Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieradz pomaga chorej na białaczkę 12-letniej Roksanie Sikorskiej. 1-2 paźdz. szukany dawca szpiku

Paweł Gołąb
Fot. archiwum rodzinne
Sieradz zwiera szyki, by pomóc chorej na białaczkę 12-latce Roksanie Sikorskiej pochodzącej z tego miasta. Jedyną szansą na powrót dziewczynki do zdrowia jest przeszczep szpiku. Potencjalni dawcy będą poszukiwani w weekend 1-2 października - podczas dwóch akcji, w trakcie których będzie prowadzona ich rejestracja. Rodziców Roksany wsparli przyjaciele, fundacja DKMS oraz miasto Sieradz.

- Dlaczego drugi raz muszę przez to wszystko przechodzić, ile prób mnie jeszcze czeka, czy jedna nie wystarczy? - _to słowa 12-letniej Roksany Sikorskiej, skierowane do rodziców, gdy podczas rutynowych badań kontrolnych usłyszała druzgoczącą diagnozę. Choroba zaatakowała znowu bo doszło do nawrotu ostrej białaczki limfoblastycznej.
Jej mama i tata, Edyta i Paweł pochodzą z Sieradza. Tutaj się wychowali, chodzili do szkół i maja bliską rodzinę oraz oddanych znajomych.
- Roksana ma wiele marzeń i pasji. Najbardziej chciałaby wrócić do tańca i mieć psa, a gdy dorośnie chciałaby zostać lekarzem onkologii i hematologii, aby móc pomagać wszystkim zmagającym się z nowotworami krwi. Niestety nawrót choroby zmienił te plany i marzenia diametralnie. Ławkę szkolną zastąpiła szpitalna sala i walka o każdy dzień. Teraz dla Roksany najważniejszy jest powrót do zdrowia, aby mogła zrealizować swoje marzenia. Jedyna szansa, by mogło się to stać, to przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego – zachęca do rejestracji w bazie dawców szpiku Grzegorz Zwierzchowski, koordynator ds. rekrutacji dawców Fundacji DKMS Polska. - Życie to piękny dar. Zarejestruj się! Jako dawca szpiku kostnego i komórek macierzystych możesz podarować osobie chorej na nowotwór krwi szanse na dalsze życie. Być może to właśnie Ty pomożesz naszej córce lub innym pacjentom – apelują rodzice dziewczynki Edyta i Paweł.
Sieradzka akcja na jej rzecz i pozostałych chorych na białaczkę odbędzie się pod hasłem _„Dzień Dawcy Szpiku dla Roksany i Innych!”
. Rejestracji dokonać będzie można w sobotę i niedzielę 1-2 października.- Im więcej osób będzie zarejestrowanych, tym większe są szanse na znalezienie bliźniaka genetycznego dla osób potrzebujących przeszczepienia – _apelują organizatorzy.
Akcja na rzecz Roksany będzie prowadzona w dwóch miejscach. Pierwsze to Galeria Dekada (Wojska Polskiego 11), gdzie można pojawić się 1 i 2 października w godz. 10-19. Tu zapisy będą prowadzone wraz z pobraniem wymazu z jamy ustnej. Drugie to Szkoła Podstawowa nr 10 im. Bolesława Zwolińskiego (al. Grunwaldzka 10). Tu zapisy będą prowadzone w niedzielę 2 października w godz. 10-17 – w tym przypadku poprzez pobranie próbki krwi.
Kto może zostać dawcą?
- Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu próbki. Na jej podstawie zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL – precyzuje DKMS. - Ta inicjatywa powstała z potrzeby serca – podkreśla Jarosław Trojanowski, sekretarz miasta Sieradza. _– My jako samorząd popieramy każdą taką inicjatywę. Z naszej strony staramy się ją nagłośnić jak najbardziej, aby jak największa liczba mieszkańców dowiedziała się o możliwości rejestracji.
A mobilizacja jest potrzebna, bo sytuacja 12-latki jest dramatyczna. – Roksana choruje na białaczkę od ponad 4 lat. Pierwszy raz objawy schorzenia pojawiły się w lutym 2012 roku. Po długiej i wyczerpującej chemioterapii, która trwała dwa lata, niestety mamy do czynienia z nawrotem choroby i to ze zdwojoną siłą – nie ukrywa łez Joanna Sikorska, ciocia dziewczynki. - Przeczep szpiku to jedyny ratunek dla niej.
Na apel natychmiast odpowiedzieli przyjaciele rodziny dziewczynki. – Myślałam, że Roksana wyzdrowiała i wszystko jest w porządku. Gdy dowiedziałam się o nawrocie choroby, decyzja była krótka – coś trzeba zrobić, by jej pomóc – argumentuje Magdalena Ulas, inicjatorka akcji.
Maciej Szustak, dawca komórek macierzystych apeluje, by do decyzji o zapisaniu się do bazy dawców podchodzić świadomie. – Kiedy podejmiemy takie zobowiązanie, trzeba w nim pozostać. Nie można robić komuś nadziei, a później się z tego wycofywać.
Sam na informację, że może podzielić się darem życia, czekał cztery lata. Gdy dostał telefon z pytaniem, czy podtrzymuje decyzję, nie wahał się z odpowiedzią. _– Wiedziałem, że jest to jedyne światełko w tunelu dla chorej osoby, dla której okazałem się genetycznym bliźniakiem. A naprawdę nie ma się czego bać – _zachęca.
Fundacja DKMS Polska pokrywa koszt rejestracji potencjalnego dawcy, który wynosi obecnie 180 zł. Aby wesprzeć finansowo Fundację i pomóc jej pokryć częściowo koszty rejestracji dawców zarejestrowanych na tych akcjach można przekazać darowiznę na nr konta: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669. Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza Dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 953 000 (sierpień 2016) potencjalnych dawców szpiku, a niemal 3.600 (wrzesień 2016) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto