18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przełom w terapii psychiatrycznej

Artur Szałkowski
Poświęcenia nowego oddziału dokonał ks. biskup Ignacy Dec
Poświęcenia nowego oddziału dokonał ks. biskup Ignacy Dec Dariusz Gdesz
Leczenie pacjentów zmagających się z chorobami psychicznymi wcale nie musi być prowadzone w położonych na uboczach ośrodkach, które przypominają twierdze.

Udowodniono to w Wałbrzychu. W byłym budynku administracji szpitala im. Batorego uruchomiono nowoczesny oddział psychiatrii, który jest jednym z oddziałów szpitala im. Sokołowskiego. - Umieszczanie takich oddziałów w dużych skupiskach ludzkich, a nie na uboczach, pomaga w szybszym powrocie pacjentów do zdrowia - wyjaśnia Roman Szełemej, dyrektor ds. medycznych szpitala im. Sokołowskiego w Wałbrzychu.

Oddział, oprócz części zamkniętej, ma także część pobytu dziennego. Dzięki temu pacjent nie musi opuszczać na długi czas terapii swoich najbliższych. Łączy kurację z normalnym funkcjonowaniem w społeczeństwie. Inwestycja kosztowała około 13, 5 mln zł. Całość wyłożył ze swojego budżetu szpital. Sporą część poniesionych nakładów ma jednak odzyskać z funduszy Unii Europejskiej. Na razie szpital ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na 63 miejsca. Już teraz przebywa na nim jednak 67 osób, bo potrzeby na świadczenie tego typu usług medycznych są ogromne.

Specjaliści przyznają, że liczba osób z zaburzeniami psychicznymi i uzależnionych wciąż rośnie. Coraz więcej jest przypadków silnej depresji. Brakuje niestety miejsc w szpitalach. Szacuje się, że na Dolnym śląsku powinno być ich około 1200, tymczasem jest ich ok. tysiąca.
- Taki oddział jak ten to ewenement na Dolnym śląsku - tłumaczy Martyna Szurmińska, ordynatorka oddziału psychiatrycznego wałbrzyskiego szpitala.
- ściany są pomalowane w jasnych, spokojnych kolorach, które pomagają w terapii. Nie ma tu krat, pacjentami zajmuje się personel z wysokimi kwalifikacjami, który traktuje swoją pracę z pasją. Na oddziale zatrudnionych jest 7 lekarzy, 4 psychologów, 3 terapeutów zajęciowych, 25 pielęgniarek, 18 sanitariuszy oraz 13 alowych. W jednym z pomieszczeń na oddziale utworzono także... salę sądową. Mogą się w niej odbywać wyjazdowe posiedzenia sądu. Najczęściej w sprawie osób zakwalifikowanych do leczenia psychiatrycznego lub leczenia uzależnień, które odmawiają poddania się terapii. Pacjenci, którzy trafili na kurację do nowo otwartego wałbrzyskiego oddziału psychiatrycznego leczyli się dotychczas w Stroniu śląskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przełom w terapii psychiatrycznej - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto