Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Schody hańby" w Gdańsku Wrzeszczu. Schody z płyt nagrobnych zostały zdemontowane [ZDJĘCIA]

Redakcja
Stare kamienne stopnie były w fatalnym stanie. Wykonano je z płyt nagrobnych. Teraz trafiły na cmentarz Srebrzysko
Stare kamienne stopnie były w fatalnym stanie. Wykonano je z płyt nagrobnych. Teraz trafiły na cmentarz Srebrzysko Przemek Świderski/Archiwum
Tzw. schody hańby w Gdańsku Wrzeszczu, wykonane z płyt nagrobnych, w końcu zostały zdemontowane. W ich miejscu oddano już do użytku nowe, drewniane.

Problem budzących mnóstwo kontrowersji schodów we Wrzeszczu, wykonanych z płyt nagrobnych zebranych z okolicznych cmentarzy, w końcu został rozwiązany. Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku wydał ok. 74 tys. zł na budowę nowych stopni przy ul. Jaśkowa Dolina 73. Prace trwały miesiąc. Ich efekty już cieszą oko.

Czytaj także: Schody z płyt nagrobnych w Gdańsku Wrzeszczu. Płyty zostaną przeniesione na cmentarz

- Stare kamienne stopnie w fatalnym stanie, zastąpione zostały materiałami w pełni ekologicznymi, głównie drewnem. Przybyła tam też gwarantująca bezpieczeństwo poręcz - informuje Katarzyna Kaczmarek, rzecznik ZDiZ.

Kamienie, z których wykonano tam stopnie, pochodziły z płyt nagrobnych odzyskanych z okolicznych cmentarzy. Jak wskazywali znawcy historii Gdańska, w tym miejscu znajdowały się tzw. schody hańby. Sprawa odbiła się sporym echem. Zakończyła się tym, że ZDiZ podjął się przewiezienia płyt nagrobnych na cmentarze. Jak się później okazało, nie wszystkich.

Zobacz również: Schody w Gdańsku Wrzeszczu. Płyty z cmentarnych nagrobków wykorzystano do budowy stopni

- Po 1989 r. sukcesywnie usuwano płyty nagrobne, które posłużyły w latach powojennych jako budulec - te schody pozostały jako jedne z ostatnich. Niestety nie udało się znaleźć środków na rozbiórkę schodów w ubiegłym roku- wskazuje Dariusz Słodkowski, gdański radny z Komisji Rewitalizacji. Pieniądze na ten cel zabezpieczono w tegorocznym budżecie. Dzięki temu można było przeprowadzić zakończony niedawno remont. Prace konsultowane były z przedstawicielami Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku. I to oni jako pierwsi obejrzeli zdemontowane ze schodów płyty. Istniało bowiem podejrzenie, że schody wykonane zostały z macew. - Te informacje się nie potwierdziły. Z pobieżnych oględzin wynika, że płyty zdjęte zostały z grobów dawnych gdańszczan. Dlatego też zostały przewiezione na zaplecze cmentarza Srebrzysko - wskazuje Katarzyna Kaczmarek.

ZDiZ szuka teraz organizacji lub stowarzyszenia, które chciałoby odrestaurować stare nagrobki i przenieść je w inne miejsce.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto