Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerzyści w Gdańsku. Mają do dyspozycji tunel na Elbląskiej i drogę technologiczną na wale Raduni

Jacek Wierciński
Przed estakadą jest znak zakazujący ruchu rowerów.
Przed estakadą jest znak zakazujący ruchu rowerów. T.Bołt
Każdego dnia widzę rowerzystów, którzy jadą wiaduktem na Elbląskiej nad trasą Sucharskiego. To nie tylko niezgodne z prawem, ale po prostu ryzykowne - ostrzega Eugeniusz Erdmann, przewodniczący zarządu Rady Dzielnicy Rudniki.

Ulica Elbląska to nie tylko jedna z głównych dróg prowadzących z Gdańska do Elbląga i Warszawy, ale też - zwłaszcza w sezonie letnim - uczęszczana przez rowerzystów droga dojazdowa prowadząca na plaże Wyspy Sobieszewskiej. Radni z Rudników alarmują, że nieświadomie cykliści narażają się na poważne niebezpieczeństwo, a drogowcy przekonują, że "na dniach" będzie lepiej.

- Każdego dnia widzę rowerzystów, którzy jadą wiaduktem ul. Elbląskiej nad trasą Sucharskiego. To nie tylko niezgodne z prawem - przed estakadą mamy znak zakazujący ruchu rowerów, ale po prostu ryzykowne, kierowcy jadą tam po 80-90 kilometrów na godzinę - mówi Eugeniusz Erdmann, przewodniczący zarządu Rady Dzielnicy Rudniki. - Inny problem to turyści, którzy przeprowadzają rowery na drugą stronę ulicy, gdzie korzystają z wąskiego chodniczka z brzegu wiaduktu. Jedni i drudzy nie wiedzą, że tuż obok mają wygodny tunel pozwalający przedostać się na drugą stronę Sucharskiego - dodaje.
CZYTAJ TAKŻE: Gdańsk rowerową stolicą Polski: więcej rowerów, ścieżek. A czy bezpieczniej?

Sprawdziliśmy. Kilkaset metrów przed znakiem z zakazem ruchu rowerów na estakadzie jest tylko jedna niewielka żółta tablica z namalowanym rowerem i strzałką w prawo. Jeżeli rowerzysta nie zdecyduje się postąpić zgodnie z jej sugestią i skręcić w pozwalającą ominąć estakadę wąską, wyboistą i niezbyt wygodną, ale za to mało uczęszczaną ulicę Miałki Szlak, zastanie znak z zakazem ruchu rowerów i urywający się chodnik.

- Przyjrzeliśmy się sprawie i w najbliższych dniach zamierzamy postawić przed znakiem zakazu ruchu tablicę informującą o możliwości skorzystania z chodnika i pochylni. Dzięki nim, zjeżdżając w prawo - poza jezdnię, tuż przed estakadą dosłownie pokonując kilkadziesiąt metrów, znajdziemy się w wygodnym tunelu - zaznacza Tomasz Wawrzonek, kierownik działu inżynierii ruchu w gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni, który podkreśla, że prace projektowe już trwają, a znak na swoje miejsce powinien trafić jeszcze we wrześniu.

Remigiusz Kitliński, pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. komunikacji rowerowej przyznaje, że rozwiązanie z tunelem nie jest idealne i wolałby, by rowerzyści mogli korzystać z estakady, choć zaznacza, że także bezpieczeństwo jest istotne.
- Rowerzystów korzystających z dróg uczęszczanych przez pieszych chciałbym bardzo uczulić na to, że pierwszeństwo mają piesi i należy w takich miejscach zachować szczególną ostrożność - zastrzega.

W środę oficjalnie do ruchu rowerzystów dopuszczona została droga technologiczna na wale wyremontowanego niedawno Kanału Raduni. Pod zakazem wjazdu dla samochodów pojawiły się tabliczki na ten temat.

- To najlepszy sposób na dostanie się rowerem z centrum Gdańska do Pruszcza Gdańskiego. Pamiętajmy jednak, że obiekt nie jest ścieżką rowerową, w związku z tym wymagana jest tu ostrożność - zaznacza starosta gdański, Cezary Bieniasz-Krzywiec. - Szczególnie niebezpieczny jest ostatni fragment drogi, przy mostku na ulicy Raciborskiego. Dlatego prosiłbym tu rowerzystów i pieszych o szczególną uwagę. Dziennie z drogi technologicznej korzysta obecnie kilkuset pieszych i rowerzystów - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto