Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieć szkół w Trójmieście. Które gimnazja polegną w wyniku reformy oświaty?

Monika Jankowska
Likwidację gimnazjów zakłada obecna reforma oświatowa.
Likwidację gimnazjów zakłada obecna reforma oświatowa. Adam Wojnar
Jak będzie wyglądała nowa sieć szkół w Gdańsku już od 1 września tego roku? W drugiej połowie stycznia projekt uchwały w tej sprawie trafił do Rady Miasta oraz do konsultacji związków zawodowych i kuratora oświaty. Najwięcej emocji budzi wygaszanie gimnazjów.

Wiemy już, że Gimnazjum nr 25 we Wrzeszczu Górnym zostanie przekształcone w samodzielne liceum z klasami dwujęzycznymi. Pozostałe pięć samodzielnych gimnazjów miasto będzie wcielać do najbliższych podstawówek. Taki los czeka Gimnazjum nr 2 (ul. Kartuska), nr 10 (ul. Gościnna), nr 12 (ul. Wrzeszczańska), nr 19 (Jagiellońska) i nr 26 (Traugutta).

Zwolnienie nauczycieli na Pomorzu? Likwidacja gimnazjów może oznaczać problem nawet dla 1000 osób

- Nie oznacza to we wszystkich przypadkach fizycznego przenoszenia uczniów tych gimnazjów do budynków szkół podstawowych, do których są wcielane. Dzieje się tak de facto tylko w przypadku Gimnazjum nr 10 na gdańskiej Oruni. W pozostałych przypadkach uczniowie ukończą naukę w budynku gimnazjum lub przeniosą się do budynku szkoły podstawowej dopiero po odejściu kolejnego rocznika, co zapewnić ma komfort uczenia się w budynku SP - deklaruje Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego.

Zgodnie z wytycznymi nowego prawa oświatowego, nastąpią też przekształcenia szkół podstawowych 6-letnich w 8-letnie. Utworzone zostaną również dwie nowe szkoły podstawowe - Szkoła Mistrzostwa Sportowego w ZSO 6 oraz SP ogólna z klasami dwujęzycznymi w ZSO7.

[reforma oświatowa. Jak będzie wyglądał nowy plan lekcji?](http://sopot.naszemiasto.pl/artykul/reforma-oswiatowa-jak-bedzie-wygladal-nowy-plan-<br>

lekcji,3993518,art,t,id,tm.html)

Ze szkolnej mapy Gdańska, według wstępnych planów, ma zniknąć także ZKPiG nr 33. Na to nie zgadzają się radni dzielnicy Przymorze Wielkie, alarmując, że doprowadzi to do przepełnienia sąsiednich podstawówek i problemu tzw. zmianowości - część dzieci będzie zaczynać lekcje rano, część dopiero koło południa.

Miasto informuje też, że wszystkie budynki, które uwolnią się w wyniku przekształceń, zostaną wykorzystane na cele społeczne, jak siedziba Gdańskiego Centrum Świadczeń, Gdańskiego Centrum Usług Wspólnych, Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia czy siedzib poradni psychologiczno-pedagogicznych lub Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem. Proces ten rozłożony ma być na kilka lat.

Plan nowej sieci szkół opublikował już także Sopot. Zmiany nie dotkną SP nr 1, nr 7, nr 8 i nr 9. Zasadnicza zmiana czeka za to Zespół Szkół Handlowych. Jej finalny efekt będzie taki, że od września 2019 roku placówka będzie funkcjonowała w dwóch lokalizacjach - w budynku po gimnazjum przy ul. Wejherowskiej i przy al. Niepodległości. Dotychczasowy budynek przy ul. T. Kościuszki ma pozostać do dyspozycji miasta.

Z kolei w Gdyni planuje się m.in. włączenie Gimnazjum nr 2 do SP nr 26. Gimnazjum nr 4 ma zostać przekształcone w szkołę podstawową z oddziałami sportowymi, a Gimnazjum nr 11 - w szkołę podstawową z oddziałami dwujęzycznymi i sportowymi. To samo ma stać się z Gimnazjum nr 10.

Zobacz także:

(Źródło: AIP)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto