Referendum strajkowe w pomorskich szkołach. Będzie strajk 8 kwietnia?

Katarzyna Gruszczyńska

W ponad 80 proc. pomorskich szkół trwa referendum strajkowe. Od jego wyników zależy, czy zaplanowany na 8 kwietnia strajk się odbędzie.
Strajk nauczycieli 2019
 Marek Szawdyn

Pedagodzy odpowiadają „tak” lub „nie” na pytanie: „Czy wobec niespełnienia żądania dotyczącego podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych o 1000 zł, jesteś za przeprowadzeniem w szkole strajku począwszy od 8 kwietnia br.?”.

Głos mogą oddać wszyscy pracownicy danej placówki edukacyjnej. By wynik był wiążący, do urn musi pójść co najmniej 50 proc. Zatrudnionych.

- Referendum trwa w 126 placówkach na 179, które prowadzi miasto Gdańsk. Za tydzień będziemy wiedzieli, w ilu placówkach odbędzie się strajk - informuje Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.
Nie wszystkie włączyły się w spór zbiorowy. W części z nich nie ma związków zawodowych.

W Gdyni referendum strajkowe rozpoczęło się we wtorek i potrwa do 21 marca.

Z kolei nauczyciele i pracownicy oświaty z puckich placówek zadecydują o strajku pod koniec tego tygodnia.
- Takiego zainteresowania strajkiem, referendum strajkowym nie było, od kiedy pamiętam, a zajmuję się działalnością związkową od 15 lat. Od dawna nie było czuć takiego fermentu i chęci zawalczenie o wyższe wynagrodzenia – mówi nam Tomasz Lewicki, prezes ZNP w Pucku.

"Solidarność" domaga się podwyżki dla nauczycieli i grozi strajkiem: Jesteśmy gotowi do każdej formy protestu. Może się odbyć 15 kwietnia

- Zgłaszają się szkoły, gdzie nie działają związki zawodowe i pytają, jak mogą legalnie wziąć udział w referendum i przyłączyć się do strajku – dodaje Tomasz Lewicki.

Te słowa potwierdza Elżbieta Markowska, prezes Okręgu Pomorskiego ZNP.

- Determinacja jest bardzo duża – podkreśla.

Wyniki referendum poznamy ok. 25-26 marca br.

Jak przebiega referendum?

Technicznie referendum przypomina wybory. Nad prawidłowością przebiegu ma czuwać komisja złożona z przedstawicieli związków zawodowych. Głosować mogą anonimowo nie tylko nauczyciele, ale też wszyscy inni pracownicy danej placówki.

Zobacz też: Szef ZNP zapowiada strajk nauczycieli po fiasku rozmów z minister edukacji (11.01.2019)

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

19.03.2019, 22:26

Dlaczego oddajecie swoje dzieci do szkoły do tych znienawidzonych leni?? Jak możecie oczekiwać od nich, że zrobią z waszych pociech światłych, wykształconych ludzi? Bierzcie się za nauczanie domowe. Prawo dopuszcza taką możliwość. Raz na jakiś czas dziecko zdaje w macierzystej szkole egzamin i tyle. Poczytajcie sobie w necie o taliej formie nauczania i bierzcie sprawy w swoje ręce.

19.03.2019, 21:33

jestem madka trzech dzieci i na prawde oburza mnie zahowanie nauczcieli dlaczego koszyem mnich dzieci walczyczie o swoie? dobrze jednen minister mowil ze jak wam brak to nic nie stoji na przeszkodzie miec wiecej pociech to i pieniezkow bedzie wiecej wystaczy pomyslezc glowa

15.03.2019, 17:25

Nauczyciele przez cały czas głosowali na PO-PSL , partie które ich okradały a teraz wszyscy chcą od PISu ? Zacznijcie myśleć , jesteście manipulowani czy naiwni, jakby PO-PSL rządziło to byście pracowali do 70 lat ! Zapomnieliście szybko ile szkół polikwidowano za czasów PO_PSL ?

14.03.2019, 17:39

Jak nie teraz to kiedy maja strajkowac ?W wakacje? Dobre pieniadze -dobry nauczyciel!!!

14.03.2019, 14:25

Leniwe krowy i pedzie w rurkach PO zamroziło z Kluzik Rostowską pensje na 5lat a Kluzik wzywała nauczycieli do pracy w wakacje.
Strażacy powinni dostać 1000 a nie nauczyciel darmozjad co dzienni ma 5 lekcji i weekendy wolne.
Jak chcesz bić i meczyć dzieci w szkołach to wyjedz do Rosji.
Z jakiej racji nauczyciel ma wywierać presje na moim dziecki?? Co to zakład karny czy szkoła. To standardy lewicy nosić dzieci w wieku 16lat na rękach.
Podziekujcie politykom i jeszcze ta pedalska propaganda LGBT to wykopanie sobie grobu przez nauczycieli!!

13.03.2019, 21:34

Za PO zarobki nauczycielskie wzrosły o 50 % Ale było wiele lat temu. nie ma znaczenia czy to PO czy PIS i nie ma sensu wchodzenie w jałowe polityczne spory. Nie mam nic wspólnego ani z ZNP ani Solidarnoscią ani PO ani PIS. Ale będę strajkował po pierwsze dlatego, ze podobno pensje rosną po 10 % rocznie. Sam rząd tak twierdzi a nauczycielom chce dać jałmużnę - około 450 zł w ciągu 5 lat ! Druga sprawa to właśnie rodzice - wszystko zrzucają na szkołę. Niech nauczyciel wychowa, nauczy, przechowa. Warcholstwo wśród wielu rodziców przekroczyło już wszelkie normy. uczeń nie ma mieć prac domowych, nie można go dotknąć ani na niego krzyknąć, nie mozna nawet skrytykować. Do tego dla rodzica ten nauczyciel jest kimś, na kogo można pluć bo synek nie ma piątki a to takie dobre dziecko.
Biedaków się nie szanuje więc choćby dlatego trzeba strajkować. A jak chcecie podziękować nauczycielom to podziękujcie - mozecie przecież samemu edukować swoje wspaniałe dzieci. Powodzenia

13.03.2019, 19:14

A strajkujcie sobie I tak wam nikt nie da 1000 podwyzszki,rodzice wam podziekuja, no I pytanie dlaczego nie strajkowaliscie jak p.o. zamrozilo wam pensje na 5 lat? No dlaczego??

13.03.2019, 12:18

Lewactwo atakuje rząd , nauczyciele nie pozwólcie sobą manipulować, to polityczna hucpa lewacka.

13.03.2019, 11:24

Nauczyciele, nie dajcie sie to jest jedyna szansa żeby pokazać , że Wam też sie należy, a potem następni

13.03.2019, 11:22

a może wsszyscy pracujący powinni dołączyć do nauczycieli bo dzisiaj jest trend że wystarczy mieć czworkę dzieci i pracować nie trzeba bo po co , tyle samo w pracy dostaną a trzeba sie narobić, a tu same pieniążki spływają z 500 a jeszcze pojdzie do socjalu dostanie zapomogę a na świeta dostanie ogramne paczki jak to niektorzy mówią słodyczy na cały rok, a przy kościel;e dostanie żywność i ma w d...e wszystkich. A człowiek . który uczciwie pracuje ma mniej niż bezrobotny. Narodzie obdź się i dołącz do nauczycieli i zacznij walczyć o godne zarobki.Czas rozliczyć tych , którym sie należą ogromne premie co chwilę. Obiecali , ale niestety spełniają obietnice dla samych siebie o pracownikach zapomnieli.

13.03.2019, 10:10

Czyli co? Ja też muszę zastrajkować i nie iść do pracy, bo nie mam z kim dzieci zostawić? Tak, tak podziękujemy wam!

13.03.2019, 08:07

Strajkujcie, rodzice wam odpowiednio podziękują, maturzyści również. Sami dokonacie selekcji w swoich szeregach, bo jest was po prostu za dużo jak na standardy europejskie.

13.03.2019, 02:01

Może niech nauczyciele pomyślą o dzieciach, to im największą krzywde robią. Czy zawsze trzeba patrzec przez pryzmat pieniądza?
Mają i tak mnóstwo wolnego w ciągu roku za który jest płacone.

12.03.2019, 22:44

A gdzie był ZNP jak były pierwsze przemiany szkół publicznych na placówki niepubliczne i prywatne, nauczyciele stracili kartę nauczyciela!

12.03.2019, 20:55

Popieram Was nauczyciele , macie teraz ogromną szansę , nie zmarnujcie jej.