Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radny na medal: Beata Dunajewska-Daszczyńska odpowiada na pytania "Dziennika Bałtyckiego"

Redakcja
Beata Dunajewska-Daszczyńska
Beata Dunajewska-Daszczyńska
Radny na medal: Beata Dunajewska-Daszczyńska odpowiada na pytania "Dziennika Bałtyckiego"

1. Jaki jest największy Pani sukces w działalności Radnego w tej kadencji?
Wyspa Sobieszewska – wraz Radą Osiedla, przyczyniłam się do powstania dwóch boisk przyszkolnych w Sobieszewie i Świbnie. Rudniki - "uratowanie", Szkoła Podstawowa nr 29 na ul. Miałki Szlak - szkoła nadal funkcjonuje jako publiczna (prowadzona przez Stowarzyszenie Familijny Poznań). Założenie Paktu dla Nowego Portu, który stał się inicjatorem pierwszej uchwały obywatelskiej dotyczącej rekultywacji i założenia parku na terenie Szańca Zachodniego. Pomysł usytuowania w Centrum Handlowym Manhattan we Wrzeszczu pierwszej w Gdańsku mediateki. Zorganizowanie dla mieszkańców Gdańska konferencji "Wygrać z Rakiem". Trzy udane edycje akcji „Oddaj flagę w dobre ręce” – polegającej na przekazywaniu flagi narodowej dla mieszkańcom miasta przededniu Święta Niepodległości.

2. Jakimi sprawami istotnymi dla Pani okręgu wyborczego zajmowała się Pani w ciągu tej kadencji?
Krakowiec-Górki Zachodnie – uspokojenie ruchu przy szkole (realizacja zaplanowana w 2013 roku). Docieplenie budynku socjalnego przy ul. Łowickiej 11
Nowy Port - prawie dwuletnie działania zmierzające do zablokowania możliwości wjazdu tirów na ul. Wyzwolenia i Starowiślną w Nowym Porcie oraz uspokojenia ruchu w starej części osiedla. Interwencja w spawie zniszczenia tzw. "czerwonej latarni" (interpelacja do Prezydenta Miasta Gdańska i apel do Wojewody, który na moją prośbę podpisało 33 z 34 Radnych Miasta Gdańska). Pomysł, współorganizacja i systematyczne wspieranie Klubu Seniora w Nowym Porcie. Zorganizowanie spaceru Prezydenta Miasta Gdańska i Rady Osiedla, a także mieszkańców, na którym omówiono działania na rzecz rewitalizacji osiedla oraz rekultywacji terenu Szańca Zachodniego. Udział w opracowaniu wstępnej koncepcji zagospodarowania placu Gustkowicza. Wzbogacenie księgozbioru biblioteki szkolnej oraz remont gabinetu higienistki w Szkole Podstawowej nr 55. Współorganizacja domu sąsiedzkiego przy ul. Wyzwolenia 49.
Wyspa Sobieszewska – starania o budowę mostu, remont ulic i chodników, w szczególności
ul. Świbnieńskiej. Sponsoring spektaklu "Lekcja pokory" Karola Wojtyły. Ubezpieczenie placu zabaw, który dzięki temu może nadal funkcjonować. Staranie o realizację ścieżki rowerowej na dawnym kolektorze oraz drugiej łączącej Sobieszewo i Świbno. Przekazanie sprzętu medycznego, między innymi defibrylatora dla OSP w Sobieszewie oraz torby ratunkowej z tlenoterpią dla OSP Świbno. Wsparcie dla seniorów, między innymi w organizacji ogólnomiejskiej wycieczki seniorów śladami Wincentego Pola.
Młyniska – pomysł i pomoc w przekazaniu budynku po Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie - obecnie znajduje się tam nowa siedziba Rady Osiedla Młyniska oraz działa klub samopomocy dla osób w podeszłym wieku i niepełnosprawnych. Interwencja w sprawie "piszczących torów" na Młyniskach, remontu budynków na ul. Twardej 6, remontu chodnika na ul. Marynarki Polskiej 134, pomoc w pozyskaniu środków na remont placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 69.
Rudniki – liczne interwencje w sprawie odmulenia i wykoszenia rowów melioracyjnych
i kanału Rozwójka. Niedopuszczenie do likwidacji Szkoły Podstawowej nr 29. Wspieranie mieszkańców w sprawie wypłat odszkodowań po budowie trasy Sucharskiego. Interwencja w sprawie wyburzeń budynków zagrożonych katastrofą budowlaną na ul. Sitowie oraz Tarcice
Brzeźno - pomoc w znalezieniu źródła dofinansowania Poradni Geriatrycznej w Brzeźnie
w latach 2010-2013 Wspieranie pomysłu otwarcia główki mola zachodniego w Nowym Porcie
i przedłużenia dojścia do niej od strony parku w Brzeźnie. Pomysł (określenie ram działania) placu sąsiedzkiego i wskazania źródła pozyskania środków.
Orunia – wspieranie działań domu sąsiedzkiego, wsparcie starań Szkoły Podstawowej nr 16
o remont łazienek oraz termoizolację.
Oprócz regularnych dyżurów w Brzeźnie, Nowym Porcie, Oruni, Wyspie Sobieszewskiej, Młyniskach, uruchomiłam "dyżury na ulicach", w trakcie, których pytam mieszkańców
o problemy dzielnicy. Ponadto prowadzę dyżury dla seniorów (w ich domach) oraz w trakcie spotkań w klubach seniora.

3. Ile interpelacji złożyła Pani w ciągu tej kadencji? Czego dotyczyły?
Napisałam 75 interpelacji i 34 zapytania, które dotyczyły m.in.:
• Odwodnienia i uporządkowania podwórek na Stogach, w szczególności na ul. Tamka
i Stryjewskiego.
• Nieprawidłowości w rozstrzygnięciu konkursu na "małe place zabaw" w 2011 roku.
• Usunięcia graffiti na Domu Zarazy w Oliwie.
• Budowy przychodni zdrowia na Przymorzu Małym i Olszynce.
• W sprawie likwidacji nielegalnych wysypisk i składów śmieci wielkogabarytowych oraz interwencji w sprawie brudnych ulic i podwórek na Wyspie Sobieszewskiej, Nowym Porcie, Oruni, Brzeźnie i Rudnikach
• W sprawie doświetlenia przejść dla pieszych na Stryjewskiego,
• Termomodernizacji i remontu łazienek w SP nr 16 na Oruni oraz remontu dachu, pomieszczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Nowym Porcie,
• Wyburzenia budynków stwarzających zagrożenie katastrofą budowlaną w Nowym Porcie,
w tym na Szańcu Zachodnim, Rudnikach oraz na ul. Stawowiejskiej w Letnicy
• Remontu ulicy Turystycznej (dojazd do mostu w Sobieszewie), harmonogramu remontu mostu pontonowego oraz budowy nowego mostu na Wyspę Sobieszewską.
• W sprawie zagrożenia zdrowia mieszkańców Gdańska w kontekście nieprawidłowości
w Port-Service.
• Zwiększenia środków na sterylizację bezdomnych kotów.
• Rewitalizacji społecznej Nowego Portu.
• Poprawienia bezpieczeństwa dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej na Krakowcu.
Ponadto kilkadziesiąt interwencje w sprawie wymiany mieszkań dla osób niepełnosprawnych, mieszkających w budynkach będących w bardzo złym stanie technicznym (na Oruni, Letnicy, Młyniskach) oraz remontów "koniecznych" ostatnio głównie na Rudnikach, wcześniej na Oruni. W sprawach dotyczących sytuacji wrażliwych, takich jak na przykład przemoc w rodzinie, wsparcie osób chorych i niepełnosprawnych staram się nie pisać pism, lecz rozmawiać
z udziałem osób zainteresowanych i rozwiązywać je z urzędnikami.

4. W jakich komisjach Pan pracuje? W przygotowanie projektów jakich uchwał była Pani zaangażowana?
Jestem przewodniczącą Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia, na początku kadencji pracowałam również w Komisji Kultury i Promocji.
Uczestniczyłam w zbieraniu podpisów, forsowałam na forum Rady Miasta Gdańska oraz konsultowałam z urzędnikami Urzędu Miasta projekt pierwszej w historii uchwały obywatelskiej w sprawie rekultywacji i założenia parku na terenie Szańca Zachodniego. Brałam udział w pracach przy powstawaniu nowej uchwały o transporcie osób niepełnosprawnych (w programie sesji w kwietniu lub maju 2013) oraz uchwała w sprawie przekazania Szkoły Podstawowej nr 29 Stowarzyszeniu Familijny Poznań.

5. Jaka jest Pani zdaniem najistotniejsza sprawa, którą jeszcze w tej kadencji powinna zająć się Rada Miasta?
• Uchwalenie jak największej ilości funkcjonalnych planów zagospodarowania.
• W tym roku muszą powstać nowe programy "zdrowotne", powinny być ukierunkowane na ochronę zdrowia psychicznego, profilaktykę w szkołach i wsparcie osób w podeszłym wieku. Programy przygotowuje Wydział Polityki Społecznej, ale ważne jest, żeby radni zaangażowali się w kolejne etapy jego tworzenia. Chodzi w końcu o kondycję zdrowotną Gdańszczan.
• Trzeba zrealizować zapowiedzianą już wcześniej debatę na temat kultury.
• Należy również uporządkować i zaktualizować zapisy Uchwały Nr XIV/188/11 Rady Miasta Gdańska z dnia 30 czerwca 2011 roku w sprawie zasad zbywania nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi lub lokalami mieszkalnych oraz warunków udzielania i wysokości stawek procentowych bonifikat.
• Dalsza budowa społeczeństwa obywatelskiego w Gdańsku poprzez wpieranie inicjatyw lokalnych, a nawet, w środowiskach trudnych, ich inicjowanie, wspieranie i promowanie postaw proobywatelskich oraz patriotycznych. Poważna debatą na temat współpracy z Radami Osiedli
i Dzielnic oraz organizacjami pozarządowymi i silne zaangażowanie w opracowanie nowych priorytetów "Programu Współpracy Miasta Gdańska z Organizacjami Pozarządowymi" oraz systematyczne zwiększenie środków na jego realizację. Zwiększenie roli organizacji pozarządowych w życiu publicznym.
• Uchwały porządkujące i wspomagające ochronę gdańskich zabytków.
• Długofalowy program rozwoju i powstawania na terenie miasta placówek wczesnej edukacji.
• Opracowanie kompleksowego programu wsparcia dla seniorów,
• Wsparcie pomysłu podwyższenia standardów opieki nad dziećmi i młodzieżą przebywającymi
w pogotowiu opiekuńczym, a wynikających z ustawy o pieczy zastępczej i wspieraniu rodziny, poprzez zagwarantowanie środków na budowę nowej placówki (na wzór Gdańskich Domów Dziecka).
• Zabezpieczenie w budżecie wyższych środków na opiekę dla osób przebywających w Domach Pomocy Społecznej, co odblokuje budowę nowego miejskiego DPS-u na Przymorzu.

Zobacz aktualne wyniki głosowania

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto