Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomniki w Gdańsku. W czwartek radni zdecydują czy powstaną dwa kolejne

Ewelina Oleksy
Czy radni zdecydują też o przeniesieniu pomnika św. Wojciecha, znajdującego się obecnie na zieleńcu pomiędzy ulicami Św. Trójcy, Okopową i Toruńską, do nowej lokalizacji przy ul. Trakt św. Wojciecha?
Czy radni zdecydują też o przeniesieniu pomnika św. Wojciecha, znajdującego się obecnie na zieleńcu pomiędzy ulicami Św. Trójcy, Okopową i Toruńską, do nowej lokalizacji przy ul. Trakt św. Wojciecha? Zarząd Dróg i Zieleni Gdańsk
Na ostatniej, przed wakacyjną przerwą, sesji Rady Miasta Gdańska pomnikowa kumulacja. W porządku czwartkowych obrad znalazły się aż trzy uchwały dotyczące pomników.

Na pierwszy ogień pójdzie uchwała ws. wzniesienia pomnika doktora Mariana Pelczara - historyka, długoletniego dyrektora Biblioteki Miejskiej, potem Biblioteki Gdańskiej PAN. I to właśnie pracownicy Polskiej Akademii Nauk – Biblioteki Gdańskiej zwrócili się z wnioskiem w sprawie wzniesienia pomnika upamiętniającego pierwszego powojennego dyrektora tej placówki.

- To człowiek, w którego biografii obecny jest Gdańsk zarówno przed, jak i powojenny - wskazuje Anna Więcek z PAN BG. - Pracował tu w czasach Wolnego Miasta, by powrócić pod koniec wojny do jeszcze płonącego miasta. Od razu zabrał się za ratowanie zabytków, zwłaszcza książek i archiwaliów. Wiele bezcennych druków i dokumentów ocalało tylko dzięki jego wielkiemu zaangażowaniu.

TUTAJ czytaj więcej na temat inicjatywy wzniesienia pomnika doktora Mariana Pelczara.
Wniosek uzyskał już akceptację Komisji ds. pomników.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, pomnik Mariana Pelczara stanie obok budynku Polskiej Akademii Nauk – Biblioteki Gdańskiej przy ul. Wałowej 15. Prezydent miasta ma jednak najpierw ogłosić konkurs na jego projekt. Koszty budowy zostaną pokryte ze środków inicjatorów akcji.

Pod głosowanie radnych poddana zostanie też _uchwała ws. pomnika upamiętniającego 1050-lecie chrztu Polski. _Miałby on stanąć obok kościoła p.w. św. Urszuli Ledóchowskiej przy ul. Cieszyńskiego 1, na terenie należącym do parafii. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpił ks. Adam Kalina, proboszcz parafii.

- Wniosek był rozpatrywany przez Komisję ds. pomników. Ze względu na to, że obiekt ma powstać na terenie kościelnym i zostanie sfinansowany bez pomocy finansowej miasta, zaakceptowano realizację pomnika w kształcie ustalonym przez inicjatora, bez konieczności organizowania publicznego konkursu rzeźbiarskiego - wyjaśniają miejscy urzędnicy.

Ostatnią pomnikową sprawą na sesji będzie decyzja o przeniesieniu pomnika świętego Wojciecha, znajdującego się obecnie na zieleńcu pomiędzy ulicami Św. Trójcy, Okopową i Toruńską, do nowej lokalizacji przy ul. Trakt św. Wojciecha, przy wjeździe do dzielnicy Święty Wojciech od strony Pruszcza Gdańskiego. Przenosiny maja nastąpić dopiero wtedy, gdy w budżecie miasta znajdą się pieniądze na ten cel.

Z wnioskiem w sprawie przeniesienia pomnika Świętego Wojciecha, powstałego w 2000 r.wystąpiła grupa radnych PiS. Wniosek był rozpatrywany przez Komisję ds. pomników, która wyraziła pozytywną opinię, wskazała jednak na konieczność przeanalizowania projektu pod kątem formalno-prawnym i technicznym (zagospodarowanie otoczenia pomnika, możliwość wykonania jego oświetlenia itp.).

Nic nie wskazuje na to, żeby któraś z uchwał wywołała polityczną awanturę. Tej nie brakowało jednak np. ws. wzniesienia pomnika Inki na Oruni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto