Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sąsiedztwo biur podnosi cenę mieszkań, także w Trójmieście. Ile zapłacimy za metr?

Aleksandra Chomicka
Sąsiedztwo biurowców - zdaniem ekspertów rynku nieruchomości - podnosi cenę pobliskich mieszkań.
Sąsiedztwo biurowców - zdaniem ekspertów rynku nieruchomości - podnosi cenę pobliskich mieszkań. Przemek Świderski
Ceny mieszkań w pobliżu centrów biurowych są wyższe od średniej stawki za metr obowiązującej w mieście - wynika z najnowszych badań firm deweloperskich. Osiedla usytuowane w pobliżu zagłębi biurowych mają wyjątkową wartość inwestycyjną, dlatego cieszą się szczególnym zainteresowaniem nabywców mieszkań.

W inwestycjach z takim sąsiedztwem chętnie kupują inwestorzy, którzy zamierzają lokal wynajmować, jak i osoby chcące zamieszkać niedaleko pracy.

Powstaje kolejny budynek w Olivia Business Centre. Będzie liczył 55 metrów wysokości

W budynkach zlokalizowanych koło dużych skupisk biznesowych mieszka się wygodnie, bo koncentracja biur przyciąga handel i usługi, z których mogą korzystać również mieszkańcy nowych osiedli. Nowoczesna zabudowa okolicy podnosi zaś rangę projektów mieszkaniowych- podaje Ochnik Development.

Mieszkania w osiedlach znajdujących się w pobliżu ośrodków biurowych łatwo jest wynająć, bo chętnych do zamieszkania w miejscu z rozbudowaną infrastrukturą jest wielu. Mieszkaniami w pobliżu biurowców zainteresowane są też często same firmy, które kupują, albo wynajmują je dla swoich pracowników.

W Gdańsku biurowce skoncentrowane są głównie wzdłuż alei Grunwaldzkiej, na terenie Oliwy, w okolicy kampusu Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie znajdują się takie kompleksy jak: Alchemia, Olivia Business Centre, czy Arkońska Business Park. Tu także za metr mieszkania trzeba zapłacić więcej niż wynosi średnia cena na rynku mieszkaniowym w mieście. Oferowane w tym rejonie lokale kosztują około 7,3 tys. zł/mkw., o około 20 proc. więcej od przeciętnej stawki za metr w Gdańsku.

Pierwszym parkiem biurowym, zlokalizowanym w pobliżu przystanku SKM, był Arkońska Bussines Park na gdańskim Przymorzu. Deweloper - spółka Torus - decyzję podjął na podstawie własnych doświadczeń.

- Już po wybudowaniu siedziby Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego przy ul. Grunwaldzkiej wiadomo było, że zainteresowanie nowoczesnymi powierzchniami biurowymi jest w Trójmieście duże. Że wstrzeliliśmy się z lokalizacją, która wynikała m.in. z bliskości Uniwersytetu Gdańskiego, ale również wygodnych dla użytkowników rozwiązań komunikacyjnych - mówi Sławomir Gajewski, prezes firmy Torus. - Zaczęliśmy szukać w pobliżu działek pod większe projekty, bo w międzyczasie na rynku powierzchni biurowych zmieniły się oczekiwania.

Arkońska to był nasz poligon doświadczalny: każdy z kolejnych pięciu budynków komercjalizowało się łatwiej i szybciej, pojawiły się też oferty kupna. Alchemia to po prostu konsekwencja i kontynuacja takiej ścieżki rozwoju - dodaje S. Gajewski. - Od początku stawialiśmy na komunikację zbiorową. Do Alchemii, UG i biurowców Olivii dojeżdża blisko 20 tysięcy osób dziennie, z tego ponad 70 procent - SKM. Dlatego zdecydowaliśmy się na realizację nietypowej dla dewelopera inwestycji - przejścia na perony SKM Przymorze-Uniwersytet Gdański, co pozwoliło na zlikwidowanie dodatkowego odcinka niewygodnego dojścia.

Tunel spełnił swoje zadanie również w kontekście poprawy życia społeczności lokalnej i rozwoju budownictwa mieszkaniowego w tym rejonie. Przykładem jest realizacja projektu Kwartał Uniwersytecki. Inwestycja cieszyła się takim powodzeniem na rynku, że deweloper (INPRO) powiększył pierwotny projekt (3 budynki) o kolejne dwa etapy, w których w sumie jest ponad 350 mieszkań. Ostatni budynek właśnie wszedł do sprzedaży.

To nie jedyna inwestycja, która powstała w ostatnich latach w otoczeniu sąsiadujących ze sobą centrów biurowych Alchemia, Olivia Bussines i Arkońska. Jeszcze realizowane lub niedawno zakończone projekty - Nowa Lęborska, Solvo, Eureka, Mezzo, Albatross Towers, Kwartał Uniwersytecki - to w sumie kilka tysięcy nowych mieszkań, zlokalizowanych w odległości kilku - kilkunastominutowego spaceru od wymienionych parków biurowych. To projekty ze średniej i wyższej półki cenowej. Decyduje o tym jednak nie tylko lokalizacja, ale również standard budynków i całych projektów, sprofilowanych pod konkretnego nabywcę. Kupujący je, przede wszystkim inwestorzy, liczą bowiem na wymagającego, czyli dobrze zarabiającego klienta. W niektórych z firm, które ulokowały się w tym biurowym zagłębiu – kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent zatrudnionych to cudzoziemcy. Ich wynagrodzenia uwzględniają ceny najmu mieszkań w najpopularniejszych lokalizacjach.

Sąsiedztwo przystanków kolei miejskiej i stacji PKP to dla biznesu biurowego strategia nadal w Trójmieście popularna. W sąsiedztwie Alchemii działki kupili kolejni deweloperzy, a biurowy odcinek ul. Grunwaldzkiej wydłuża się w kierunku przystanku SKM Gdańsk Zaspa i zbliża do przystanku PKM Gdańsk Strzyża. Jednak potencjał tego rejonu powoli się wyczerpuje, a deweloperzy szukają innych, równie atrakcyjnych lokalizacji.

Firma Torus planuje na przykład budowę kolejnego biurowca, tym razem w pobliżu stacji PKP i SKM Gdynia Redłowo. W tej okolicy funkcjonuje już największe w Gdyni centrum biurowe, w skład którego wchodzą Łużycka Bussines Park (5 biurowców), kompleks Tensor (3 nowocześnie zrewitalizowane biurowce z czasów PRL) oraz Pomorski Park Naukowo-Technologiczny. Ich budowa pociągnęła za sobą takie inwestycje mieszkaniowe, jak choćby wielobryłowy Altus, zlokalizowany między ulicami Legionów i Aleją Zwycięstwa. Deweloper (Invest Komfort) kupił w sąsiedztwie działkę i planuje kolejną dużą inwestycję mieszkaniową. Wyższe ceny zyskały też mieszkania z rynku wtórnego w położonych nieopodal starszych inwestycjach deweloperskich - Redłowskim Stoku (Invest Komfort) i Redłowskiej Kaskadzie (Allcon).

Torus ma również działkę pod funkcje biurowe przy ul. Nad Stawem w Gdańsku Wrzeszczu, w pobliżu osiedla Gdański Browar (PB Górski). To z kolei przykład "odwróconej osmozy", kiedy to najpierw powstaje atrakcyjna zabudowa mieszkaniowa, a potem - obiekty biurowe, które generują potencjalnych nabywców mieszkań lub ich podnajemców.

Tak się dzieje już w przypadku gdańskiego Garnizonu we Wrzeszczu, który zajmuje cały kwartał pomiędzy ulicami Słowackiego, Grunwaldzką, Chrzanowskiego i Szymanowskiego. Niewiele osób wie, że oprócz mieszkań, apartamentów i usług docelowo powstaje tu biurowy kompleks Garnizon.biz, w którego skład wejdzie 150 tys. m kw. powierzchni komercyjnej - zarówno w futurystycznych budynkach klasy A (zrealizowane: Omega, Gamma, Yoko), jak i nowocześnie zrewitalizowanych zabytkowych pokoszarowych obiektach klasy B+, które razem tworzą wielofunkcyjną przestrzeń w otoczeniu parkowej zieleni.

- Prestiżowa lokalizacja, dostępność ważnych połączeń drogowych i środków komunikacji miejskiej, w tym bliskość przystanków SKM i PKM oraz stacji PKP, sąsiedztwo potencjalnych kontrahentów i klientów - to podstawowe kryteria wyboru siedziby dla biznesu, a bliskość potencjalnych miejsc pracy decyduje z kolei o preferowaniu tej, a nie innej lokalizacji przy wyborze kupowanego mieszkania, szczególnie w przypadku inwestorów - przekonuje Justyna Glazar, dyrektor d.s. marketingu Grupy Inwestycyjnej Hossa.

Alchemia w Gdańsku. Jakie restauracje w budynku Argon? [ZDJĘCIA]

W Krakowie kompleksy biurowe są już bardziej rozproszone. Najwięcej biurowców znajduje się w rejonie Podgórza i w okolicy Dworca Głównego. Kompleksy biurowe są też zlokalizowane na obrzeżach miasta. Większa ilość obiektów komercyjnych znajduje się na przykład w krakowskich Dębnikach, gdzie mieszkania kosztują ok. 6,4 tys. zł/mkw., tj. o 200 zł/mkw. więcej od średniej ceny obowiązującej w mieście, która wynosi 6,2 tys. zł/mkw.

Biurowce w Poznaniu skoncentrowane są w szeroko rozumianym centrum miasta, w okolicy Starego Browaru, jeziora Maltańskiego i trasy wyjazdowej na Franowo. Także w stolicy Wielkopolski mieszkania przy centrach biznesowych trzymają wyższe ceny. Na przykład w rejonie ośrodka biurowego w pobliżu skrzyżowania ulicy Bułgarskiej i Marcelińskiej lokale kosztują o 10 proc. więcej od przeciętnej stawki dla całego miasta, która sięga prawie 6 tys. zł/mkw.

Wyjątkowo chętnie deweloperzy mieszkaniowi inwestują też w lokalizacje w pobliżu biurowców w Łodzi. Miasto przeżywa obecnie duży rozwój inwestycyjny. W budowie i w trakcie przygotowania do realizacji są projekty, które zaoferują setki mieszkań. Nowe budynki będą powstawać głównie w Nowym Centrum Łodzi, które będzie miało mieszaną zabudowę. Wdrażany obecnie program, dzięki któremu powstanie NCŁ obejmuje przebudowę kwartału o powierzchni 100 ha usytuowanego w samym sercu miasta. Pierwsze inwestycje w ramach przedsięwzięcia zostały już oddane do użytkowania.

Niekwestionowanym liderem jest jednak Warszawa. Tam najwięcej biur powstaje na Woli. Obiekty, które budowane są obecnie w czterech narożnikach ronda Daszyńskiego zaoferują łącznie około 300 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Razem z biurowcami znajdującymi się dziś w tym rejonie, w których jest już ponad 600 tys. mkw. biur, za 2-3 lata nowe obiekty utworzą nowe centrum biznesowe Warszawy. Nowe osiedla usytuowane na bliskiej Woli cieszą się ogromnym powodzeniem kupujących, mimo że mieszkania są w nich wystawione do sprzedaży w wyższych cenach od średniej stawki obowiązującej w Warszawie.

Wyżej od średniej ceny w Warszawie wycenione są również mieszkania w projektach realizowanych na Służewcu, położonych w pobliżu największego centrum biurowego w Polsce, które dysponuje ponad 1 milionem mkw. powierzchni. W tej części miasta, w nowych inwestycjach w okolicy kompleksów biurowych i Galerii Mokotów lokale o małych metrażach kosztują około 9 tys. zł za mkw. W tym rejonie Warszawy deweloperzy również realizują wiele inwestycji mieszkaniowych. Mieszkania nie czekają tam na nabywców nawet jeśli za metr kw. trzeba zapłacić ponad 1,5 tys. zł więcej od średniej ceny w mieście, która oscyluje w okolicy 7,6 tys. zł.  

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Uwaga! Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto