Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj gdańskie Hospicjum

[email protected]
Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza i Fundacja Hospicyjna w Gdańsku organizator kampanii „Hospicjum to też Życie” Hospicjum im. Ks.

Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza
i Fundacja Hospicyjna w Gdańsku
organizator kampanii „Hospicjum to też Życie”

Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza opiekuje się nieuleczalnie chorymi na nowotwór – dorosłymi i dziećmi. Łącznie otacza opieką ponad 1000 pacjentów rocznie. Utworzona w 2003 roku Fundacja Hospicyjna wspiera jego funkcjonowanie i rozwój ruchu hospicyjnego w Polsce.
Hospicjum w Gdańsku powstało w 1983 roku jako ruch wolontariuszy pod przewodnictwem Ks. Eugeniusza Dutkiewicza - duszpasterza służby zdrowia. Gdański model opieki domowej stał się wzorem dla większości ośrodków hospicyjnych, których jest obecnie ponad 100 na terenie całej Polski. Potwierdzają to najpełniej słowa Jana Pawła II, który podczas wizyty w Gdańsku w 1987 roku powiedział: „Z uznaniem myślę o Hospicjum, które rozpoczęło swoją służbę w Gdańsku i promieniuje na inne miasta”.
Gdańskie hospicjum, zgodnie ze swoją filozofią, opiekuje się nieuleczalnie chorymi na nowotwór – dorosłymi i dziećmi. W przypadku dzieci pacjentami zostają też maluchy cierpiące na inne choroby zmierzające do śmierci. Aktualnie hospicjum otacza opieką domową około 100 pacjentów w domach i stacjonarną w ośrodku, gdzie bezpłatnie może przebywać w jednym czasie 30 pacjentów (dorosłych i dzieci).
W hospicjum pracuje około 30 pracowników etatowych. Bardzo ważnym elementem jest jednak wolontariat. Szkolenie dla wolontariatu medycznego w roku 2003/2004 rozpoczęło ponad 200 osób, a ukończyło certyfikatem wolontariusza ponad 100 osób. Kurs w roku akademickim 2004/2005 rozpoczęło 80 osób.

Oprócz wolontariuszy medycznych, którzy wywodzą się głównie spośród studentów Akademii Medycznej i innych uczelni Trójmiasta, w hospicjum pracują również wolontariusze ze szkół średnich. Kolejną grupę stanowią dzieci i młodzież, którzy pomagają w akcjach charytatywnych i kampaniach społecznych. Hospicjum na stałe współpracuje z ponad 50 szkołami, ucząc przez pracę szacunku dla osób starszych, nieuleczalnie chorych i niepełnosprawnych.

Zapotrzebowanie na opiekę hospicyjną wciąż jednak rośnie. Największa zachorowalność na nowotwory w Polsce jest od kilku lat notowana na właśnie na Pomorzu, a szpitale chętnie wypisują pacjentów do opieki hospicyjnej w związku z redukcją kosztów i powszechnie znanymi problemami w służbie zdrowia.

Tymczasem kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia pokrywa tylko około 50 proc. potrzeb ośrodka. Każdego roku hospicjum musi więc zebrać ok. 800 tys. zł, żeby móc we właściwy sposób opiekować się powierzonymi nam pacjentami.

Dlatego dla koordynacji wielu działań, w 2003 roku przy Hospicjum powstała Fundacja Hospicyjna, której celem jest prowadzenie działalności charytatywnej, edukacyjno–szkoleniowej i marketingowej związanej z pozyskiwaniem środków na opiekę hospicyjną i szkolenie wolontariuszy. Fundacja Hospicyjna wspiera też działania Krajowego Duszpasterza ds. Hospicjów, mające na celu integrację i promocję działań hospicyjnych na terenie całego kraju i poza jego granicami.

Serdecznie zapraszamy do współpracy z Hospicjum i Fundacją Hospicyjną w Gdańskuhttp://www.hospicjum.info/

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto