Silny wiatr i wysoki stan wód Trójmieście. Stan alarmowy został przekroczony już o pół metra. Opady śniegu i gołoledź [zdjęcia, wideo]

Wysoki stan wody w Bałtyku jest spowodowany wiejącym silnym wiatrem z kierunku północnego, który powoduje tzw. cofkę. Stan alarmowy został przekroczony o pół metra. Spiętrzone wody podtopiły m.in. niżej położone punkty nabrzeża przy Targu Rybnym. Zamknięto molo w Brzeźnie i w Sopocie. Wieczorem w Gdańsku intensywnie zaczął padać śnieg, a ulice zamieniły się w lodowisko. Uważajcie na drogach!

Aktualizacja, 3.01.2019, godz. 15:00

Poziom wód ok. godziny 14.00 w Porcie Północnym spadł poniżej stanu ostrzegawczego i wynosił 544 cm, przy tendencji malejącej. W Sobieszewie również mamy odczynienia z tendencją malejącą. Poziom wody spadł tam do 553 cm, czyli 3 cm powyżej stanu ostrzegawczego. Sytuacja w dalszym ciągu stabilizuje się, a siła wiatru sukcesywnie maleje.

Aktualnie trwa szacowanie strat i ocena uszkodzeń w infrastrukturze znajdującej się na terenie miasta. Do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego spływają raporty od służb i jednostek organizacyjnych zaangażowanych w akcje.

Z informacji uzyskanych od przedstawicieli IMGW w Gdyni na sobotę, 5 stycznia, przewidywany jest ponowny wzrost siły wiatru, który nie powinien już być tak silny jak w 2 stycznia, ale jego podmuchy nogą osiągać 50 do 60 km/h. Dlatego, na wszelki wypadek, podjęto decyzję o nie usuwaniu postawionych dotychczas zabezpieczeń. W dalszym ciągu zamknięte jest molo w Brzeźnie. Zabezpieczone są najniżej położone wejścia na plażę.

IMG informuje również o możliwości wystąpienia przelotnych opadów śniegu lub krupy śnieżnej, lokalnie ograniczających widzialność poniżej 500 m. Możliwe są również zawieje śnieżne.

Aktualizacja, 3.01.2019, godz. 11:00

Jak informuje Anna Dyksińska z sopockiego magistratu, molo w Sopocie nadal jest zamknięte. Niewykluczone, że zostanie otwarte już dziś popołudniu, gdy sytuacja pogodowa się unormuje.

- O otwarciu mola poinformujemy komunikatem - mówi Dyksińska.

Aktualizacja, 3.01.2019, godz. 9:30

Stan wód ok. godziny 7.00 w Porcie Północnym wynosił 554 cm przy tendencji malejącej, natomiast w Sobieszewie 568 cm również z tendencją malejącą. Obie wartości spadły ze stanów alarmowych do stanów ostrzegawczych. Sytuacja powoli stabilizuje się, a siła wiatru sukcesywnie maleje.

W dalszym ciągu zamknięte jest molo w Brzeźnie. Zabezpieczone są najniżej położone wejścia na plaże.

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia nadal ostrzega o możliwości wystąpienia silnych wiatrów. Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45km/h do 60 km/h w porywach do 90 km/h z północy. Taki stan może utrzymać się do godziny 12.00. Natomiast do godziny 16.00 w części wschodniej strefy brzegowej utrzymywać się może sztorm. Wiatr z kierunków północnych może wiać z siłą 6 do 7, w porywach 8 do 9, powoli słabnący na 5 do 6, w porywach 7 do 8 w skali B.

IMGW informuje również o możliwości wystąpienia przelotnych opadów śniegu lub krupy śnieżnej lokalnie ograniczających widzialność poniżej 500 m. Możliwe są również zawieje śnieżne.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 2 cm do 5 cm. Temperatura maksymalna około 0°C. Takie warunki mogą powodować utrudnienia na drogach.

Aktualizacja, 3.01.2019, godz. 8:30

Jak informuje dyżurny synoptyk IMGW w Gdyni sytuacja pogodowa powoli się normuje.
- Aktualnie jeszcze na Bałtyku występuje sztorm, głównie w części wschodniej. Początkowo porywy wiatru 9 w skali B.Stopniowo wiatr słabnie. Dziś w godzinach popołudniowych i wieczornych będzie już tylko silny wiatr nadal w kierunku północnym. W nocy bez żadnych większych sztormów. Wiatr będzie słabł.

ZTM:
Zmiana trasy linii 136 i 283.
Z powodu trudnych warunków drogowych autobusy linii 136 i 283 nie wjeżdżają na ul. Leśna Góra.

Nieobsługiwane są przystanki: Góralska n/ż [1745] i [1746], Leśna Góra - Przychodnia [1428] i [1427], Leśna Góra [192]. Zmiana obowiązuje do odwołania.

Aktualizacja, godz. 22:00

Po opadach śniegu i marznących nawierzchniach Gdańsk został praktycznie komunikacyjnie sparaliżowany. Samochody i autobusy na wielu drogach w gdańskich dzielnicach stawały w poprzek. Do późnych godzin były opóźnienia na liniach autobusowych i tramwajowych.

IMGW ostrzega przed gołoledzią w czwartkowy poranek. Mimo pracy służb drogowych, poranna podróż do pracy może być bardzo ciężka. Sprawdź prognozę >>>

Bądź na bieżąco: Aktualna sytuacja w gdańskiej komunikacji

Aktualizacja, godz. 21:40

Wieczorem sytuacja z poziomem wód zaczęła się stabilizować. Nadal mamy stany alarmowe (Gdańsk Sobieszewo) oraz podwyższone stany wody, ale jak podaje IMGW, trend jest malejący.
Dane z godz. 21:20 pokazywały, że na Martwej Wiśle w Sobieszewie stan alarmowy został przekroczony o 25 cm czyli wynosił 595 cm, a w Porcie Północnym 584 cm, to znaczy 14 cm powyżej stanu alarmowego.

Aktualizacja godz. 19:15

"Szklanka" w Gdańsku. Samochody jadą 20 km/h
Ruch w Gdańsku na ul. Grunwaldzkiej odbywa się bardzo wolno, tworzą się korki. Na wielu ulicach w Trójmieście panują trudne warunki - marznący deszcz ze śniegiem dają się we znaki kierowcom.

Opóźnione są tramwaje i autobusy. Jaśkowa Dolina jest praktycznie nieprzejezdna z uwagi na gołoledź.

Aktualizacja godz. 18:10

Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku wydał 2 komunikat w związku z trudnymi warunkami pogodowymi. Obecnie stan morza wynosi 613 cm.

Służby pracują w miejscach zagrożonych podtopieniami - zabezpieczana jest ulica Kutnowska i ulica Sienna. Rozstawiane są zapory przeciwpowodziowe oraz układane są worki z pisakiem. Zabezpieczono również wejścia na plaże, Zamontowano szandory, chroniące przed przelaniem się wody od strony Zatoki.

Aktualizacja godz. 16:15

W Trójmieście największe zagrożenie stwarza silny wiatr - służby apelują o ostrożność i unikanie parkowania samochodów pod drzewami. Z powodu cofki doszło do wylania wody z Potoku Oliwskiego.

Aktualizacja godz. 14:25

Wysoki stan wody na Bałtyku jest spowodowany wiejącym silnym wiatrem z kierunku północnego, który powoduje tzw. cofkę. Obecnie stan morza wynosi 616 cm, przy stanie alarmowym 570. Oznacza to, że stan alarmowy został przekroczony o pół metra.

W środę, 2 stycznia, o godz. 12.30 zebrał się Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego, gdzie omówiono bieżące działania wszystkich służb, spółek i jednostek miejskich. Na bieżąco monitorują one sytuację i prowadzą działania w miejscach występowania zagrożeń.

Spiętrzone wody podtopiły niżej położone punkty nabrzeża przy Targu Rybnym, które zostały zamknięte. To samo dotyczy parkingu przy Hotelu Podewils (przy wjeździe na Ołowiankę) i ulicy Wiślnej. Ze względów bezpieczeństwa z użytkowania wyłączone jest także molo w Brzeźnie. Ostrożność należy zachować poruszając się ul. Kutnowską, która jest okresowo zalewana. Zalane są ciągi komunikacyjne na przystani Żabi Kruk.

W newralgicznych miejscach, najniżej położonych przy wejściach na plaże, montowane są szandory zabezpieczające przed przedostaniem się wody.

Poziom wód jest monitorowany na bieżąco, prowadzona jest również kontrola spływu wód w urządzeniach melioracyjnych systemów otwartych we wszystkich rejonach Gdańska. Czyszczone są kraty urządzeń piętrzących z zanieczyszczeń, w tym z połamanych drzew i gałęzi.

Według prognozy wydanej przez Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia, silne wiatry występować będą co najmniej do 3 stycznia do godz. 12.00.

Wiatr o średniej prędkości 40-55 km/h w porywach osiągających 80-95 km/h z północnego zachodu i północy. Prognozowane jest również zamarzanie nawierzchni dróg i chodników po opadach mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura przy gruncie od -3 do -1 C.

- Apelujemy do mieszkańców o zachowanie ostrożności - podkreśla Krzysztof Domagalski, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMG w Gdańsku. - Nie chodzi tylko o możliwe podtopienia, ale również o wiejący siny wiatr. Należy unikać miejsc zadrzewionych, nie parkować samochodów pod drzewami. Dobrze jest też usunąć z balkonów przedmioty ruchome.

Zamknięte wejście na molo w Sopocie

W związku z bardzo silnym wiatrem władze Kąpieliska Morskiego Sopot wspólnie z władzami miasta zdecydowały o całkowitym zamknięciu wejścia na molo. Zakaz wejścia na drewniana część mola obowiązuje do odwołania.

Władze apelują, aby te osoby które nie muszą wychodzić z domów, w nich pozostały. Ci zaś, którzy muszą opuścić bezpieczne mieszkania, bardzo prosimy o zachowanie wyjątkowej ostrożności. Unikajmy parków, skwerów porośniętych drzewami oraz ograniczmy odwiedziny cmentarzy.

- Warto również zabezpieczyć rzeczy, które znajdują się na balkonach, by spadając nie wyrządziły komuś krzywdy. Parkując samochody zwracajmy uwagę na drzewa i wszystko inne, co może uszkodzić parkujące auto. Warto byśmy sami zadbali, choć w minimalnym stopniu, o bezpieczeństwo swoje i innych. Warto również dostosować swój strój do trudnych warunków atmosferycznych - mówi Anna Dyksińska z Urzędu Miasta Sopotu.

Wcześniej pisaliśmy:

Stan morza wynosi 619 cm, przy stanie alarmowym 570. Oznacza to, że stan alarmowy został przekroczony już o pół metra. Tendencja nadal jest rosnąca - wiatr powodujący cofkę ma się nasilać do wczesnych godzin popołudniowych.

Straż Pożarna sprawdza sytuację na ul. Sienną. Są sygnały, że może dojść wybicia kanalizacji deszczowej na ul. Orlej i Korzeniowskiego w Brzeźnie.

- Apelujemy do mieszkańców o ostrożność - podkreśla Krzysztof Domagalski, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMG w Gdańsku. - Nie chodzi tylko o możliwe podtopienia, ale też o siłę wiatru. Należy unikać miejsc zadrzewionych, nie parkować samochodów pod drzewami. Dobrze jest też usunąć z balkonów przedmioty, które mogą ucierpieć od wiatru.

- Silny północno-zachodni wiatr spowodował, że na Zatoce Gdańskiej doszło do przekroczenia stanów alarmowych - dodaje Krzysztof Domagalski. - Na Motławie mamy w związku z tym tak zwaną cofkę. Wody się spiętrzyły, zaczynają podtapiać niżej położone punkty nabrzeża. Zabezpieczamy te miejsca i wyłączamy z użytkowania. To samo dotyczy parkingu przy Hotelu Podewils (przy wjeździe na Ołowiankę - red.) i ulicy Wiślnej. Ze względów bezpieczeństwa z użytkowania wyłączone jest także molo w Brzeźnie.

Według prognozy wydanej przez Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia, silne wiatry występować będą co najmniej do godz. 23.00.

Sztorm na Bałtyku. Zamknięte molo w Brzeźnie. zobacz zdjęcia! ⇩

Wysoki poziom wody w Motławie

red.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

03.01.2019, 00:51

Masakra taka pogoda jest

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3