Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Rewia jubileuszowa" w Gdyni na 60- te urodziny Teatru Muzycznego

Grażyna Antoniewicz
Koncert Sylwestrowy,  grany w styczniu „na bis”, w pierwszym akcie składa się z migawek z przeszłości
Koncert Sylwestrowy, grany w styczniu „na bis”, w pierwszym akcie składa się z migawek z przeszłości Przemysław Burda/ mat. prasowe
„Rewia Jubileuszowa” otwiera sezon 60-lecia Teatru Muzycznego w Gdyni .

Koncerty sylwestrowe w Gdyni mają swoją piękną, kilkunastoletnią tradycję. Przypominają spektakle Teatru Muzycznego dzięki wybranym piosenkom. Tegoroczną wspaniałą „Rewią Jubileuszową” otwiera sezon 60-lecia Teatr Muzyczny w Gdyni, który zrodził się dzięki Danucie Baduszkowej. Doprowadziła do wybudowania dla swojej placówki jednego z najpiękniejszych powojennych gmachów teatralnych w Polsce. Współpracowała z wybitnymi muzykami i plastykami. Miała własną koncepcję nowoczesnego teatru muzycznego i konsekwentnie ją realizowała.

Potem głośno było o tej scenie za dyrekcji Jerzego Gruzy, i Macieja Korwina, a dziś jest wielką, rozbudowaną do trzech scen instytucją, w której śmiałe plany kreśli dyrektor Igor Michalski.

W historii polskiego teatru Muzyczny zapisał się między innymi dzięki takim tytułom jak: „Jesus Christ Superstar”, „Skrzypek na dachu”, „Les Miserables”, „Evita”, „Hair”, „Chicago”, „Lalka”, „Shrek”, a ostatnio „Zły” „Notre Dame de Paris” i „Wiedźmin”” - stając się kulturalną wizytówką Pomorza rozpoznawalną w całym kraju.

Zaś sezon 2018/2019 zainaugurują „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i górale” w reżyserii Michała Zadary. Tytuł został wybrany nieprzypadkowo, bo właśnie „Krakowiacy i górale” byli w 1979 roku pierwszą premierą w nowym gmachu teatru pod Kamienną Górą.

A na razie, widzów „Rewii Jubileuszowej” po podniesieniu kurtyny wita orkiestra pod batutą Dariusza Różankiewicza. Artyści Muzycznego prezentują fragmenty z nawiązujące do spektakli tego teatru. Koncert Sylwestrowy, grany w styczniu „na bis”, w pierwszym akcie składa się z migawek z przeszłości.

Reżyser wieczoru Bernard Szyc zdecydował się przypomnieć Baduszkową, Gruzę i Korwina za pomocą materiałów archiwalnych, pokazujących ich przy pracy lub wypowiadających się na temat prowadzonego przez siebie teatru. Opowieść o każdym z dyrektorów poprzedzona jest krótkim wstępem aktorów .

Piękna muzyka, znakomici wykonawcy i sceny zbiorowe, taki jest tegoroczny Koncert Sylwestrowy na bis „Rewia Jubileuszowa” .

Bernard Szyc miał, oczywiście, ogromny kłopot. Zastanawiał się jak z tak wielu premier wybrać te, które warto wyróżnić. Pierwsza część składa się z piosenek ze spektakli, które przez 60 lat pojawiały się na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni. Czasy Danuty Baduszkowej przypomina nam repertuar operetkowy (m.in. „Usta milczą, dusza śpiewa” z „Wesołej wdówki” czy „Wielka sława to żart” z „Barona cygańskiego” i „Kankan” z „Orfeusza w piekle”).

Teatr Muzyczny w Gdyni przygotowuje Rewię Jubileuszową [rozmowa z Bernardem Szycem]

Najkrótszą z dyrekcji (Andrzeja Cybulskiego) podsumowano piosenkami lwowskimi z obowiązkową „Tylko we Lwowie”. Przypomniano też najważniejszą premierę tego okresu „Kolędę Nockę” Brylla, z której wybrano poruszający „Psalm stojących w kolejce”. W drugiej części na scenie królują plany, marzenia i odrobina szalonej karnawałowej zabawy.

Teatr Muzyczny w Gdyni. Najbliższe spektakle; 5.01, godz.19.00, 6 - 7. 01. godz. 17.00, 10-11.01. godz. 19.00.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto