(© fot. Przemek Świderski)

Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Dolne Miasto, Plac Wałowy i Stare Przedmieście, Biskupia Górka i Stary Chełm oraz Orunia. To tam do 2023 roku zostaną zrealizowane projekty rewitalizacyjne warte ponad 120 mln zł. 76 mln zł będzie pochodziło z dofinansowania unijnego.

Marszałek województwa pomorskiego i prezydent Gdańska podpisali umowy, na mocy których do kilku gdańskich dzielnic trafi ponad 120 mln zł. Pieniądze pójdą m.in. na remonty i zieleń.

Rewitalizacja Dolnego Miasta nagrodzona w Brukseli- Dofinansowanie unijne pomoże nam zrewitalizować kolejne obszary naszego miasta. Ale sukces zaplanowanych działań w dużej mierze będzie zależał od zaangażowania lokalnych społeczności- podkreślał prezydent Paweł Adamowicz. I dodał, że w akcję rewitalizacji włączonych zostanie 120 wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz 7 organizacji pozarządowych.

- Mieszkańcy wezmą udział w różnego rodzaju zajęciach aktywizacyjnych. Bo rewitalizacja społeczna jest jednym z najważniejszych aspektów całego projektu- wskazywał Paweł Adamowicz. A marszałek Mieczysław Struk dodawał:- Cieszę się, że Dolne Miasto, Biskupia Górka i Nowy Port, które do niedawna uznawane były za jedne z najgorszych dzielnic Gdańska, doczekają się rewitalizacji.

Poza rewitalizacją społeczną, wszystkie dzielnice czekają bardziej namacalne zmiany, czyli remonty i zagospodarowanie przestrzeni publicznych. Metamorfozę przejdą zaniedbane kamienice, drogi, chodniki i infrastruktura podziemna. Zagospodarowane zostaną tereny zielone - skwery, parki, powstaną nowe place zabaw.

Dolne Miasto i Stare Przedmieście zyskają m.in. całkowicie nowe zagospodarowanie terenu Placu Wałowego i terenu Opływu Motławy wraz z bastionami. Wsparcie uzyskają rodziny zagrożone wykluczeniem społecznym. Powstanie Placówka Wsparcia Dziennego w budynku przy ul. Królikarnia 13 oraz Centrum Wsparcia i Terapii Rodziny w lokalu przy ul. Radnej 3/2. Na Oruni prace obejmują m.in.: remont budynków przeznaczonych do pełnienia nowych funkcji społecznych: przy ul. Gościnnej 4 oraz budynek dawnego ratusza przy ul. Gościnnej 1 .

- Stary oruński ratusz będzie integrował lokalną społeczność. Mieszkańcy uzyskają tam dostęp do usług społecznych - mówił marszałek. Zagospodarowany zostanie też skwer przy ul. Gościnnej i park przy ul. Związkowej.

Na Biskupiej Górce i Starym Chełmie zaplanowano m.in.remont budynków przeznaczonych do pełnienia nowych funkcji społecznych: przy ul. Buczka 16, przy ul. Biskupiej 4 oraz urządzenie przestrzeni publicznych i zagospodarowanie terenów zieleni: przy ul. Biskupiej i przy ul. Buczka.

Z kolei w Nowym Porcie największą i najbardziej wyczekiwaną przez mieszkańców inwestycją będzie zagospodarowanie terenu szańca zachodniego na park. Lokalna społeczność prosiła o to od lat, w tej sprawie przyjęto nawet pierwszą w historii Gdańska uchwałę obywatelską.

Biuro Rozwoju Gdańska opracowało specjalną mapę dla każdego z rewitalizowanych obszarów. Są tam zaznaczone miejsca objęte projektami, na bieżąco będzie można też tam śledzić postępy w pracach.

Gdańsk w liczbach

Inwestycje

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!