Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rodzice wyjeżdżają do pracy za granicę, a dzieci zostają

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Krzysztof Łokaj
W regionie jest na szczęście mało dzieci, które zostały bez rodziców wyjeżdżających za chlebem.

Tomek ma 16 lat. Gdy jego mama wyjechała do pracy w Londynie, kończył pierwszą klasę podstawówki. Zaopiekowali się nim dziadkowie, bo z ojcem nie ma kontaktu. - Na początku bardzo tęskniłem za mamą i czekałem na nią - przyznaje. - Teraz mam do niej żal, że mnie zostawiła.

Dzieci takich jak Tomek nie brakuje w Polsce. MEN przebadało wybrane placówki w poszczególnych województwach pod kątem „eurosieroctwa”. Kujawsko-Pomorskie należy do tych regionów, w których jest najniższy odsetek dzieci pozostawionych przez rodziców wyjeżdżających do pracy za granicę. Częściej decydują się na to rodzice z miasta niż ze wsi.

- Tak jak niemal w każdej szkole, również i w naszej są dzieci rodziców mobilnych zawodowo - mówi Eugeniusz Sobieraj, dyrektor Zespołu Szkół nr 8 w Bydgoszczy. - Zdarza się, że do pracy za granicę wyjeżdża jedno z rodziców lub oboje, a dziecko zostaje w domu. Dla pedagogów oznacza to ogrom pracy, ponieważ dzieci też są emocjonalnie rozchwiane. Z jednej strony tęsknią za rodzicem, którego nie ma. Z drugiej - nie mają wystarczającego oparcia w tym, który został, ponieważ często nie radzi on sobie z wychowaniem dziecka. Najczęściej pozwala mu na wszystko, co odbija się na zachowaniu i nauce.

Dyrektor Sobieraj zwraca jeszcze uwagę na inny problem: dzieci powracających z rodzicami z zagranicy. - Nie potrafią się one odnaleźć w tej nowej sytuacji - mówi. - Dlatego bardzo staramy się im pomagać w różny sposób. Mogą one korzystać, np. z dodatkowych lekcji języka polskiego. Mieliśmy przypadek, że rodzice wrócili do kraju, ponieważ dziecko miało pewne dysfunkcje. Uznali, że polska szkoła będzie dla niego lepsza.

- Większość rodziców wyjeżdżających do pracy za granicę zabiera dzieci ze sobą. Jednak, oczywiście, są i takie, które zostają - mówi również Mirosław Jardanowski, dyrektor SP 4 w Inowrocławiu. - Sądzę jednak, że coraz więcej rodziców decyduje się na powrót do kraju. Dzieci wracają przeważnie na ten sam poziom nauczania, na którym byłyby za granicą.

- Takich dzieci jest w naszej szkole niewiele - dodaje Wioletta Wojciechowska, wicedyrektor SP 20 we Włocławku. - To dosłownie jednostki. Oczywiście, liczymy się z tym, że nie wszyscy, którzy wyjeżdżają do pracy za zagranicę i pozostawiają w kraju dzieci, zgłaszają to w szkole. Uczniowie też nie zawsze się do tego przyznają, bo obawiają się etykietki „eurosieroty”. To określenie ma bowiem nieco pejoratywny wydźwięk.

Zobacz również: Koniec ze sprzedażą tanich ścinków wędlin. Teraz trafiają do kosza

Potwierdza to Jolanta Metkowska, dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. - Słowo „eurosieroty” jest nadużywane. Zwykle w tym kontekście wskazuje się negatywne skutki opuszczenia dziecka przez rodziców wyjeżdżających do pracy za granicę - mówi. - Podkreśla się, że ma ono problemy z emocjami, że często odczuwa brak rodzica i nie ma skąd czerpać wzorców. Ale przecież niekoniecznie zawsze tak musi być. Zależy to również od tego, pod czyją opieką dziecko pozostaje. Zwykle poprawia się też sytuacja materialna rodziny.

Jolanta Metkowska powołuje się na raport rzecznika praw dziecka z 2014 roku: - Rzecznik wskazał w nim na kontekst historyczny. Polska od wieków była krajem, z którego ludzie emigrowali w poszukiwaniu pracy. Nie ma więc w tym nic nadzwyczajnego.

Przeczytaj także: bydgoszcz.naszemiasto.pl

Pogoda na środę, 26 października 2016 roku, wideo: TVN Meteo Active/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto