Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sinice w Bałtyku odpuściły. Ale pojawiły się wysokie fale. Kąpieliska były zamnięte

Kazimierz Netka, TVN 24/x-news
Można się kąpać!
Można się kąpać! Przemek Świderski
Plaga sinic w Bałtyku spowodowała zamknięcie plaż w Trójmieście i okolicach. Na szczęście sinice już odpływają, ale w piątek pojawiły się ogromne fale i prądy wsteczne. Dlatego znów zamknięto plaże. Na szczęście pogoda w sobotę się poprawiła i od rana można się już kąpać na wszystkich trójmiejskich plażach.

Aktualizacja sobota godz. 10
Na wszystkich plażach w Trójmieście wywieszono białe flagi. Można się kąpać!

Aktualizacja piątek godz. 13.15
W piątek otwarto większość plaż w Trójmieście, które były zamknięte z powodu niebezpiecznych dla zdrowia sinic. Problemy plażowiczów jednak się nie skończyły. Tym razem zamknięto plaże z powodu wysokich fal i silnych prądów wstecznych- informuje trojmiasto.pl.

Do odwołania zamknięto kąpieliska w Gdyni, z wyjątkiem tego w Orłowie. Czerwone flagi wiszą również na wszystkich kąpieliskach w Gdańsku.
Zamknięte są również oba kąpieliska w Sopocie.

Aktualizacja piątek godz. 10
Sinice powoli znikają z trójmiejskich plaż. Otwarto kąpieliska w Sopocie. W Gdyni zakaz obowiązuje jeszcze tylko w Babich Dołach. W Gdańsku nadal zamknięte są cztery kąpieliska: oba w Brzeźnie, w Jelitkowie i na Stogach.

Aktualizacja czwartek
Sinice w Zatoce Gdańskiej, od Rewy przez Gdynię i Sopot po Gdańsk Sobieszewo, a może wkrótce także gdzie indziej.
- Warunki pogodowe są wymarzone do tego, żeby sinice się rozmnażały - mówi Pomorski Wojewódzki Inspektor Sanitarny Tomasz Augustyniak. Jak dodaje, niestosowanie się do zakazu kąpieli może powodować dolegliwości jelitowo-żołądkowe w przypadku napicia się wody oraz problemy skórne od samego zetknięcia się z sinicami.

(TVN 24/x-news)

Niemal wszystkie kąpieliska morskie w Trójmieście zostały opanowane przez sinice. Od Rewy, znajdującej się na północ od Gdyni począwszy, aż do Sobieszewa na południu włącznie. Do wody, w której pojawiły się sinice, wchodzić nie można, a tym bardziej się kapać. Sinice, które się pojawiły w morzu bywają toksyczne. Dlatego, państwowi powiatowi inspektorzy sanitarni zalecają zamykanie kąpielisk.
Wszędzie tam, gdzie na maszcie przy ratownikach pojawi się czerwona flaga - kąpiel jest wzbroniona – także poza obszarami, będącymi pod nadzorem. Oczywiście nie ma kar administracyjnych, finansowych za pławienie się w sinicach, ale na zdrowiu możemy stracić wiele.

Sytuacja jest zmienna, Miejmy nadzieję, że zaczną one znikać z tych kąpielisk, w których teraz są. Mogą pojawić się gdzie indziej i to jest bardzo prawdopodobne. Zwracajmy baczną uwagę na stan wody tam, gdzie ratowników nie ma, bo nie będzie kto miał nas ostrzec. Sinice mogą rozwijać się przy plaży na długości nawet wielu kilometrów.

W najbliższym czasie nie ma co liczyć na poprawę sytuacji. Pogoda: wysoka temperatura, duża wilgotność powietrza, słaby wiatr, brak opadów, sprzyja ich rozwojowi. Przed sinicami chrońmy przede wszystkim dzieci. Szkodzą te bakterie również zwierzętom. Rozwijają się nie tylko w Bałtyku, ale też w rzekach, kanałach, jeziorach, stawach. Na wodach śródlądowych w Pomorskiem jest zaledwie kilkanaście kąpielisk spełniających normy europejskie. Wiele jest tzw. miejsc do kąpieli, a na nich nie zawsze ratownicy pracują.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto