Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sanktuarium w Swarzewie

Roman Kościelniak
Prezentujemy ciekawe dzieje parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Swarzewie. Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Swarzewie od wieków jest kojarzona z figurką Matki Bożej.

Prezentujemy ciekawe dzieje parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Swarzewie.

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Swarzewie od wieków jest kojarzona z figurką Matki Bożej. Legenda głosi, że przed wiekami swarzewskich rybaków na wodach Zatoki Puckiej zaskoczył sztorm. Wówczas mieli oni pomodlić się do figury, którą mieli na pokładzie. Dzięki temu ich życie zostało uratowane.


Z wdzięczności rybacy umieścili ową rzeźbę w kościele w Helu. Tam bowiem swarzewscy katolicy chodzili na msze. Po latach helską świątynię przejęli protestanci. Według legendy, mieli oni wyrzucić figurkę do morza, a ta wypłynęła na brzeg właśnie w Swarzewie. Opowiadanie ilustruje "obraz-mapa", który można oglądać w na jednej ze ścian Sanktuarium. 
Od czasu, gdy rybakom udało się uratować życie, figurkę Matki Boskiej otaczano szczególną czcią. Wierzono, że to za jej wstawiennictwem nie zginęli oni podczas silnego sztormu. 
Ponadto w Swarzewie, przy niewielkim źródełku, miało dojść do objawienia Matki Bożej. Z tego powodu uważa się, że wypływająca z niego woda ma mieć właściwości lecznice. Do rytuału pielgrzymów należy zaczerpnięcie jej podczas wizyty w Swarzewie. 


Pierwszy kościół wybudowano tu pod koniec XV w. Nie miał on jednak rangi parafii, ta powstała tu dopiero ok. 1500 roku. Świątynia miała być swoistym wotum wdzięczności za ocalenie życia. Rybacy, którzy modlili się do Matki Bożej, ślubowali wybudowanie kościoła, jeśli uratują się ze sztormu. 
Kolejny kościół postawiono przed rokiem 1747. Z tego okresu pochodzi wzmianka o statuetce Matki Bożej umieszczonej w ołtarzu głównym nowej świątyni. 
Obecny kościół wybudowano w latach 1877-1880. Jest on bardzo obszerny, szacuje się, że może się w nim pomieścić nawet 1500 wiernych. We wnętrzu świątyni można zobaczyć wiele zabytków. Figurka z Matką Boża widnieje w neogotyckim ołtarzu głównym. Warto zwrócić uwagę na Pietę, która pochodzi z końca XV wieku. Uważa się, że to jedyne na Pomorzu Gdańskim gotyckie wyobrażenie Matki Boskiej trzymającej na kolanach martwego Jezusa. Cennym zabytkiem jest również wykonana ze srebra puszka na komunikanty. Pochodzi ona z XVII w. 
Swarzewska parafia szczyci się, że wywodzi się z niej biskup Konstantyn Dominik, który podczas wojny trwał na straży polskości. Obecnie wierni modlą się o jego beatyfikację.

Porządek mszy świętych
Niedziele 
godz. 8, 9.30, 11, 18 (w sezonie letnim 20.15).

Dni powszednie
godz. 7, 18 (od listopada do Wielkanocy godz. 8, 17).

Święta zniesione 
godz. 8, 10, 18.

Kto jest kim w parafii
Proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Swarzewie: ks. Stanisław Majkowski


Wikariusz: ks. Zbigniew Kotłowski
Organista: Stanisław Wicki

Rozmowa z proboszczem
Z księdzem Stanisławem Majkowskim rozmawia Roman Kościelniak
Ksiądz jest proboszczem w kościele, który jest jednocześnie Sanktuarium Maryjnym. Czy to duża odpowiedzialność?

- Trzeba pamiętać, że nasz kościół odwiedza wielu pielgrzymów. Każdego roku przyjeżdżają tu dzieci pierwszokomunijne oraz wiele pielgrzymek z różnych parafii. Łącznie w ciągu roku do Swarzewa przybywa ponad 200 grup pątników. Każdą trzeba przyjąć, opowiedzieć o naszej figurce Matki Boskiej, pomodlić się z nimi.


Od jak dawna ksiądz piastuje urząd proboszcza w Swarzewie?

- Niebawem będzie to 25 lat. Przyjęto mnie tu bardzo dobrze, z wiernymi pracuje mi się znakomicie. Przy okazji pragnę podziękować parafianom za ich życzliwość i chęć do pomocy w każdej chwili.

Parafia w Swarzewie powstała wiele wieków temu...

- Jej historia jest bardzo bogata. W biurze parafialnym mam księgi chrztu z XVII w. Przeglądając je widzę ciągle te same nazwiska. To dowodzi, że ci ludzie mieszkają tu od wieków. Nadal jest żywa tradycja odwiecznych związków z kościołem. To jest prawdziwe bogactwo naszej parafii.

Duszpasterstwo parafialne
Przy kościele pracuje Rada Parafialna, która liczy 12 osób. Ponadto w parafii istnieje Żywy Różaniec, działa Grupa Biblijna. Każdego roku w Swarzewskim Sanktuarium odbywają się dwa odpusty. W lipcu odbywają się uroczystości ku czci Matki Boskiej Szkaplerznej - wówczas przychodzą pątnicy z Półwyspu Helskiego i Władysławowa oraz Chłapowa. Drugi odpust, we wrześniu - Narodzenia Najświętszej Maryji Panny gromadzi wiernych z Gdyni, powiatu wejherowskiego i pozostałej części powiatu puckiego. Ten odpust jest też zwany matki Boskiej Siewnej, gdyż wówczas święci się zboża, które będą zasiane w przyszłym roku.

2200 - tylu wiernych liczy obecnie parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Swarzewie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto