Restauracja Kresowa w Gdańsku

Najpierw była restauracja Tatiana w Borowie. Tam zaczynali i zdobywali pierwsze trofea. Np. najwyższe wyróżnienie Wydawnictwa Pascal, w kategorii obiekt z wyjątkowym klimatem. Gdy przenieśli się do Gdańska i przejęli Kresową, nastąpił sukcesów ciąg dalszy, o czym świadczą dyplomy, statuetki i… peany gości.

- W Borowie mieliśmy głównie kuchnię rosyjską, z uwagi na syberyjskie korzenie mojej żony, w Gdańsku ofertę rozszerzyliśmy mówi Marek Otwinowski, współwłaściciel. Proponujemy więc dania z Kresów Rzeczpospolitej, gdzie jak w tyglu mieszały się tradycje kulinarne Polski i Litwy, Rosji i Ukrainy, z akcentami żydowskimi, ormiańskimi, a nawet kaukaskimi. Korzystamy ze sprawdzonych, niekiedy 150-letnich przepisów, które zgromadziliśmy w naszej bibliotece.

Można u nas zjeść m. in. przysmak huculski i bojarski, zrazy radziwiłłowskie, szaszłyk po kaukasku, pieczeń lwowskich ułanów, pielmieni, cepeliny, bliny. A na deser paschę albo tort Pawłowej. Jak dawniej, wszystkiego doglądamy osobiście, każdej potrawy próbujemy, każdą na koniec doprawiamy.

Jedno się nie zmieniło: Tu każdy przybysz traktowany jest jak członek rodziny, a Tatiana Otwinowska, żona pana Marka i współwłaścicielka, stara się nie omijać żadnego stolika, z każdym gościem musi się przywitać i porozmawiać. Stali bywalcy, nawet nie chcą studiować karty, zdają się na jej intuicję, proszą, by to ona im wybrała potrawy, jest przecież czarodziejką.

Pani Tatiana zagląda więc głęboko w oczy i oświadcza: Panu będzie smakować solanka, pani barszcz z uszkami grzybowymi, a pani zupa rakowa dworska. Najczęściej trafia w dziesiątkę. Dania przynoszą kelnerki, w strojnych czerwonych sukniach, stylizowanych na rosyjskie sarafany.

Kresowa, to nie tylko kuchnia, to także sposób biesiadowania. Niespieszny, przy muzyce przywołującej dobre wspomnienia, często granej na żywo.

Restauracja Kresowa - ul. Ogarna 12, Gdańsk

  • Polska Dziennik Bałtycki
Więcej na temat:

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.