Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rak płuca: zbadaj się bezpłatnie i namów innych

Oliwia Piotrowska
Oliwia Piotrowska
Dzięki unikatowemu programowi badań przesiewowych jest szansa, że u wielu osób uda się wykryć raka płuca w bardzo wczesnym stadium. Warunek jest jeden - trzeba się zgłosić.

Program przesiewowych badań raka płuca prowadzony przez Akademickie Centrum Kliniczne to projekt unikalny w skali kraju. Na badania płuc przy pomocy tomografu komputerowego lekarze zapraszają wszystkie osoby, które mają  50-75 lat i paliły lub palą przynajmniej 20 lat.

Warto się zbadać. Rak płuca we wczesnym stadium jest wyleczalny. Niestety, wiele osób nie wie, że w płucach rozwija się nowotwór, ponieważ nie odczuwają żadnych dolegliwości.

Dzięki programowi, do połowy 2011 roku zbadanych zostanie 8 tysięcy osób. Części z nich wczesne badania uratują życie. Dlatego, jeśli jesteś w badanej grupie lub znasz kogoś takiego, koniecznie zgłoś się do programu!

Zespół Pomorskiego Pilatażowego Programu Badań Przesiewowych Raka Płuca zapewnia, że żadne zgłoszenie nie pozostanie bez odpowiedzi.


Dla MM Trójmiasto mówi dr hab. Witold Rzyman, kierownik Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej AMG, koordynator programu.

Czy kiedykolwiek w naszym województwie prowadzono badania przesiewowe raka płuca?
- Program badań przesiewowych raka płuca jest unikalny w skali całego kraju. Dotychczas badania przesiewowe raka płuca nie były zatwierdzane w różnych instytucjach finansujących, nie są zalecane, jak na przykład badania przesiewowe raka piersi. Nam udało się pozyskać fundusze unijne, dzięki czemu zbadamy około 8 tysięcy osób z naszego województwa.

Ile osób spośród wszystkich zbadanych może chorować na raka płuca we wczesnym stadium?
- Bardzo trudno jest ocenić, ile spośród zbadanych osób będzie chorych, właśnie dlatego, że nie było nigdy badań przesiewowych raka płuca. Niemniej, szacujemy, że jeśli zbadamy 8 tysięcy pacjentów z grupy wiekowej 50-75 lat, którzy palili 20 tzw. "paczkolat" (czyli 20 papierosów dziennie przez 20 lat lub 40 papierosów dziennie przez 10 lat - red.) to wykryjemy około 200-250 przypadków raka płuca we wczesnym stadium. Oczywiście te wyniki zależą od tego, czy pacjenci będą się zgłaszali uczciwie i rzetelnie.

Oprócz badań tomograficznych będziemy prowadzić badania naukowe, także sprawdzające, jacy pacjenci i dlaczego zgłaszają się do nas. Ich wyniki zostaną podane po zakończeniu programu, na specjalnej konferencji naukowej, w 2011 roku.

Jak zgłosić się do badania?
Do programu najlepiej zgłosić się korzystając ze strony internetowej www.zbadajpluca.pl i specjalnego formularza. Na razie, przez ogromne zainteresowanie, nasza infolinia jest bowiem ciągle zajęta i czas oczekiwania jest dość długi. Portal powinien w pełnej wersji ruszyć 26 lutego, na razie są tam informacje o możliwości zgłoszenia się drogą telefoniczną lub mailową. Po zgłoszeniu się pacjenta wyznaczamy termin badań.

Jak wygląda samo badanie tomografem komputerowym?
Badanie nie wymaga żadnego przygotowania, jest szybkie i całkowicie bezbolesne. Pacjent wjeżdża do komory tomografu w ubraniu, na około 15-30 sekund, w zależności od aparatu. Najlepszy, najnowocześniejszy aparat, korzystający z najmniejszej dawki promieniowania, znajduje się w gdańskiej Akademii Medycznej.

Wyniki badań są znane w ciągu pięciu dni. Podlegają podwójnej weryfikacji lekarskiej i dokładnej konsultacji merytorycznej.

Jeśli w płucach pacjenta stwierdzone są zmiany, pacjent kierowany jest na leczenie. Klinika Chirurgii Klatki Piersiowej ma przyrzeczenie od NFZ, że na leczenie wszystkich znajdą się dodatkowe pieniądze.

Jak zachęciłby Pan pacjentów do zgłaszania się do programu?
Nie bójcie się, zgłaszajcie się!

Jak zgłosić się na badanie? Można to zrobić na trzy sposoby:

1. Zadzwoń na bezpłatną infolinię 0 800 000 050 z telefonów stacjonarnych lub 58 739 63 10 z telefonów komórkowych.

2. Wyślij e-mail na adres [email protected] z danymi:
- imię i nazwisko;
- wiek;
- okres palenia tytoniu w latach;
- przybliżona liczba wypalanych papierosów dziennie;
- Adres zamieszkania;
- telefon kontaktowy.

3. Poczekaj do 26 stycznia i zapisz się przez formularz na stronie www.zbadajpluca.pl. Konsultanci odpiszą na mail i oddzwonią.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiosenne problemy skórne. Jak sobie z nimi radzić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto