Pracownicy spółki Lotos Kolej w Gdańsku wznowili protest. Grupa kilkudziesięciu kolejarzy wyszła z pikietą przed bramę zakładu na gdańskich Michałkach.

Aktualizacja godz. 15

Rozmowy nowego prezesa z załogą uspokoiły nastroje. Około godziny 14.00 protest został odwołany także na prośbę ustępującego prezesa Henryka Grucy.

- Dalej nie możemy pogodzić się z odwołaniem z funkcji prezesa pana Henryka Grucy, ojca naszego sukcesu, faktycznego twórcy tej firmy - mówił już po rozmowach Radosław Czerniak, tłumacząc że nikt nie podważa kompetencji nowego prezesa Kuprycia.- Obawy co do intencji jednak pozostają. Jak to mówią, po owocach go poznamy.

W środę władze Grupy Lotos poszerzyły skład zarządu kolejowej spółki córki o nowego wiceprezesa - Krzysztofa Wiktorowicza związanego wcześniej m.in. z Dyrekcją Eksploatacji Cystern (DEC), czy PCC Rail S.A. Będzie to trzeci członek zarządu po nominacji w marcu bieżącego roku dla Macieja Piotrowskiego.

***
Protest to reakcja na zwolnienie z funkcji prezesa Henryka Grucy, szefa zakładu od 20 lat. Lotos Kolej zamknęła ubiegły rok rekordowym przychodem 721 mln złotych.

Protest spółki Lotos Kolej. Pracownicy stawiają ultimatum

Z relacji kolejarzy wynika, że w czwartek o godz. 8.30 w siedzibie spółki Lotos Kolej pojawiły się władze Grupy Lotos (spółki-matki). Prezesowi Marcinowi Jastrzębskiemu towarzyszył szef ochrony oraz Anatol Kupryciuk, dyrektor Biura Kierowania Przewozami konkurencyjnej spółki PKP Cargo. Prezes Jastrzębski zwołał zebranie dyrekcji i kierownictwa Lotosu Kolei. Podczas zebrania miał ogłosić dymisję wiceprezesa Pawła Makurata (którego odejścia żądało w lutym kilkuset pracowników spółki). Jednocześnie poinformowano o odwołaniu prezesa Grucy. Jego miejsce zająć ma właśnie Kupryciuk z PKP Cargo. Powołano także drugiego członka zarządu. Został nim Krzysztof Wiktorowicz związany wcześniej m.in. z Dyrekcją Eksploatacji Cystern (DEC).- PKP Cargo to dla nas bezpośrednia konkurencja. Nominację pana Kupryciuka odczytujemy jednoznacznie jako przystąpienie do realizacji planów władz Grupy Lotos. Planów polegających na ograniczeniu działalności zakładu, a tym samym zwolnieniu części załogi - twierdzi Radosław Czerniak, maszynista-instruktor, lider protestujących. - Jeśli wobec nas zostaną zrealizowane plany, o których słyszymy, to szacujemy, że pracę może stracić nawet 60 proc. zatrudnionych w Lotos Kolei.

Oficjalny komunikat Grupy Lotos


17 maja 2017 roku, decyzją Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników LOTOS Kolej sp. z o.o., odwołani zostali Prezes Zarządu - Pan Henryk Gruca oraz Wiceprezes - Pan Paweł Makurat. Jednocześnie na mocy uchwały Nadzwyczajnego Zgromadzenia w skład zarządu spółki powołano Pana Anatola Kupryciuka, powierzając mu stanowisko Prezesa Zarządu LOTOS Kolej oraz Pana Krzysztofa Wiktorowicza, który w spółce pełnić będzie funkcję Członka Zarządu.

Pan Anatol Kupryciuk od ponad 35 lat jest związany z branżą kolejową. W 1981 r. rozpoczął karierę w PKP. W ostatnich latach zajmował kierownicze stanowiska w spółkach PKP, m.in. w Zakładzie Taborowym PKP w Gdyni. Był także Dyrektorem Regionalnym ds. Przewozowych oraz Zastępcą Dyrektora ds. Eksploatacyjnych w gdyńskim oddziale PKP Cargo S.A. Bezpośrednio przed objęciem funkcji Członka Zarządu LOTOS Kolej był zatrudniony na stanowisku Dyrektora Biura Kierowania Przewozami w centrali PKP Cargo.

Nowo powołany Prezes jest absolwentem Politechniki Warszawskiej. Ukończył wydział Transportu ze specjalnością Organizacja i Technika Transportu oraz studia podyplomowe na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.

Pan Krzysztof Wiktorowicz jest absolwentem Wyższej Szkoły Inżynierskiej im. Kazimierza Pułaskiego - Wydział Transportu, specjalność eksploatacja i utrzymanie pojazdów szynowych. Ukończył także Akademię Strategicznego Przywództwa w Canadian International Management Institute.

Od początku swojej kariery zawodowej związany z kolejnictwem. Zajmował stanowiska kierownicze m.in. w Dyrekcji Eksploatacji Cystern (DEC), PCC Rail S.A. (Pełnomocnik Zarządu ds. systemu utrzymania i eksploatacji wagonów), WPS Kolbet/Track Tec (Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Produkcji) czy też Pol-Miedź Trans będącej częścią Grupy KGHM (Dyrektor Oddziału Naprawy Wagonów).
Biuro KomunikacjiSzymon Szewczyk

Biznes

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!