Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słodownia w Nowym Stawie. Choć wpisana do rejestru zabytków, rozpada się w oczach! Niezwykłe zdjęcia z wnętrza

Anna Olejniczak
Anna Olejniczak
Słodownia w Nowym Stawie została wybudowana w 2. połowie XIX w. i jeszcze do niedawna była jednym z najlepiej zachowanych tego typu zabytków w kraju. Od paru lat jednak niezabezpieczone budynki popadają w ruinę.
Słodownia w Nowym Stawie została wybudowana w 2. połowie XIX w. i jeszcze do niedawna była jednym z najlepiej zachowanych tego typu zabytków w kraju. Od paru lat jednak niezabezpieczone budynki popadają w ruinę. Anna Kazińska-Olejniczak
Słodownia w Nowym Stawie została wybudowana w 2. połowie XIX w. i jeszcze do niedawna była jednym z najlepiej zachowanych tego typu zabytków w kraju. Od paru lat jednak niezabezpieczone budynki popadają w ruinę.

Słodownia w Nowym Stawie. Historia miejsca

Zabytkowa słodownia w Nowym Stawie i pochodząca z 1878 r. cukrownia były od początku swojego funkcjonowania jedynym dostawcą słodu do gdańskiego browaru. Od 1934 r. zarządzała nimi spółka „Danziger Malzfabrik G.m.b.H. – Neuteich”, której dyrektorem był Paul Wenzel. Dwa lata później przy słodowni w Nowym Stawie utworzono skład konsygnacyjny piwa i wód gazowanych.

Po II wojnie światowej zakład przejęły Państwowe Zjednoczone Browary nr 1 w Gdańsku. Od 1975 r., po reformie administracji państwowej, podlegał on Elbląskim Zakładom Piwowarskim. Od 1 maja 1991 r. słodownia w Nowym Stawie weszła w skład „Elbrewery Company Ltd.” z siedzibą w Elblągu. W 1998 roku zakończono produkcję i zamknięto zakłady.

Budynki zostały oficjalnie zarejestrowane jako zabytki.

"Zespół słodowni w Nowym Stawie zwraca uwagę zachowaną oryginalną architekturą, czytelnością pierwotnego układu przestrzennego oraz lokalizacji. Teren obecnie zajmowany przez słodownię zabudowany był częściowo już w końcu XIX w., stanowiąc jej pierwotne położenie. Prawdopodobnie pozostałość najstarszej zabudowy stanowi budynek administracyjny. (...) W architekturze słodowni dominują budowle zaprojektowane w stylu neogotyckim, nawiązującym wyraźnie do średniowiecznej architektury obronnej, które zostały harmonijnie powiązane z obiektami eklektycznymi i modernistycznymi ” – napisano w sentencji wpisu.

Zobacz także: Nowy Staw. Dawna słodownia w stanie obecnym [ZDJĘCIA]. Wpis do rejestru zabytków dał tyle, co nic

Zabytkowe budynki przejął prywatny właściciel i od tego momentu rozpoczął się ich upadek. Niezabezpieczone zakłady szybko stały się łupem dla złomiarzy i wandali. W czerwcu 2013 roku jeden z budynków zespołu byłej słodowni zawalił się.

W ostatnich dniach po raz kolejny doszło do wypadku. Tym razem zawalił się dach.

Zobacz także:
Nowy Staw. Zawalił się dach dawnej słodowni. Na miejsce jedzie grupa ratownicza, która sprawdzi, czy ktoś nie znajduje się w środku


Zobaczcie, jak wyglądały zabytkowe budynki i wnętrza dawnej słodowni jeszcze przed zawaleniem:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

TOP MENEDŻER POMORZA 2018:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Słodownia w Nowym Stawie. Choć wpisana do rejestru zabytków, rozpada się w oczach! Niezwykłe zdjęcia z wnętrza - Dziennik Bałtycki

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto