Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rodzice szturmują Szpital Dziecięcy na Polankach

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Nawet 70 małych pacjentów diagnozują w ciągu jednego dyżuru lekarze w izbie przyjęć Szpitala Dziecięcego na gdańskich Polankach. Wszystkie oddziały są przepełnione, w placówce zaczyna brakować wolnych miejsc. Pediatrzy uspokajają - ten wzrost zachorowań jest typowy o tej porze roku.

Kaszel, katar, podwyższona temperatura, bywa, że towarzyszą im wymioty i biegunka. To najczęstsze objawy u dzieci, z którymi rodzice zgłaszali się w ostatnich dniach do szpitala przy ul. Polanki.

- Od dwóch dni Franek nie chodzi do przedszkola, początkowo tylko lało mu się z nosa, teraz bardzo się nasilił kaszel - relacjonuje pani Renata, mieszkanka gdańskiej Żabianki. W związku z tym że wieczorem bardzo się nasilił, gorączka się podniosła o kilka stopni, a chłopczyk nie chce pić nawet ulubionej coli, oboje z mężem uznali, że nie ma co czekać do rana i pojechali do szpitala. - Franek dostał kroplówkę, wygląda na to, że ma zmiany w płucach, czekamy na wyniki badań - dodaje mama malucha. Przyznaje też, że do pediatry w przychodni chodzi rzadko, bo przeraża ją tłum chorych dzieci w poczekalni. W szpitalu na poradę lekarza, i to o wiele krócej, może poczekać w izolatce.

Czytaj także: NFZ szuka pieniędzy w szpitalach

- U 90 procent chorych dzieci rozpoznajemy infekcje górnych dróg oddechowych - tłumaczy dr Magdalena Łaniec, ordynator oddziału V Szpitala Dziecięcego w Gdańsku Oliwie. Na oddziale niemowlęcym, który liczy 15 łóżek, leży 17 dzieci, trzeba więc było wygospodarować dodatkowe miejsca. Na szczęście nie wszystkie chore maluchy trzeba kłaść do szpitala.

- Wiele dzieci po zbadaniu odsyłamy do domu, ponieważ nie wymagają hospitalizacji - dodaje dr Ewa Wołowska, ordynator dziecięcej interny. - Różnego typu infekcji jest rzeczywiście bardzo dużo, nie ma jednak mowy o żadnej epidemii. O ile w latach ubiegłych wzrost zachorowań notowano już w listopadzie i grudniu, to w tym roku sezon infekcji zaczął się dopiero w styczniu, gdy przyszła odwilż.

Rodzice szturmują zaś nie tylko Szpital Dziecięcy na Polankach, ale i szpitalny oddział ratunkowy w Pomorskim Centrum Traumatologii. Zdaniem jego pracowników, wygodniej jest im się wybrać z chorym dzieckiem do lekarza po pracy niż się z niej zwalniać i kilka godzin tracić na czekanie w kolejce w przychodni. Poza tym udając się na SOR czy do szpitalnej izby przyjęć, rodzice mają pewność, że potrzebne badania - RTG, morfologię, CRP (tzw. białka zapalne) zrobią tam dziecku od ręki.

Więcej chorych maluchów trafia też w ostatnim czasie do przychodni na całym Pomorzu. - Średnio przyjmuję dziennie o 10 pacjentów więcej - potwierdza dr Barbara Białynicka-Birula, pediatra z Przychodni Nadmorskiego Centrum Medycznego "Kołobrzeska" na gdańskim Przymorzu. Wszystkiemu winna jest pogoda - gdy trzyma mróz, wirusy są w stanie uśpienia, gdy przychodni odwilż, jest chlapa i temperatura powyżej zera - budzą się i atakują najmniej odpornych, czyli dzieci i osoby starsze. Aby się ich ustrzec, trzeba dbać, by dziecko odpowiednio ubierać i nie przegrzewać. Temperatura w mieszkaniu nie powinna przekraczać 20 stopni i uwaga! - pomieszczenia, w których przebywają dzieci trzeba często wietrzyć.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto