Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Socjolodzy na zlecenie miasta zbadali jakość życia w Gdańsku. Mieszkańcy wystawili ocenę lepszą, niż dwa lata temu

Redakcja
Miejscy urzędnicy przedstawili dziś wyniki badań jakości życia w Gdańsku przeprowadzonych przez Pracownię Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego. Najbardziej zadowoleni mieszkańcy są z oferty kulturalnej, najmniej z infrastruktury plażowej.

Badanie jakości życia w Gdańsku przeprowadzane jest od 2008 r. regularnie, co dwa lata.

- To dla nas ważne, że badanie to przeprowadziliśmy już po raz piąty według bardzo określonych wskaźników. Dzięki temu widzimy, że oczekiwania mieszkańców w wielu aspektach rosną, ale też, że inwestycje - te małe i większe - mają pozytywne odzwierciedlenie w ocenach badanych. Badania pokazują nam też, które elementy należałoby jeszcze poprawić - mówi wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Bardzo wysoko oceniana jest oferta kulturalna miasta i myślę, że to nikogo nie dziwi. Oceniana bardzo dobrze jest komunikacja publiczna. Poczucie bezpieczeństwa się poprawia, poprawiają się zarobki, zauważamy też zmiany w przestrzeni naszego zamieszkania - urządzonej zieleni, miejsc rekreacji. Ludzie nie są zbyt zadowoleni z infrastruktury plażowej, ale w tym roku otworzyliśmy cztery bardzo nowoczesne toalety, w przyszłym roku planujemy budowę trzech kolejnych. Te badania wskazują nam priorytety - wymieniała Dulkiewicz.

Ogólna ocena wystawiona przez mieszkańców to 3,7. I jak stwierdziła wiceprezydent "ta średnia nie jest zła".
Dwa lata temu średnia była niższa i wynosiła 3,52.

Bardziej szczegółowo o wynikach badań opowiedział dr Tomasz Tobis z Pracowni Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego. Poinformował, że ankieterzy pracowali metodą chodzenia do mieszkań i zadawaniu mieszkańcom wielu pytań opartych na skali ocen od bardzo dobrze do bardzo źle. Badanie przeprowadzono na grupie 1503 dorosłych mieszkańców.
Pytano ich m.in. o warunki mieszkaniowe, ochronę zdrowia, sytuację finansową, komunikację, infrastrukturę. Badanie przeprowadzono w czerwcu.

Z badań wynika, że najlepiej żyje się mieszkańcom Zaspy, która zdobyła ocenę 3,9 w skali do 6. Na kolejnych miejscach znalazły się Przymorze Wielkie, Przymorze Małe i Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia oraz Piecki-Migowo i Brętowo.

- Myślę, że najważniejsza przyczyną tego jest bliskość różnych instytucji, infrastruktury, miejsc, gdzie możemy zaspokajać różne potrzeby. To było decydujące, bliskość do usług. Na drugim biegunie, czyli tym z najsłabszą oceną jest wschodnia część Gdańska, czyli Sobieszewo, Rudniki, Przeróbka, Stogi. Tam wskaźnik zadowolenia jest od lat najniższy - informował dr Tobis.

Co ciekawe, w badaniach dobrze wypadła komunikacja tramwajowa, która zaraz po ofercie kulturalnej zebrała najwyższą ocenę. To paradoks o tyle, że ten rok był pasmem nieszczęść w komunikacji miejskiej, a pasażerowie, chyba jeszcze nigdy nie narzekali na nią tak intensywnie, jak w ostatnich miesiącach. Jedyne, co w komunikacji mieszkańcy ocenili niżej, niż przy poprzednim badaniu to punktualność kursowania.

- Rzeczywiście spadła ocena punktualności kursowania, ale nie będzie to niespodzianka, jeśli powiążemy to z trudnościami kadrowymi, trudno było znaleźć kierowców i pewnie to się przelożyło na te wyniki - mówił dr Tobis.

Wynik nieco słabszy, niż ostatnio uzyskała przestrzeń publiczna w okolicy miejsca zamieszkania.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto