Wygraliśmy konkurs na estetyzację portu - pochwalili się na facebooku Restudio Architektury, Studio R i MIDI. A to oznacza, że ruch statków w Porcie Gdańsk będziemy już wkrótce podziwiać z tarasu widokowego. Pracownie architektoniczne zaprojektują fronty wodne, wejście do kanału portowego i tereny zielone wokół portu.

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk przedstawił ostateczną koncepcję inwestycji na falochronie zachodnim.

W marcu 2016 r. wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Wybrzeże rozstrzygnął “Otwarty konkurs na opracowanie koncepcji estetyzacji frontów wodnych Martwej Wisły wraz z propozycją przekształceń wskazanych fragmentów stref nadwodnych portu”.

W konkursie zwyciężyła koncepcja autorstwa zespołu architektów w składzie: Maciej Jacaszek, Roland Kwaśny, Piotr Karaś, Rafał Jacaszek, Artur Dubis, Maja Smulska (pracownie architektoniczne: Restudio, Studio R, Midi Pracownia Architektoniczna -Domy Pasywne.)

Co przewiduje projekt punktu widokowego na falochronie zachodnim?

Usypanie sześciometrowego kopca z górującym na szczycie napisem “Port Gdańsk”. Pod najwyższą częścią nasypu zaprojektowany został wielofunkcyjny obiekt z częścią gastronomiczną i wystawienniczą. Budynek będzie miał całkowicie przeszkloną fasadę, przez którą będzie można obserwować ruch w porcie.
Zmieni się także napis “Port Gdańsk” . Nie będą to litery przestrzenne, jak wstępnie planowano, lecz część perforowanej elewacji nowego budynku. W nocy ten element identyfikacji miejsca będzie podświetlany. Od strony lądu, z plaży w Brzeźnie widoczne będzie słowo “Gdańsk”, a od strony wodnej cały napis “Port Gdańsk”.
Budynek o pow. użytkowej 540 m kw stanie na usypanym pod nim zielonym cokołem (ok. 2 m wysokości), stąd taras na dachu i miejsca do wypoczynku, znajdą się na wysokości ok. 9-10 m - podają architekci.Jak podał Zarząd Morskiego Portu Gdańsk w ciągu 12 miesięcy powinien być gotowy projekt budowlany dla punktu widokowego, a w 2018 r. - pozwolenie na budowę.

Przypomnijmy, że latem 2015 r. Port Gdański udostępnił dla spacerowiczów falochron zachodni.
CZYTAJ TAKŻE: Można zwiedzać Zachodni Falochron [ZDJĘCIA]

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!