Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program in vitro w Gdańsku. Będzie wsparcie leczenia niepłodności

Ewelina Oleksy
Gdańsk podpisał umowę z Łodzią, na mocy której skorzysta z ich rozwiązań dotyczących miejskiego programu in vitro.

Samorządowcy z Gdańska podpisali umowę, na mocy której Łódź przekaże im, za darmo, program zdrowotny In Vitro dla Łodzi. I to właśnie jego zasady, po dopasowaniu do gdańskich realiów, mają zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku i wesprzeć finansowo pary leczące bezpłodność.

Dofinansowanie in vitro w Łodzi: miasto przeznaczy na program 15 tys. zł

Porozumienie w tej sprawie z Łodzią jest wynikiem wizyty łódzkich urzędników w Gdańsku.
- Wybraliśmy Łódź, bo jest to najbardziej zaawansowany z programem samorząd dużego miasta - mówi Piotr Borawski z gdańskiego zespołu ds. programu in vitro. - Inne miasta albo dopiero przygotowują swoje programy, albo są to mniejsze samorządy, które wydatkują dużo mniejsze kwoty. Duże znaczenie miała też życzliwość i chęć współpracy ze strony prezydent Hanny Zdanowskiej i radnych. Dzięki tej umowie zyskujemy nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale także gotowy program, który jest już realizowany i zyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. A ta jest niezbędna do realizacji in vitro w samorządach. Oszczędzamy także środki z budżetu Gdańska oraz czas na przygotowanie własnego programu - dodaje Borawski.

Gdańsk dofinansuje leczenie metodą in vitro.

Prace nad uchwałą w sprawie gdańskiego programu finansowania in vitro dobiegają końca. Powołany przez prezydenta zespół ma przedstawić dokument do końca stycznia. Wiadomo już np., że w gdańskim programie nie będzie jednak proponowanego wcześniej przez prezydenta kryterium meldunku (prezydent chciał, by dofinansowanie dawać parom, które co najmniej od pięciu lat są zameldowane w Gdańsku). Tego rodzaju ograniczenie w dostępności świadczeń kwestionował już wcześniej sąd.

Warunki będą dość podobne do łódzkich, ważne będą oczywiście kryteria medyczne i fakt płacenia podatków w Gdańsku. Pary będą mogły wybierać spośród klinik w województwie pomorskim - informuje Borawski.

Jeśli radni przegłosują program na sesji w lutym, będzie on musiał jeszcze uzyskać opinię agencji, która ma na to 60 dni. Trzeba będzie także wybrać w konkursie kliniki realizujące program. - To wszystko powoduje, że program ruszy najprawdopodobniej pod koniec pierwszego półrocza - wskazuje Piotr Borawski.

Zobacz też: "Żądamy edukacji seksualnej i krajowego programu in vitro". Pod koniec 2016 roku kobiety złożyły petycję w siedzibach partii

X-news.pl

Czytaj także: Pomorscy księża zniechęcają do metody in vitro

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto