Projekt "Dojrzała przedsiębiorczość"

Artykuł sponsorowany
Projekt „Dojrzała przedsiębiorczość – innowacyjny model preinkubacji przedsiębiorczej osób 50+”, realizowany przez Fundację Gospodarczą w Gdyni przy współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Gdyni oraz Instytutem Badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku, powstał w odpowiedzi na problem niskiej aktywności zawodowej osób dojrzałych oraz utrudnionego powrotu tej grupy społecznej na rynek pracy po utracie zatrudnienia.

Głównym założeniem projektu było wypracowanie innowacyjnego modelu preinkubacji przedsiębiorczej osób 50+ pozostających bez zatrudnienia, mającego na celu aktywizację do zakładania działalności gospodarczej, co w konsekwencji przyczyniłoby się do wydłużenia wieku aktywności zawodowej.

Spowolnienie gospodarcze, które obserwowaliśmy w ostatnich latach, niechęć pracodawców do zatrudniania osób po 50 roku życia, a także nierzadko brak wiary we własne siły przyczyniły się do niekorzystnej sytuacji tej grupy na rynku pracy. Osoby dojrzałe, które niejednokrotnie całe życie pracowały na jednym stanowisku, po utracie zatrudnienia nie potrafią odnaleźć się w nowych realiach. Podejmując decyzję o dalszej drodze kariery zawodowej, najczęściej biorą pod uwagę jedynie pracę etatową. Jak wynika z badań, pięćdziesięciolatkowie niezmiernie rzadko myślą o zakładaniu własnej działalności gospodarczej. Uważają, iż nie mają wystarczającej wiedzy na temat prowadzenia firmy, boją się ryzyka finansowego oraz podejmowania nowych wyzwań. Często są to jednak bariery natury psychologicznej, a w szczególności brak wiary we własne możliwości, ponieważ jak pokazuje doświadczenie, osoby dojrzałe doskonale sprawdzają się jako właściciele firm. Prowadzone przez nich przedsiębiorstwa są efektywnie zarządzane i utrzymują się na rynku znacznie dłużej niż firmy zakładanie przez osoby młode. Często osobom dojrzałym do osiągnięcia sukcesu jako przedsiębiorcy wystarczy odpowiednia motywacja oraz uświadomienie, że założenie działalności gospodarczej nie jest tylko dobrym, ale czasem jedynym rozwiązaniem na pozostanie aktywnym zawodowo. Dotychczas nie istniało żadne narzędzie, wykorzystywane przez doradców zawodowych, wspierające rozwój postaw przedsiębiorczych, które byłoby w pełni dostosowane do specyficznych potrzeb osób 50+. Projekt „Dojrzała przedsiębiorczość – innowacyjny model preinkubacji przedsiębiorczej osób 50+” pozwolił na stworzenie takiego właśnie narzędzia.

Wypracowany w projekcie innowacyjnym produkt finalny obejmuje psychologiczną oraz merytoryczną pomoc, mającą na celu doprowadzenie do powrotu osób dojrzałych na rynek pracy poprzez zakładanie działalności gospodarczej lub podejmowanie zatrudnienia. Innowacyjny model preinkubacji przedsiębiorczej osób 50+ składa się z trzech elementów: Modelu prowadzenia doradztwa, Modelu prowadzenia szkoleń oraz Aplikacji multimedialnej Life Design 50+. Pierwsza część – Model prowadzenia doradztwa dostarcza doradcy zawodowemu informacji na temat kompetencji przedsiębiorczych klienta i ewentualnych obszarów do rozwoju, ułatwia i strukturyzuje za pomocą aplikacji multimedialnej pracę z klientem ukierunkowaną na preinkubację przedsiębiorczą. Model prowadzenia szkoleń określa ramy metodologiczne i programowe szkoleń miękkich i twardych niezbędnych do bycia skutecznym przedsiębiorcą oraz pozwala na uzupełnienie wiedzy w tym obszarze. W modelu zaproponowano szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, przedsiębiorczości oraz umiejętności sprzedażowych. Natomiast Aplikacja Life Design 50+ zawiera narzędzia diagnostyczno - rozwojowe tj. formularze do zbierania podstawowych danych na temat klienta i jego potencjału zawodowego, kwestionariusze i testy służące m.in. samoocenie kompetencji, ocenie gotowości do założenia firmy i określeniu hierarchii wartości. Pozwala na określenie luk kompetencyjnych klienta, a także zaplanowanie dalszej ścieżki działania. Aplikacja ułatwia dokonanie oceny, czy osoba ma predyspozycje do prowadzenia własnej firmy, czy też powinna skupić się na szukaniu pracy etatowej. Rozwiązanie to umożliwia zaplanowanie doradztwa indywidualnie do potrzeb każdego klienta. Podobne narzędzie nie było dotąd stosowane. Jest ono bardzo przydatne w procesie diagnozowania osób pod kątem predyspozycji do prowadzenia własnej firmy. Jego zastosowanie w publicznych i niepublicznych instytucjach rynku pracy pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie środków przeznaczonych na tworzenie stanowisk pracy w ramach działalności gospodarczej.

Niezmiernie ważną zaletą tego modelu jest jego uniwersalny charakter. Poszczególne jego elementy mogą być stosowane w zależności od potrzeb przyszłych użytkowników, niezależnie od siebie. Zaproponowane rozwiązanie może być stosowane przez doradców zawodowych z publicznych i niepublicznych instytucji rynku pracy oraz przez inne osoby, zajmujące się aktywizacją zawodową osób bezrobotnych lub niepracujących, w różnych organizacjach i instytucjach.

O skuteczności modelu w procesie aktywizacji zawodowej osób 50+ świadczy, przeprowadzony podczas realizacji projektu, proces testowania wstępnej wersji produktu. Wzięło w nim udział 60 osób niepracujących 50+, z czego 21 osób podjęło zatrudnienie, 5 rozpoczęło działalność gospodarczą i 5 osób założyło spółdzielnię socjalną. Efektywność działań podjętych w ramach Innowacyjnego modelu preinkubacji przedsiębiorczej osób 50+ wyniosła 52% i jest wyższa od dotychczas standardowo stosowanych form wsparcia o 14%.

Według uczestników projektu wypracowane rozwiązania wpisują się w szeroki wachlarz potrzeb niepracujących osób 50+. Każdy z uczestników mając różne doświadczenia, osobiste i zawodowe, znalazł w procesie preinkubacji realizowanym w oparciu o Model, elementy które były mu szczególnie przydatne. Większość uczestników wskazywała na ważną rolę doradztwa zawodowego z wykorzystaniem Aplikacji Life Design 50+, jako tego elementu, który pozwolił na oszacowanie posiadanych zasobów, zbadanie potrzeb rozwojowych i zaplanowanie działań aktywizujących. Podkreślano również dużą wartość szkoleń rozwijających kompetencje miękkie**(rozwój osobisty, komunikacja, asertywność, zarządzanie czasem) i twarde (przedsiębiorczość, biznes plan, model biznesowy, ekonomia społeczna, umiejętności sprzedażowe) oraz doradztwa indywidualnego ze specjalistami z różnych dziedzin w obszarze prowadzenia biznesu, które pozwoliły na uzupełnienie luk kompetencyjnych i właściwe przygotowanie do prowadzenia własnej firmy. Za atut uznano również możliwość skorzystania ze szkoleń branżowych, **pozwalających na nabycie kluczowych kompetencji zawodowych potrzebnych w prowadzeniu określonej działalności biznesowej. Według uczestników, którzy po zakończeniu udziału w projekcie podjęli decyzję o poszukiwaniu pracy na etacie, za dodatkowe korzyści należy uznać zwiększenie pewności siebie, poznanie skutecznych metod poszukiwania pracy, opracowanie dokumentów aplikacyjnych oraz poznanie mechanizmów funkcjonowania biznesu. Dodatkowo według uczestników projektu na uwagę zasługuje fakt, iż w procesie aktywizacji realizowanej w oparciu o Model, potrzebne jest wykorzystanie komputera i Internetu. Dzięki Aplikacji Life Design 50+ i pracy z doradcami zawodowymi oraz trenerami, uczestnicy oswoili się z nowymi technologiami i nabrali przekonania do korzystania z tych narzędzi w praktyce. Jak pokazują badania, w tym wywiady z uczestnikami projektu, w tej grupie wiekowej to niezmiernie istotny i nie do przecenienia aspekt oddziaływania opracowanego Modelu. Należy zatem stwierdzić, iż zastosowanie wypracowanego w projekcie Modelu przez doradców, coachów kariery i inne osoby zaangażowane w aktywizację zawodowa osób dojrzałych, przyczyni się znacznie do zwiększenia aktywności zawodowej osób 50+ oraz do pobudzania w tej grupie postaw przedsiębiorczych.

Realizowany przez nas projekt zyskał także uznanie Jury konkursu: „Regaty Rozwoju: Liderzy Innowacji i Współpracy Ponadnarodowej PO KL 2007 – 2013” II edycja – 2014, organizowanego przez Centrum Projektów Europejskich – Krajową Instytucję Wspomagającą, które to przyznało nam tytuł laureata w kategorii: Liderzy Innowacji POKL.

Z dodatkowymi informacjami o projekcie oraz produktem finalnym projektu można zapoznać się na stronie www.dojrzalaprzedsiebiorczosc.pl. Doradców z publicznych i niepublicznych instytucji rynku pracy z województwa pomorskiego zachęcamy do wzięcia udziału w szkoleniu z zakresu Modelu preinkubacji przedsiębiorczej oraz przedsiębiorczości, które zostanie zorganizowane we wrześniu br.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto