Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęło się Triduum Paschalne [WIDEO]

Karolina Koziolek
Msza krzyżma w intencji kapłanów odprawiana jest w każdy Wielki Czwartek w katedrze
Msza krzyżma w intencji kapłanów odprawiana jest w każdy Wielki Czwartek w katedrze Waldemar Wylegalski
W kościele katolickim rozpoczęło się Triduum Paschalne. Jest to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików. Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota to dni, w których celebrowane są Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa.

- Wejście w paschę to coś, co najgłębiej wpisuje się w chrześcijańską duchowość. Wspominamy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa - mówi ks. Jacek Hadryś. - Dobre przeżycie Triduum Paschalnego to szansa, aby święta wielkanocne stały się wyjątkowym wydarzeniem, a nie wyłącznie kolejną niedzielą - dodaje.

Triduum Paschalne rozpoczyna się wieczorną mszą w Wielki Czwartek, która symbolizuje tzw. ostatnią wieczerzę, do której zasiadł z apostołami Jezus. Wielki Piątek jest jedynym dniem w roku, kiedy nie odprawia się mszy świętych. Wierni celebrują wówczas liturgię słowa i adorują najświętszy sakrament przeniesiony do ciemnicy na znak męki i śmierci Chrystusa.

Obrzędy w Wielką Sobotę należą do najbardziej rozbudowanych. W wigilię Wielkanocy odbywa się liturgia słowa, liturgia światła, podczas której dokonuje się poświęcenia ognia przed kościołem, liturgia chrzcielna, podczas której błogosławi się wodę oraz liturgia eucharystyczna.

Dla katolików jest to czas obowiązkowej wielkanocnej spowiedzi. W kościołach często trzeba czekać w długiej kolejce. W Szczecinie i okolicach już po raz kolejny odbyła się przedświąteczna "Noc spowiedzi". W wielu poznańskich kościołach spowiedź trwa przez cały Wielki Tydzień od rana do wieczora. Tak jest np. u dominikanów. Dyżury w konfesjonale odbywają się w prawie wszystkich parafiach.

Pomiędzy zakupami, chodzeniem do pracy, najróżniejszymi obowiązkami trudno znaleźć skupienie i czas na duchowość. - Chodzi o to, aby podjąć tę decyzję na przekór wszystkiemu. Im coś jest dla na nas trudniejsze, tym większe znaczenie ma dla naszego duchowego rozwoju - tłumaczy ks. Jacek Hadryś.

Zobacz najnowsze filmy w Glos.tv:
Ćwiczenia policji konnej
Alarm, syreny i dym w Stomilu

Święto wszystkich kapłanów
Wielki Czwartek to także dzień ustanowienia sakramentu kapłaństwa, święto wszystkich księży. W ciągu ostatnich kilku lat znacząco spadła liczba powołań kapłańskich w Polsce. Jeszcze pięć lat temu było ich 4612, teraz ich liczba spadła do 3732. Poznańskie seminarium duchowne plasuje się jednak na wysokim, trzecim miejscu pod względem liczby powołań w Polsce. W tym roku przyjęło ono 25 maturzystów.

Liczba powołań zakonnych w porównaniu z poprzednimi latami nie spadła tak znacząco. Obecnie jest to 1630 mężczyzn, a dwa lata temu było ich 1768. Od lat najwięcej powołań mają pallotyni, jezuici, franciszkanie i dominikanie.

Kościół boryka się również z problemem odejścia od kapłaństwa. W 1998 r. zdecydowało się na ten krok 32 księży, a w 2004 już 57.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto