Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca na Pomorzu. Absolwenci Politechniki Gdańskiej szybciej znajdują pracę

Monika Jankowska
Ponad połowa naszych studentów znajduje pracę od razu po zakończeniu studiów - komunikuje z dumą Politechnika Gdańska
Ponad połowa naszych studentów znajduje pracę od razu po zakończeniu studiów - komunikuje z dumą Politechnika Gdańska Karolina Misztal
Trzy czwarte absolwentów Politechniki Gdańskiej uważa, że studia zapewniły im solidne podstawy do wykonywania pracy zawodowej. Ponad połowa studentów znajduje pracę od razu po zakończeniu studiów .

Zespół ds. monitorowania losów absolwentów Politechniki Gdańskiej podzielił się najświeższymi wynikami badań dotyczących tego, jak potoczyła się przyszłość osób, które ukończyły tę uczelnię.

Okazuje się, że w momencie przeprowadzania badania (czyli jeszcze w ubiegłym roku) 85,6 proc. ankietowanych absolwentów pracowało, z czego 57,3 proc. znalazło zatrudnienie bezpośrednio po zakończeniu studiów.

Zdecydowana większość ankietowanych pracowała w oparciu o umowę o pracę (81,7 proc.), a w dalszej kolejności w oparciu o umowę cywilnoprawną lub prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą. Absolwenci PG są często zatrudniani przez liczące się podmioty. Prawie połowa respondentów pracowała w dużych przedsiębiorstwach, liczących 250 i więcej pracowników.

- Wyniki badań mogą dawać powody do satysfakcji. Warto zaznaczyć, że kompetencje osób, które ukończyły studia na Politechnice Gdańskiej, znajdują potwierdzenie w niezależnych rankingach, takich jak Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, mierzące wysokość zarobków absolwentów uczelni technicznych - mówi prof. Janusz Cieśliński, prorektor PG ds. organizacji.

Ponad połowa absolwentów zadeklarowała, że wykonywana przez nich praca jest zgodna z kierunkiem kształcenia, a co trzeci określił ją jako „częściowo zgodną”.

Jarosław Gowin na Politechnice Gdańskiej [zdjęcia]

Politechnika zapytała także firmy o to, jak one oceniają absolwentów PG. 52,9 proc. pytanych przedsiębiorców dobrze oceniło przygotowanie absolwentów PG do zajmowanego stanowiska pracy, a 23,6 proc. określiło je jako bardzo dobre. Jeszcze korzystniej przedstawia się ocena wiedzy teoretycznej absolwentów - dobrze lub bardzo dobrze oceniło ją ponad 84 proc. pracodawców.

- W woj. pomorskim, na obszarze którego pracuje większość naszych absolwentów, występuje grupa zawodów deficytowych, w których podaż pracy nie jest w stanie sprostać popytowi na pracowników. Kwalifikacje do wykonywania wielu z nich, m.in. z obszaru informatyki czy branży budowlanej, uzyskać można właśnie w toku studiów na Politechnice Gdańskiej - zaznacza dr Michał Tomczak, koordynator zespołu prowadzącego badania.

Minister Gowin o finansowaniu uczelni

( Gazeta Lubuska)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto