Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Laureaci I edycji konkursu "Gmina przyjazna przedsiębiorcom"

Kazimierz Netka
Wójt gminy Słupsk Mariusz Chmiel odbierał nagrodę dla najbardziej przyjaznej gminy wiejskiej
Wójt gminy Słupsk Mariusz Chmiel odbierał nagrodę dla najbardziej przyjaznej gminy wiejskiej Kazimierz Netka
Kawiarenki biznesu, organizowane przez miasto Sztum we współpracy z Akademią Morską w Gdyni, zwyciężyły w I edycji konkursu „Gmina Przyjazna Przedsiębiorcom 2012”, w kategorii: najlepsza inicjatywa gminna na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Tak orzekli eksperci, oceniający tego rodzaju przedsięwzięcia sprzyjające biznesowi, a powołani przez Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza oraz Fundację Instytut Rozwoju Projektów w Gdańsku.

Jury, doceniło w tym przypadku unikatowy sposób nawiązywania dialogu między przedsiębiorcami a reprezentantami samorządu, przy wsparciu naukowców z dość odległej aglomeracji. W imieniu zwycięzcy, dyplom odebrała podczas gali konkursu, Daria Mietlewska Dura, sekretarz Miasta i Gminy Sztum, w towarzystwie prof. Marka Grzybowskiego, kierownika Katedry Ekonomii i Zarządzania Akademii Morskiej w Gdyni.

- Kawiarenki biznesu to spotkania przedsiębiorców i ekspertów, naukowców, a także samorządowców - wyjaśnia Daria Mietlewska Dura, sekretarz Miasta i Gminy Sztum. - Chodzi o to, żeby przede wszystkim władze, do których adresowane są problemy biznesmenów, poznały je i by można było porozmawiać z przedsiębiorcami o tym, jakie kto ma oczekiwania, jakie są ograniczenia i możliwości. Takie rozmowy między samorządem i biznesem są bardzo ważne. Akademia Morska wspiera nas swymi fachowcami, naukowcami. Najpierw podczas spotkania jest wykład, a potem rozpoczyna się dyskusja. Kawiarenki biznesu cieszą się coraz większą popularnością.

Czytaj także: Inkubator Przedsiębiorczości na gdańskim Przymorzu

II miejsce w tej kategorii zajęła Kościerzyna za Kaszubski Inkubator Przedsiębiorczości, a III - Kartuzy za portal internetowy www.inwestujnakaszubach.com.

Największe miasta znalazły się w następnych kategoriach. Za najlepsze „Gminy przyjazne przedsiębiorcom” uznano: Gdańsk - z miast na prawach powiatu; Malbork - w kategorii miasta i gminy miejsko-wiejskie oraz gmina Słupsk była najlepsza z samorządów wiejskich.

Gdynia zwyciężyła wśród miast na prawach powiatu w kategorii: „Gmina najbardziej aktywna na rzecz rozwoju przedsiębiorczości”. W grupie miast i gmin miejsko - wiejskich zwyciężył w tej kategorii Starogard Gdański, a wśród gmin wiejskich najlepszą okazała się Rzeczenica.

Henryk Wojeciechowski, zastępca prezydenta Starogardu Gdańskiego, wyraził nadzieję, że zdobycie tytułu „Gmina najbardziej aktywna na rzecz rozwoju przedsiębiorczości” poprawi relacje administracji miasta z przedsiębiorcami. Teraz lepsze są kontakty nieformalne, indywidualne, a chodzi o to, by rozmawiać także z organizacjami przedsiębiorców. Starogard Gdański chce tworzyć warunki przede wszystkim do rozwoju małych firm, sprawić, by nastąpił duży rozruch gospodarczy możliwie dużych liczb ludności, tworzących własne przedsiębiorstwa.

Analizując postawy gmin wobec przedsiębiorstw, oceniano m.in. zarządzanie (np. strategie, zadłużenie), sprawność urzędów (m.in. czas załatwiania spraw), rozwój przedsiębiorczości (liczba podmiotów gospodarczych), edukację (zajęcia z przedsiębiorczości), cyfryzację (strony biuletynów informacji publicznej), a także brano pod uwagę inicjatywy na rzecz wspierania przedsiębiorczości.

- Zdajemy sobie sprawę, że ocena gmin wymaga dostrzeżenia różnic w rozwoju oraz sytuacji poszczególnych gmin - zauważa Michał Górski, członek zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza, dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. - Trudno jest porównywać duże miasto z gminą wiejską położoną 100 km od stolicy województwa. Dlatego, analiz dokonywano w podziale na kategorie.

„Gmina Przyjazna Przedsiębiorcom” to projekt społeczny, który jest inicjatywą przedsiębiorców. Wyróżnienia otrzymane przez samorządowców od przedstawicieli biznesu powinny być traktowane ze szczególnym szacunkiem. Atrakcyjność inwestycyjna, a co za tym idzie rozwój gmin, zależą przecież od prywatnych przedsiębiorców i od sposobu postrzegania przez nich poszczególnych jednostek samorządowych. Konkurs może tworzyć także doskonałą platformę wymiany doświadczeń i integracji osób działających w różnych środowiskach - uzasadniają pomysłodawcy tego konkursu. W przyszłym roku - kolejna edycja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Pomorze: Laureaci I edycji konkursu "Gmina przyjazna przedsiębiorcom" - Pomorskie Nasze Miasto

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto