Samolot TU 154 z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego żoną rozbił się pod Smoleńskiem. Wszyscy nie żyją

Samolot Tu 154 z prezydentem na pokładzie, który wyleciał o 6:50 z Warszawy, rozbił się niedaleko lotniska wojskowego w Smoleńsku - informuje rzecznik MSZ Piotr Paszkowski.Według oficjalnych danych w samolocie było 96 osób - 88 członków delegacji do Katynia i 8 osób załogi.
 M. Obra

Jeszcze nigdy w historii Polski jednocześnie nie zginęła tak wielka liczba osób z najwyższych władz kraju. - Zginęła elita Rzeczypospolitej - mówi Lech Wałęsa, legendarny przywódca Solidarności i pierwszy prezydent RP. - To jest nieszczęście drugie po Katyniu. Wyrwano nam po raz drugi część elity tego kraju, będziemy długo uzupełniać, długo szkolić, to już nie będzie to, co było. Musimy jednak widzieć, jak nasze życie jest mało ważne - dodał.

Tak oto doszło do tragedii.
7.23 Prezydencki samolot Tu-154 startuje z lotniska w Warszawie. Do odprawy nie zgłasza się Zofia Kruszyńska, sekretarka prezydenta RP. Stanisław Żelichowski, szef klubu parlamentarnego PSL, odstąpił miejsce w samolocie koledze Wiesławowi Wodzie.

8.56 Maszyna rozbija się podczas podchodzenia do lądowania na wojskowym lotnisku w Smoleńsku. Naoczni świadkowie opisują, że samolot skrzydłem zahaczył o drzewa około dwóch kilometrów przed pasem startowym. Następnie runął na ziemię i stanął w płomieniach. Świadkowie nie słyszeli eksplozji, jedynie głuche uderzenie o ziemię. Szczątki prezydenckiej maszyny były rozrzucone w promieniu kilkuset metrów.

Według rosyjskich źródeł w okolicach Smoleńska panowała gęsta mgła, a przed podejściem do lądowania maszyna kilka razy okrążyła lotnisko. Samolot najprawdopodobniej nie znajdował się w osi pasa, oznacza to, że schodził do lądowania około siedemdziesięciu metrów obok niego. W ostatniej chwili piloci mieli starać się podnieść maszynę.

Ze względu na trudne warunki atmosferyczne pilotowi proponowano, by lądował na lotnisku w Mińsku lub Moskwie.

Wcześniej na wylądowanie w Smoleńsku nie zdecydował się rosyjski wojskowy samolot transportowy Ił-76. Po pierwszej próbie odleciał do Moskwy. Ten jednak zdecydował się wylądować.
Przed 9.00 pojawiają się pierwsze nieoficjalne informacje o katastrofie.

Szef MSZRadosław Sikorski w trybie pilnym informuje o tragedii najważniejsze osoby w państwie. - Było moim strasznym, smutnym obowiązkiem poinformowanie o tym premiera, marszałka Sejmu i Jarosława Kaczyńskiego - powiedział Sikorski w rozmowie z Radiem Zet. - Tak jak pani premier płakał, gdy się dowiedział - powiedział minister do prowadzącej rozmowę.

Premier Donald Tusk wGdańsku miał uczestniczyć w konferencji ''Idea Polski XXI wieku'' zorganizowanej dziś przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Zamiast na konferencję samochodem jedzie do Warszawy.

Rzecznik MSZ Piotr Paszkowski poinformował, że najprawdopodobniej nikt nie przeżył katastrofy prezydenckiego samolotu.

9.05
Na miejsce tragedii docierają pierwsze rosyjskie ekipy ratownicze. Oni już wiedzą, że nikt nie mógł przeżyć tej tragedii. Z prezydenckiej maszyny zostały tylko szczątki.

9.26 Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdza, że doszło do katastrofy. Nie podaje jednak liczby ofiar. Nie wiadomo jeszcze, co stało się z parą prezydencką.

_09.36 _Ekipy ratownicze ugasiły płonącego prezydenckiego Tupolewa - informuje polskie MSZ.

09.41 Rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych podaje, że w katastrofie prezydenckiego polskiego Tupolewa zginęło 87 osób.

09.49 Centrum Informacyjne Rządu informuje, że premier Donald Tusk jest w drodze z Gdańska do Warszawy.

09.54
Gubernator obwodu smoleńskiego informuje, że nikt nie przeżył katastrofy prezydenckiego samolotu. Wiadomo, że zginęło 96 osób.

10.04 Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powołał specjalną komisję do zbadania przyczyn katastrofy polskiego samolotu. Będzie jej przewodniczył premier Rosji Władimir Putin. Prezydent Rosji wysłał także na miejsce wypadku ministra do spraw nadzwyczajnych Siergieja Szojgu.

10.25 Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski wraca z Trójmiasta do Warszawy - poinformowała kancelaria marszałka.
_
10.36 _Wszystko wskazuje na to, że prezydencka para nie żyje - informuje rzecznik MSZ Piotr Paszkowski.

10.55 MSZ Rosji potwierdza: nikt nie przeżył katastrofy.

11.06 Wszyscy pasażerowie polskiego samolotu prezydenckiego zginęli - potwierdził oficjalnie MSZ.

_11.30 _Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski powołuje specjalną komisję, która ze strony polskiej ma wyjaśnić okoliczności katastrofy prezydenckiego samolotu. Kwiatkowski powiedział, że zdecydował o wszczęciu polskiego śledztwa, niezależnego od prac rosyjskich prokuratorów.

Minister dodał, że na miejsce katastrofy pojedzie zespół prokuratorów z Polski. Polska czeka teraz na pozwolenie rosyjskiej strony w tej sprawie.

13.00 Zaczyna się specjalne posiedzenie Rady Ministrów pod przewodnictwem Donalda Tuska.

13.45 Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski informuje, że zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej obejmuje obowiązki głowy państwa. Jednocześnie ogłasza tygodniową żałobę narodową.

14.19 _Takiego dramatu współczesny świat nie widział -mówi premier Donald Tusk. Składa kondolencje rodzinie prezydenta oraz bliskim wszystkich, którzy zginęli w katastrofie. Informuje, że na niedzielę w południe rząd ogłosił dwie minuty ciszy. Podobna cisza ma towarzyszyć uroczystościom pogrzebowym.

Mariusz Staniszewski_

Złóż kondolencje

Redaktor

  • Polska Dziennik Bałtycki

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

09.05.2010, 13:27

http://info.nun.pl/ Prawda o katastofie w Smolensku.TO BYL ZAMACH!!!!!

17.04.2010, 23:45

Twoje komentarze sprowadzają sie do tego,że oskarżasz ludzi, którzy krytykowali Prezydenta o to,że są winni tej tragedii. Twój sposób myślenia i wyciągane wnioski oraz to , co piszesz świadczą o jednym: jesteś typowym przedstawicielem pisowskiego elektoratu. Oskarżanie i judzenie, nienawisć i szukanie tego co dzieli zamiast tego co łączy. Kiedy czytam twoje posty to mam przed oczyma Polskę zacofaną, która jest pośmiewiskiem Europy.Ale wam Europa nie jest potrzebna, najlepiej wam w waszym klerykalno-patriotycznym środowisku, bez wizji przyszłosci,za to z wizjami dotyczącymi naszej historii. Jak ja mam was dość!!!

17.04.2010, 23:44

Dlaczego, po co sie to wydarzylo? Moje uwagi dotyczą żyjących a im tego nie nalezy oszczedzać . Tego nigdy za dużo. W trosce o nasz kraj , o politykę- spośób jej prowadzenia i o nas samych. Należy powstrzymać się od tak szybkich decyzji, swiat sie nie zawali a są prawie wszędzie zastepcy. Pozwólmy zidentyfikować ciała, pozwólmy pochowac godnie umarłych. Wszyscy dzisiaj przecież wszedzie pracujemy i b. b. cierpimy. Nie chciałam nikogo obrazic a tylko zapisać moje uwagi krytyczne pod adresem ludzi., którzy dzisiaj sa na najwy ższych stanowiskach w państwie Niech uszanuja bliskich osób tragicznie zmarłch i poczekaja z kilkoma decyzjami. A uwagi krytyczne i komentarze bedą nadal i będzi ich coraz wiecej. Ludzie szybko zapominają. A szkoda.
Twoje komentarze sprowadzają sie do tego,że oskarżasz ludzi, którzy krytykowali Prezydenta o to,że są winni tej tragedii. Twój sposób myślenia i wyciągane wnioski oraz to , co piszesz świadczą o jednym: jesteś typowym przedstawicielem pisowskiego elektoratu. Oskarżanie i judzenie, nienawisć i szukanie tego co dzieli zamiast tego co łączy. Kiedy czytam twoje posty to mam przed oczyma Polskę zacofaną, która jest pośmiewiskiem Europy.Ale wam Europa nie jest potrzebna, najlepiej wam w waszym klerykalno-patriotycznym środowisku, bez wizji przyszłosci,za to z wizjami dotyczącymi naszej historii. Jak ja mam was dość!!!

17.04.2010, 23:19

[cyt="ANDRZEJ.Ż"]Sponsorowany przez Bank Rezerw Federalnych USA ,Rothschildów ,Rockefellerów ,Morganów ,Wartburgów ,SZYFÓW itp.pomoc przy przewiezieniu Lenina przez Niemcy i Trockiego przez Rząd USA,zaopatrując go w dokumenty i pieniądze przez Kanadę.Żeby nie Narzucony Rosjanom Komunizm nie było by 1940r Mordu katyńskiego i Tej Katastrofy Ten system pochłoną miliony ofiar narodu Rosyjskiego naszego.Zawsze giną NAJSZLACHETNIEJSI,a my musimy im DORÓWNAĆ.Proszę nie usuwać mego Postu ,gdyż to są Prawdziwe Fakty Historyczne .Proszę poczytać książkę pod tytułem: FINANSOWANIE NAZIZMU I KOMUNIZMU i inne Źródła w internecie.To są skutki narzucania narodom Totalitaryzmów.Niech Miłosierny Bóg da łaski ich Rodzinom ,a ich Dusze zabierze do Nieba.Amen[/cyt]
Nie ma powodu do usuwania twojego postu.Nie ma w nim wulgaryzmów, a idiotyzmy, które wypisujesz budzą jedynie współczucie dla autora!

13.04.2010, 09:18

Aldi, pomódl się , zadumaj, ja modlę się i za ciebie, aby Pan sprowadził na ciebie pokój .

12.04.2010, 22:50

Co się stało z wpisem nr 46 dotyczył p.Szczypuły a konkretnie jej bezwzględnych, bezkompromisowych pełnych jadu ataków na Prezydenta, którym polskie społeczeństwo odpowiedziało nie.Kiedy społeczeństwo polskie odrzuca retorykę tej dziennikarki - to ktoś wprowadza cenzure na jej temat - kim ona jest , żeby swego jadu bronić w taki sposób.

12.04.2010, 19:40

wfkel, to czy Prezydent Kaczyński jest największym prezydentem po wojnie to oceni historia. O tym się dowiemy za kilkadziesiąt lat. Ale wspomniane wydarzenia w Gruzji nie świadczą o tej wielkości. To była polityczna i organizacyjna porażka. I niestety powód do żartów, ale i poważnych pytań o sens całej wyprawy. A w obliczu tragedii pod Smoleńskiem nasuwa się pytanie, czy piloci nie lądowali pod presją ? W Tbilisi presja była, ale tam piloci jej nie ulegli...

12.04.2010, 19:20

wfkel, to jest ta Twoja katolicka dwulicowość! Poczytaj, co wypisujesz w swoich postach...Bóg, ojczyzna, smutek a obok oskarżenia i ataki. Już pośrednio znalazłeś winnych tej tragedii., już wydałeś wyrok.. Nie czas na takie słowa. Jestem ateistą, nie głosowałem na L. Kaczyńskiego, jestem b. krytyczny w stosunku do jego prezydentury. Ale teraz jest mi przykro, bardzo żal po tym, co się stało. Zginął nasz Prezydent oraz dziesiątki Polaków i tylko to jest ważne. Teraz jest żałoba,czas wyciszenia a nie rozrabiactwa i rzucania oszczerstw. Chociaż teraz wyrzuć nienawiść i jad ze swojego serca, ty katoliku od siedmiu boleści. Ja, ateista Ci to powiem- poznaj zasady swojej wiary, bo swoim zachowaniem obrażasz swojego Boga.Ty nienawistny i nietolerancyjny człowieku!

12.04.2010, 19:00

co to za gazeta ktora boi sie krytyki i usuwa wpisy, ktore nikogo nie obrazaja ale krytykuja slepote pewnych dziennikarzy

12.04.2010, 11:48

W pelni popieram wfk gośc za trafne i madre słowa., za wielka odwage pisania prawdy, W tak tragicznym momencie stoimy obok P lub P i razem Placzemy, modlimy sie i też pracujemy. PANIE PREZYDENCIE LECHU KACZYŃSKI LARUM GRAJĄ......... Boże chroń Rodziny, które utraciły bliskich

12.04.2010, 11:24

Do smutnego. Nie jestem politykiem, nie należe do żadnej partii. Ja i moja Rodzina ,przyjaciele i znajomi jestesmy pogrążeni w b. glębokim smutku i żalu.Straciliśmy kwiat Polskiej polityki i Ludzi przez duże L. To dla nas niezrozumial i tragiczne wydarzenie , przezycie. Przeciez znalismy ich wszystkich ze środków masowego przekazu.Niektórych osobiście. To niepojete. Dlaczego, po co sie to wydarzylo? Moje uwagi dotyczą żyjących a im tego nie nalezy oszczedzać . Tego nigdy za dużo. W trosce o nasz kraj , o politykę- spośób jej prowadzenia i o nas samych. Należy powstrzymać się od tak szybkich decyzji, swiat sie nie zawali a są prawie wszędzie zastepcy. Pozwólmy zidentyfikować ciała, pozwólmy pochowac godnie umarłych. Wszyscy dzisiaj przecież wszedzie pracujemy i b. b. cierpimy. Nie chciałam nikogo obrazic a tylko zapisać moje uwagi krytyczne pod adresem ludzi., którzy dzisiaj sa na najwy ższych stanowiskach w państwie Niech uszanuja bliskich osób tragicznie zmarłch i poczekaja z kilkoma decyzjami. A uwagi krytyczne i komentarze bedą nadal i będzi ich coraz wiecej. Ludzie szybko zapominają. A szkoda. Jeszcze raz serdeczne wyrazy współczucia Rodzinom zmarłych. To drugi komentarz do Pana, pierwszy w podobnym duchu nie ukazał sie.

12.04.2010, 10:22

chciałam jeszcze dodać ,że po Prez P Komorowski życzy sobie by nie było kampanii a ja życze narodowi i sobie by ona byla i by byla merytoryczna. I życze by człowiek ,który / po wyjeżdzie do Gruzji Pana Prez. Sw. pamięci LECHA KACZYŃSKIEGO/ mowił z pogarda "jaki Prez taki zamach" nie był moim i b, wielu członlów mojej Rodziny i Przyjacół prezydentem. Slyszałam wtedy te wypowiedzi i nie dotyczyły one prez Gruzjii. A nawet gdyby - tak jak probuje obecnie odwrócic kota ogonem - było, to też zle świadczy o człowieku ,który życzy komuś śmierci. Czy Pan Komorowski nie bedzie umierał - podobno jest katolikiem? I taki człowiek jest naszym prezydentem. Oby tylko do wyborów prezydenckich.A jak on manipulowal w sejmie obradami? Dzisiaj jednak szkoda słów dla ludzi "małych' jak to butnie i arogancko powiedzał kolega klubowy p. Komorowskiego - min, Sikorski o naszym najwiekszym P. Prezydencie po wojnie. Dzisiaj jest czas na żałobe , żal, smutek a dla wielu ludzi , którzy uwierzyli propagandzie na uderzenie się w piersi i prosbę już tych Umarłych prawie w całości Wielkich Polaków o przebaczenie.Cześć ich pamięci . Niech odpoczywają w pokoju Wyrazy wspołczucia Rodzinom .

12.04.2010, 10:20

[cyt="wfk"]Największa tragedia od czasu II wojny światowej. Giną najwybitniejsi POLACY. Ich Zycirysy są imponujące . Takich ludzi już nie mamy. Szczere wyrazy wsółczucia dla Rodzin tragicznie zmarlych. Duzo się obecnie mówi o zmianie systemu uprawiania polityki. A co robi po Prezydenta Komorowski Już w sobote mianuje nowego szefa kancelarii oczywiście swojego człowieka. Zapewne już archiwa o WSI z Pałacu są w ich rękach. A co dalej? przeciez ten człowiek jest marszałkiem. po prezydenta i kandydatem na prezydenta. Zeby sie biedaczek nie przemeczył. A jak to się czuja wszyscy ,którzy szczuli na PANA PREZYDENTA LECHA KACZYŃSKIEGO i w jakis posredni sposób, przez te kłamstwa i pomówienia przyczynili sie do tej tragedii. Podejrzewam,że ta presja zła -mogła tez spowodowac konieczośc na siłę lądowania tam na tej tragicznej ziemi. Czy P. Premier Tusk musiał robić pod dyktando Moskwy drugą uroczystość. W ŻYCIU ZA WSZYSKO SIĘ PŁACI PANOWIE Z PO I INNI MALI LUDZIE pomyslcie o tym dzisia po tej sztrasznej tragedii. W jednej sekundzie pozbyliście się "znienawidzonych przeciwników." Jeszcze raz głębokie i serdeczne wyrazy wsołczucia wszystkim rodzinom - Osieroconym w tym strasznym dniu. I prosze nie usuwać tego komentarza.[/cyt]
Jest żałoba, cały naród w smutku a ty musisz uprawiać swoje polityczne gierki. Teraz nie czas na takie dywagacje, draniu!

12.04.2010, 09:58

Największa tragedia od czasu II wojny światowej. Giną najwybitniejsi POLACY. Ich Zycirysy są imponujące . Takich ludzi już nie mamy. Szczere wyrazy wsółczucia dla Rodzin tragicznie zmarlych. Duzo się obecnie mówi o zmianie systemu uprawiania polityki. A co robi po Prezydenta Komorowski Już w sobote mianuje nowego szefa kancelarii oczywiście swojego człowieka. Zapewne już archiwa o WSI z Pałacu są w ich rękach. A co dalej? przeciez ten człowiek jest marszałkiem. po prezydenta i kandydatem na prezydenta. Zeby sie biedaczek nie przemeczył. A jak to się czuja wszyscy ,którzy szczuli na PANA PREZYDENTA LECHA KACZYŃSKIEGO i w jakis posredni sposób, przez te kłamstwa i pomówienia przyczynili sie do tej tragedii. Podejrzewam,że ta presja zła -mogła tez spowodowac konieczośc na siłę lądowania tam na tej tragicznej ziemi. Czy P. Premier Tusk musiał robić pod dyktando Moskwy drugą uroczystość. W ŻYCIU ZA WSZYSKO SIĘ PŁACI PANOWIE Z PO I INNI MALI LUDZIE pomyslcie o tym dzisia po tej sztrasznej tragedii. W jednej sekundzie pozbyliście się "znienawidzonych przeciwników." Jeszcze raz głębokie i serdeczne wyrazy wsołczucia wszystkim rodzinom - Osieroconym w tym strasznym dniu. I prosze nie usuwać tego komentarza.

12.04.2010, 09:11

zgineli ludzie zginął Prezydent z małżonką wielki prawy i uczciwy człowiek a przede wszystkim wielki patryiota tylko jedna prośba zeby nie wypowiadali się o nim postępowi politycy platformy jak Niesiołowski Palikot i inni a także żurnaliści jak Michnik i jego dwór Żakowski Olejnik Parandowska i im podobni poprostu zróbcie to z szacunku dla zmarłego Wielkiego Polaka /Aldi POLAK doskonał analiza /

12.04.2010, 08:43

Chichot Stalina z grobu, zwycięstwo ZŁA NAD DOBREM.

12.04.2010, 07:21

GŁĘBOKI SMUTEK I NIEOPISANY ŻAL! ŁĄCZMY SIĘ W BÓLU...

11.04.2010, 22:39

Sponsorowany przez Bank Rezerw Federalnych USA ,Rothschildów ,Rockefellerów ,Morganów ,Wartburgów ,SZYFÓW itp.pomoc przy przewiezieniu Lenina przez Niemcy i Trockiego przez Rząd USA,zaopatrując go w dokumenty i pieniądze przez Kanadę.Żeby nie Narzucony Rosjanom Komunizm nie było by 1940r Mordu katyńskiego i Tej Katastrofy Ten system pochłoną miliony ofiar narodu Rosyjskiego naszego.Zawsze giną NAJSZLACHETNIEJSI,a my musimy im DORÓWNAĆ.Proszę nie usuwać mego Postu ,gdyż to są Prawdziwe Fakty Historyczne .Proszę poczytać książkę pod tytułem: FINANSOWANIE NAZIZMU I KOMUNIZMU i inne Źródła w internecie.To są skutki narzucania narodom Totalitaryzmów.Niech Miłosierny Bóg da łaski ich Rodzinom ,a ich Dusze zabierze do Nieba.Amen

11.04.2010, 21:38

czy moze mi ktos wytlumaczyc jak moge post comentaz do czyjejs wypowiedzi tak, zeby byla pod spodem postingu na ktory odpowiadam? jakos mi to nie wychodzi. Z gory wielkie dzieki.

11.04.2010, 21:32

Czcy prezydent naprawde tak powiedzil? nie do wiary ze prezydent moze cos takiego powiedziec publicznie !!!!!!!! i nie mialo to zadnych konsekwencji??
A moze to nie Rosja, a BOZIA miala dosyc arogancji polskich politykow i polozyla temu kres?

11.04.2010, 21:24

sposob w jaki uzywasz jezyk, i beznadziejna nienawisc w twoim posting sa dowoden ograniczenia i braku horyzontow myslowych = ciemnota, Zal mi ciebie.

11.04.2010, 21:14

tez tak mysle, jestem profesorem biznesu na universytecie w NY, i napewno troszke wiecej wiem o polityce i zyciu niz ty "hamerykanka... "
Nie kazdy Polak w Ameryce sprzata toalety, sa tacy co sie wyksztalcili i maja pojecie o tym co sie dzieje na swiecie.

11.04.2010, 21:10

popieram "tragedia beti", nad naszymi nieszczesciami nikt nie placze, co gorsze, nikt sie nie interesuje naszymi problemami.

11.04.2010, 19:34

[cyt="Polska Amerykanka"]A ja mysle ze to Rosja wykozystala okazje, i pozbyla sie niewygodnego rzadu w Polasce. Arogancja polskiego rzadu byla najwiekszym powodem tej tragedi. Pan Kaczynski, zaciety wrog Rosji, myslal ze jest nietykalny nawet w Rosji. Niestety, byla w bledzie.
[/cyt]
A ja myślę,że Twoja głupota jest proporcjonalna do pracy, jaką wykonujesz w Ameryce, ty durna sprzątaczko!!!

11.04.2010, 19:26

PISZĘ TO CO CZUJĘ I NIE WSTYDZĘ SIĘ TEGO,A CO MAM USIĄŚĆ I PŁAKAĆ? STAŁO SIĘ I TRUDNO TRZEBA ŻYĆ DALEJ. A KTO PŁACZE GDY MAŁE DZIECI UMIERAJĄ Z GŁODU?MOŻE TY?WIELKODUSZNA ISTOTO!!!!!!!!!!!!!!!!!