Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rolkarze na ścieżkach rowerowych jeżdżą nielegalnie. Przepisy się zmienią?

Marlena Klepacz
Rolkarze powinni mieć równe prawa na ścieżkach jak rowerzyści?
Rolkarze powinni mieć równe prawa na ścieżkach jak rowerzyści? Łukasz Zarzycki
Chociaż zgodnie z prawem rolkarze nie mogą jeździć po ścieżkach rowerowych, to i tak większość z nich to robi. Czy tutaj stwarzają mniejsze niebezpieczeństwo niż na chodnikach między pieszymi? Problemem zainteresowało się ministerstwo.

W ustawie prawo drogowe nie ma definicji rolek, rolkarza itp. Są oni przez prawo traktowani jako piesi, zatem ich jazda po ścieżkach rowerowych jest nielegalna, a poruszać się powinni po chodnikach.

Dyskusja na temat zrównania praw rolkarzy i amatorów innych „małych kółek” z rowerzystami wróciła w ostatnich dniach za sprawą wrocławskiego posła Nowoczesnej, który napisał w tej sprawi interpelację do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Zastępca szefa tego resortu Jerzy Szmit zapowiedział, że urzędnicy przyjrzą się możliwościom zmian w prawie, zachęcił jednak też samorządy do budowania osobnych tras dla rolkarzy i amatorów podobnych urządzeń.

Te jednak, póki co nie bardzo chcą wydawać na ten cel pieniądze.

W Trójmieście infrastruktura dla amatorów małych kółek jest dużo lepsza niż w reszcie kraju. Sztandarowym przykładem jest chociażby sopocki Park Północny w którym z prawie 3 km osobnych tras mogą korzystać piesi, rowerzyści i właśnie rolkarze.

Czytaj również: Podwale Przedmiejskie ma być bardziej przyjazne pieszym i rowerzystom

Co o rolkarzach na „swoich ścieżkach” myślą cykliści?

- Uważam, że jak najbardziej na trasach rekreacyjnych, chociażby naszych nadmorskich, jedni i drudzy powinni móc na równych prawach korzystać z tej samej ścieżki. Inaczej sprawa ma się jednak na wybitnie transportowych trasach, gdzie np. pas dla rowerów jest wydzielony na jezdni. Po prosty łyżwowy krok rolkarza i jego niższa prędkość stwarza tu za duże niebezpieczeństwo - komentuje Jakub Furka ze stowarzyszenia „Rowerowa Gdynia”.

Jeszcze bardziej skomplikowana jest sytuacja rolkarzy poza miastem. Zgodnie z prawem tam, gdzie nie ma chodnika powinni się oni poruszać poboczem po lewej stronie jezdni, a w takiej sytuacji o wypadek nietrudno. Jest też inny argument za zmianą prawa - w przeciwieństwie do pijanych rowerzystów, rolkarzom „pod wpływem”, skoro na dobrą sprawę są pieszymi, nie grożą żadne konsekwencje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto