiedź Urugwaju była natychmiastowa. W 65. minucie Luis Suarez obnażył problemy polskiej defensywy. Suarez łatwo minął bramkarza biało-czerwonych Tomasza Kuszczaka, który w przerwie zmienił Przemysława Tytonia, i umieścił piłkę w siatce. To był nokaut! Reprezentacja Polski nie zdołała się już później podnieść, mimo kilku ofensywnych zmian w zespole.

Z przekroju całego meczu podopieczni Fornalika zaprezentowali się przeciętnie. W grze Polaków było wiele chaosu i niedokładności, brakowało też pomysłu i odwagi na sforsowanie szczelnej defensywy Urugwaju. Biało-czerwoni właściwie w polu karnym rywala się nie meldowali.

- Zmierzyliśmy się z bardzo dobrym zespołem, nowocześnie grającym. Ciężko było nam dojść do sytuacji podbramkowych, bo oni byli dobrze zorganizowani. Dostaliśmy sromotną lekcję bardzo dobrego futbolu. Przekonaliśmy się, ile nam brakuje do tego poziomu. Urugwajczycy potraktowali ten mecz poważnie. Nie jesteśmy zadowoleni z wyniku, ale jesteśmy zadowoleni z tego, że mogliśmy się porównać z takim rywalem - powiedział po spotkaniu Waldemar Fornalik, selekcjoner reprezentacji Polski.

Polska - Urugwaj 1:3 (0:2)
Bramki: 0:1 Kamil Glik (22), 0:2 Edinson Cavani (34), 1:2 Ludovic Obraniak (64), 1:3 Luis Suarez (65).

Polska: Przemysław Tytoń (46. Tomasz Kuszczak) - Łukasz Piszczek, Marcin Wasilewski, Kamil Glik (46. Damian Perquis), Marcin Komorowski - Kamil Grosicki (73. Jakub Błaszczykowski), Eugen Polanski (72. Łukasz Trałka), Grzegorz Krychowiak (83. Arkadiusz Milik), Adrian Mierzejewski (59. Szymon Pawłowski), Ludovic Obraniak - Robert Lewandowski

Urugwaj: Fernando Muslera - Matias Aguirregaray (59. Walter Gargano), Diego Lugano, Diego Godin, Martin Caceres - Alvaro Gonzales, Nicolas Lodeiro (79. Alvaro Pereira), Egidio Arevalo (70. Sebastian Eguren), Cristian Rodriguez (73. Gonzalo Castro) - Edinson Cavani (46. Gaston Ramirez), Luis Suarez (85 Christian Stuani)

Widzów: 39 460.

90' Koniec meczu. Polska przegrała z Urugwajem 1:3.

87' Kibice powoli opuszczają stadion...

85' Zmiana w Urugwaju. Zszedł Luis Suarez, otrzymując zasłużone od publiczności, wszedł Cristian Stuani.

83' Zmiana w naszej drużynie. Zszedł Grzegorz Krychowiak, wszedł Arkadiusz Milik.

82' Do końca regulaminowego czasu gry już tylko osiem minut. Czy jest jeszcze nadzieja dla biało-czerwonych?

81' Urugwajczycy przyciśnięci, ale Polacy nadal nie są w stanie zdobyć gola kontaktowego.

79' Kolejna zmiana u gości. A jakże. Zszedł Nicolas Lodeiro, wszedł Alvaro Pereira.

78' Sporo walki w środku pola, biało-czerwoni nieco ruszyli do ofensywy, lecz bez widocznych efektów.

76' Groźna akcja Polaków, zakończona niecelnym strzałem Błaszczykowskiego.

74' Błaszczykowski bardzo ciepło przywitany przez kibiców.

73' I znowu.. zmiany. Zszedł Kamil Grosicki, wszedł Jakub Błaszczykowski. W Urugwaju boisko opuścił Cristian Rodriguez a pojawił się Gonzalo Castro.

72' Kolejna zmiana w naszym zespole. Zszedł Eugen Polanski, wszedł Łukasz Trałka.

70' Zmiana u gości. W miejsce Edigia Arevala Riosa wszedł Sebastian Eguren.

69' Kilka minut szybkiej gry i tempo stanęło. Urugwaj nadal jednak przeważa.

65' Luis Suarez znakomicie wyszedł na wolne pole, minął Kuszczaka i z problemami, ale umieścił piłkę w siatce. Czy po tym ciosie biało-czerwoni się podniosą?

65' GOOLLL. BŁYSKAWICZNA ODPOWIEDŹ URUGWAJU!

64' Obraniak fantastycznie uderzył z ok. 30 metrów i trafił w lewy górny róg bramki!

64' GOOOLLL KAPITALNE UDERZENIE LUDOVICA OBRANIAKA

63' Było gorąco i znowu Polacy stanęli. Kibice skandują: Polacy, my chcemy gola!

60' Zmiany w obu zespołach. W naszym zszedł Adrian Mierzejewski, wszedł Szymon Pawłowski. U gości boisko opuścił Matias Aguirregaray, wszedł natomiast Gargano.

59' Rewelacyjna szansa dla Polaków! To mógł być gol! Niestety, świetnie interweniował Fernando Muslera. Piszczek zmarnował świetną okazję.

57' Kiepska postawa Polaków, którzy nie potrafią wyprowadzić akcji.

57' Na trybunach PGE Areny zasiadło 39 460 kibiców.

56' W drugiej połowie na razie nuda. Co prawda obie strony się starają, ale na tym niestety się kończy.

53' Wreszcie przypomniał o sobie Lewandowski, który świetnie zagrał piłkę do wychodzącego na lewym skrzydle Komorowskiego, tyle że koniec tej akcji tradycyjnie już nieudany.

51' Było groźnie pod bramką Urugwaju, ale La Celeste znowu zatrzymali naszych zawodników i ruszyli do kontrataku. Na szczęście biało-czerwoni zdołali zastopować utytułowanego rywala.

50' Polacy ruszyli lewym skrzydłem, lecz na posterunku obrońcy gości.

48' Biało-czerwoni ruszyli do ataku, ale piłkę wybija Muslera.

46' Gaston Ramirez w miejsce Edinsona Cavaniego, Tomasz Kuszczak za Przemysława Tytonia i Damien Perquis za Kamila Glika. Takie zmiany przeprowadzili trenerzy w przerwie.

46' Początek drugiej części meczu.

45' Koniec pierwszej połowy.

44' Ależ było groźnie! W polu karnym uderzał Grosicki, ale piłka przeleciała obok lewego słupka bramki.

42' Cavani strzelał w polu karnym, ale jego uderzenie zatrzymał Polanski.

40' Suarez z Cavanim raz jeszcze próbowali rozmontować naszą obronę, ale tym razem im się nie udało. Polacy grają - niestety - coraz gorzej. W ataku ich w ogóle nie widać...

39' Od kilku minut trwa wyrównana walka. I to dosłownie.

34' Tym razem wielki błąd obrony biało-czerwonych, która pozwoliła Suarezowi na dogranie piłki do niepilnowanego Cavaniego. Ten tylko dopełnił dzieła.

34' GOL CAVANIEGO! URUGWAJ WYGRYWA 2:0!

33' Obraniak dośrodkował z wolnego, ale żaden z naszych reprezentantów nie zdołał doskoczyć do tej piłki. Wybijął mu Muslera a potem sytuację wyjaśnili obrońcy.

33' Grosicki wychodził na pole karne, dostał nawet dobre podanie, lecz nie zdołał do niego dojść. Uprzedził go obrońca Urugwaju.

31' Znowu groźnie pod naszą bramką. Tym razem z lewego narożnika pola karnego dośrodkowywał Cavani i z trudem piłkę złapał Tytoń.

30' Kapitalne uderzenie Suareza z ok. 30 metrów! Po jego strzale piłka trafiła w poprzeczkę!

28' Doping chyba przynosi efekty, bo Polacy przenieśli się pod pole karne gości. Z rzUtu rożnego dośrodkowywał Obraniak, ale niegroźnie.

28' "Polacy my chcemy gola!" - wołają z trybun kibice.

26' Strzelał z wolnego Suarez, ale trafił prosto w mur.

25' Żółta kartka dla Marcina Wasilewskiego. Rzut wolny dla Urugwaju tuż zza pola karnego.

22' Suarez z lewego narożnika pola karnego dośrodkował tak, że piłka trafiła w Glika, który zdobył gola samobójczego. Tytoń bez szans. Wielka szkoda.

22' GOOOOOOLLLLL!!!

19' Wydawało się, że biało-czerwoni przejmują inicjatywę, ale gracze Oscara Tabareza zepchnęli teraz Polaków do defensywy.

17' Było niebezpiecznie. Urugwajczycy szybko zagrali pod pole karne Polaków, gdzie czekał Luis Suarez. Ten odegrał do Cavaniego a ten z kolei do Gonzaleza, który oddał niecelny strzał.

15' Strzelał z dystansu Ludovic Obraniak, ale Fernando Muslera pewnie złapał piłkę. Na trybunach tymczasem meksykańska fala.

12' Ależ sytuacja Lewandowskiego! Napastnik reprezentacji był w polu karnym z piłką, ale obrońcy Urugwaju zdołali mu ją zabrać..

11' W kolejnej akcji strzał oddał Krychowiak, lecz jego uderzenie zostało zablokowane.

10' Pierwsza groźna akcja graczy Fornalika! Prawym skrzydłem popędził, ale Grosicki zamiast strzelać, to zagrał wzdłuż bramki.

8' Polacy ciągle próbują przejść defensywę Urugwaju skrzydłem, ale nadal bezskutecznie. Zbyt wiele chaosu, niedokładności i przestrzeni, którą nasi zawodnicy sami sobie zawężyli.

6' Polacy póki co starają się atakować prawym skrzydłem, lecz w ich grze sporo niedokładności.

4' Interweniował Tytoń po strzale głową jednego z zawodników Urugwaju. To nie było jednak groźne uderzenie. Chwilę później biało-czerwoni popełnili błąd, który mógł ich wiele kosztować. Jednak strzał zza pola karnego Cavaniego znowu pewnie wybronił Tytoń.

3' Kibice skandują "Polska, biało-czerwoni!", ale póki co na boisku niewiele się dzieje.

1' Początek meczu. Kibice niemal w stu procentach zapełnili trybuny gdańskiej PGE Areny.

Aktualizacja 20.40

Piłkarze już na boisku. Za chwilę hymny obu państw.

Aktualizacja 19.45

Do spotkania pozostała niespełna godzina. Trybuny zaczynają się zapełniać. Na PGE Arenie zanosi się na biało-czerwone święto. Pytanie tylko czy po meczu kibice wciąż będą w tak świetnych nastrojach.

Aktualizacja 19.25

To trzecie starcie Polski z Urugwajem. Poprzednie miały jednak miejsce dawno temu i odbyły się w Montevideo. W 1986 roku biało-czerwoni zremisowali z La Celeste 2:2 a w 1992 roku wygrali 1:0. Jak będzie tym razem?

Aktualizacja 19.00

Powoli rozpoczynamy naszą relację live z PGE Areny. Na trybunach jeszcze pustki, ale wkrótce to się zmieni. Selekcjoner reprezentacji Waldemar Fornalik podał już wyjściowy skład na mecz z Urugwajem. Zgodnie z przewidywaniami, nie ma obrońcy Lechii Gdańsk Piotra Brożka.

Skład reprezentacji: Przemysław Tytoń - Łukasz Piszczek, Marcin Wasilewski, Kamil Glik, Marcin Komorowski - Eugen Polanski, Grzegorz Krychowiak - Jakub Błaszczykowski, Ludovic Obraniak, Adrian Mierzejewski - Robert Lewandowski.

Aktualizacja 18:50

Jeśli jedziesz na mecz samochodem pamiętaj, że parkowanie pod samym stadionem jest możliwe tylko za okazaniem specjalnego identyfikatora. Bezpłatne parkingi zostały natomiast zaplanowane wzdłuż ulic Hallera oraz Czarny Dwór, skąd pieszo ulicą Uczniowską, która zamknięta będzie dla ruchu, można dotrzeć na PGE Arenę.

Bezpłatny parking typu Park&Ride zorganizowano na Placu Zebrań Ludowych. Po zostawieniu samochodu w tym miejscu, w pobliże stadionu można dojechać zarówno tramwajem jak i Szybką Koleją Miejską.

W centrum Gdańska kierowców czekają jednak spore utrudnienia. Po godzinie 18:00 doszło do wypadku na Hucisku. Szczegóły znajdziesz TUTAJ

Aktualizacja 17:00

Wybierasz się na mecz komunikacją miejską? Już za ok. pół godziny nastąpią zmiany w organizacji komunikacji miejskiej ZTM Gdańsk. Z powodu zamknięcia dla regularnego ruchu tramwajowego ul. Marynarki Polskiej na odcinku od placu Wolności do Węzła Kliniczna, wybrane linie tramwajowe będą funkcjonować wg zmienionych zasad. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz TUTAJ

Aktualizacja 15:40

Jak zamierzacie dostać się dziś na stadion PGE Arena? SKM, tramwajem, autobusem, samochodem czy rowerem? Przeczytajcie o organizacji dzisiejszej komunikacji miejskiej: RAPORT: Dojazd na mecz Polska - Urugwaj za darmo!

Aktualizacja, 14:25

Łukasz Bosowski, Rowerowa Gdynia: Aby uniknąć niepotrzebnego stresu stojąc w korkach przed i po meczu warto wybrać rower. Na kibiców czeka 366 bezpiecznych i zadaszonych miejsc parkingowych. Wjazd jest możliwy tylko od ul. Uczniowskiej. Tam jest szersza bramka dla niepełnosprawnych i tylko tam będzie można się z rowerem zmieścić i później przypiąć go na parkingu przed wejściem.

Aktualizacja, 14:25 Na portalu kupbilet.pl zostało 20 wolnych biletów. Kto jeszcze ma ochotę obejrzeć mecz Polska - Urugwaj na stadionie, musi się spieszyć!

Aktualizacja, 12:00**Bilety na parking?**
W dniu meczu nie ma możliwości zakupu biletu na parking. Na parkingi będą mogli wjechać wyłącznie posiadacze identyfikatorów wydanych przez organizatorów oraz posiadacze wcześniej zakupionych biletów parkingowych. Bilety na parking w cenie 20 zł dostępne będą tylko w przedsprzedaży poprzez stronę www.kupbilet.pl. Łączna ilość biletów: Parking P4 – 500 miejsc, Parking Amber Expo – 200. Wjazd na parkingi od ul. Żaglowej po okazaniu uprzednio zakupionego biletu. Wyjazd z parkingów będzie możliwy 45 minut po zakończeniu meczu.

Ogólnodostępne (bezpłatne) parkingi zostały przewidziane wzdłuż ul. Hallera, Czarny Dwór oraz Park & Ride na Placu Zebrań Ludowych. Organizator zapewnił w dniu meczu darmowy przejazd SKM.

Aktualizacja, 10:00**Odbiór biletów**

Odbiór wejściówek będzie dostępny w dzień meczu przy wjeździe na parking P5 od strony Marynarki Polskiej. Osoby odbierające bilety winny przedstawić dowód wpłaty oraz dowody osobiste osób uprawnionych do skorzystania z wejściówek dla niepełnosprawnych. Osoby, które dokonują płatności w Punkcie Obsługi Klienta otrzymają bilety oraz wjazdówkę na parking na miejscu.

*

Podopieczni Waldemara Fornalika obiecują, że w tym meczu nie będzie żadnej taryfy ulgowej. Mimo że to tylko spotkanie kontrolne, w którym można przetestować wiele wariantów gry, to biało-czerwoni zapowiadają walkę o zwycięstwo. Wszakże remisując z Anglikami (1:1) na Stadionie Narodowym w Warszawie, prezentując się przy tym niczym solidny zespół, wyostrzyli apetyty i własne, i kibiców. A udane zwieńczenie słabego roku (zupełnie nieudany występ na Euro 2012 przed własną publicznością) byłoby miłym prezentem. Zwłaszcza że nasi piłkarze staną w szranki z atrakcyjnym przeciwnikiem.

- To dla nas istotny sprawdzian. Zmierzymy się z wymagającym rywalem i to będzie dla nas cenne doświadczenie. Chcemy dobrze zakończyć udaną dla nas jesień - powiedział na konferencji prasowej selekcjoner reprezentacji Polski.

Do składu powraca po kontuzji Jakub Błaszczykowskiego. 27-letniego pomocnika, na co dzień grającego w Borusii Dortmund, zabrakło w meczu z Anglią, nie zagrał też w ostatniej kolejce Bundesligi, bo - zawodnik razem ze szkoleniowcem mistrzów Niemiec - uznali, iż to nieco za wcześnie, by od razu wchodzić do gry na wysokie obroty. Trener Fornalik tradycyjnie największe problemy ma z obsadzeniem pozycji lewego obrońcy. Tym bardziej że wypadł Jakub Wawrzyniak, który doznał urazu. W jego miejsce selekcjoner powołał Piotra Brożka, ale piłkarz Lechii Gdańsk właściwie nie ma szans na występ. Na lewej flance powinien zagrać Marcin Komorowski.

Przeczytaj również:Fornalik: Postaramy się o niespodziankę! Zobacz zdjęcia z treningu na PGE Arenie

- Zwycięstwo w tym meczu pomogłoby częściowo wymazać nas kiepski występ na Euro 2012. Przede wszystkim zwycięstwo sprawiłoby, że do kolejnych spotkań w eliminacjach, przystąpilibyśmy optymistycznie nastawieni - przyznał Kamil Grosicki.

Reprezentacja Urugwaju należy do ścisłej światowej czołówki. Wprawdzie mogą temu zaprzeczyć ostatnie wyniki La Celestes, ale wystarczy spojrzeć na grę tego zespołu na najważniejszych imprezach - w 2010 roku w Republice Południowej Afryki podopieczni Oscara Tabareza oczarowali cały świat, prezentując się wyśmienicie i ostatecznie zajmując czwarte miejsce. W ubiegłym roku Urugwajczycy zwyciężyli w prestiżowym Copa America, czyli mistrzostwach Ameryki Południowej.

Reprezentacja trenowała przy Traugutta [ZDJĘCIA]

Urugwajczycy, którzy kochają futbol techniczny, mają wielu wręcz wyśmienitych zawodników. Zresztą w składzie jest tylko trzech piłkarzy na co dzień występujących poza Europą. Większość gra albo we włoskiej Serie A, albo w hiszpańskiej Primera Division (łącznie aż 10 powołanych!).

Za największe gwiazdy tej drużyny uchodzą dwaj bramkostrzelni napastnicy - Edinson Cavani, idealnie wpasowany w ofensywny system Napoli, oraz Luis Suarez, grający w bodaj najlepszej lidze świata - Premier League (zawodnik Liverpoolu).

- Czeka nas trudne spotkanie. Widziałem wszystkie spotkania, które rozegrała Polska na Euro 2012. Do celów szkoleniowych służył nam jednak mecz Polski z Anglią, który w wykonaniu waszej reprezentacji był bardzo udany. Polacy to wysocy i dobrze zorganizowani zawodnicy - przyznał szkoleniowiec gości.

Zespół Tabareza uchodzi za bardzo ofensywny, ale mocną stroną La Celestes jest... defensywa. Dlatego w przypadku Urugwajczyków można mówić o doskonałej mieszance. Ostatnio jednak goście nie są w najlepszej formie, co rodzi szanse na dobry wynik dla biało-czerwonych. Jak nasi piłkarze wypadną na tle mistrzów Ameryki Południowej? Przypomnijmy, że to drugie spotkanie Polaków na PGE Arenie. We wrześniu ubiegłego roku, wtedy pod wodzą Franciszka Smudy, zremisowali w Gdańsku z Niemcami (2:2).

- Wielkie sukcesy sprawiają, że to Urugwajczycy są faworytem. Niemniej wierzę w naszą drużynę oraz w to, że potrafimy grać. Postaramy się o niespodziankę - zapewnił Fornalik.

Skład Polski

Bramkarze: Tomasz Kuszczak (Brighton), Przemysław Tytoń (PSV Eindhoven)

Obrońcy: Kamil Glik (Torino), Marcin Komorowski (Terek Grozny), Artur Jędrzejczyk (Legia Warszawa), Damien Perquis (Real Betis), Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund), Marcin Wasilewski (Anderlecht), Piotr Brożek (Lechia Gdańsk)

Pomocnicy: Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund), Ariel Borysiuk (Kaiserslautern), Kamil Grosicki (Sivasspor), Grzegorz Krychowiak (Stade de Reims), Adrian Mierzejewski (Trabzonspor), Ludovic Obraniak (Bordeaux), Szymon Pawłowski (Zagłębie Lubin), Eugen Polanski (Mainz), Łukasz Trałka (Lech Poznań), Paweł Wszołek (Polonia Warszawa).

Napastnicy: Robert Lewandowski (Borussia Dortmund), Arkadiusz Milik (Górnik Zabrze), Łukasz Teodorczyk (Polonia Warszawa)

Skład Urugwaju

Bramkarze: Fernando Muslera (Galatasaray Stambuł), Martin Silva (Olimpia Asuncion)

Obrońcy: Diego Lugano (Paris Saint-Germain), Diego Godin (Atletico Madryt), Sebastian Coates (Liverpool), Martin Caceres (Juventus Turyn), Matias Aguirregaray (CFR Cluj), Alvaro Pereira (Inter Mediolan)

Pomocnicy: Egidio Arevalo (Palermo), Walter Gargano (Inter Mediolan), Sebastian Eguren (Libertad), Alvaro Gonzales (Lazio Rzym), Cristian Rodriguez (Atletico Madryt), Gaston Ramirez (Southampton), Nicolas Lodeiro (Botafogo)

Napastnicy: Gonzalo Castro (Real Sociedad), Edinson Cavani (Napoli), Luis Suarez (Liverpool), Christian Stuani (Espanyol).