Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego w Oliwie. Będzie smacznie i blisko natury

Ewa [email protected]
P.Świderski
Na terenach przylegających do Katedry Oliwskiej czekać będą w najbliższą niedzielę stoiska z tradycyjnie i lokalnie produkowaną żywnością. Bogactwo kulinarne regionu prezentowane będzie między 9.00 a 17.00.

Jubileuszowa X edycja Pomorskiego Święta Produktu Tradycyjnego odbędzie się już w najbliższą niedzielę w Gdańsku Oliwie.

Święto poprzedzi msza św. w intencji wszystkich ludzi zajmujących się rolnictwem i produkcją żywności. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 10.00.

- W uliczce Biskupa Edmunda Nowickiego, prowadzącej z parku do katedry, staną stoiska lokalnych wytwórców, stowarzyszeń, spółdzielni i kół gospodyń wiejskich - zapowiada Małgorzata Polak z departamentu środowiska i rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. - Będzie można poznać smaki ściśle związane z regionem, wytwarzane wyłącznie w województwie pomorskim według wieloletnich, tradycyjnych metod i receptur.

I tak, w 20 domkach ekspozycyjnych na wszystkich smakoszy czekać będzie m.in. kiszka kaszubska z ziemniaków i kaszy, gryz - kociewski deser z kaszy mannej, pierogi z kaszą gryczaną, smalec ze skwarkami czy słynne w regionie ruchanki - placuszki z ciasta chlebowego lub drożdżowego. A do tego najróżniejsze domowe przetwory: dżemy, syropy, soki.

- Na stoiskach pojawią się również ryby. Ale nie tylko odławiana z raduńskich jezior sielawa. Skosztować będzie też można okonia, węgorza, pstrąga, dorsza oraz popularnego śledzia, który dominuje w kuchni pomorskiej od setek lat - mówi Małgorzata Polak.

Święto Produktu Tradycyjnego to także okazja do zapoznania się z leczniczymi właściwościami darów pól i łąk. Na stoiskach znaleźć będzie można m.in. syrop z mniszka lekarskiego, syrop z pędów sosny, żurawinę ucieraną na surowo czy sok z kwiatu czarnego bzu.

Nie pierwszy raz smakołyki z Pomorza prezentowane są w Oliwie.

- Pojezierze Kaszubskie to również region, który sprzyja uprawie wyjątkowo aromatycznych truskawek, które mają już stuletnią tradycję na Kaszubach. W niedzielę nie zabraknie także słodkich smakołyków, takich jak kaszubski sernik z ziemniakami, rogaliki z wiśniami czy wiejska kociewska drożdżówka kiszona - dodaje Małgorzata Polak. - Panie upieką także drożdżówkę lukrowaną i ciasto proszkowe.

Ale to nie wszystko. Przy Pałacu Opatów, między 11.00 a 16.00, również w niedzielę, zostanie przeprowadzony Konkurs Kulinarny o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Smaki”. Jak tłumaczą organizatorzy, jego celem jest poszukiwanie potraw i produktów, które mają związek z regionem pomorskim i mogą zostać wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto