Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Specjaliści z GUMed badają bioimplanty z nanocelulozy. Sukces gdańskich naukowców

Piotr Kallalas
Naukowcy z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej analizują możliwość wykorzystania bakteryjnej nanocelulozy przy tworzeniu bioimplantów. Podczas skomplikowanej operacji owcy wprowadzono protezę zastawki serca.

17 kwietnia zespół lekarzy pod przewodnictwem dr Piotra Siondalskiego wprowadził bioimplant wykorzystujący innowacyjną nanocelulozę. W przedsięwzięciu wzięli udział zarówno polscy, jak i belgijscy specjaliści. Ostatecznie trzy owce otrzymały nowe protezy zastawek serca.

Gdański Uniwersytet Medyczny właśnie ogłosił, że zabieg u wszystkich zwierząt zakończył się sukcesem
Jest to jednak jeden z wielu etapów badań. Przez najbliższe kilka miesięcy naukowcy będą sukcesywnie sprawdzać jak zachowują się wszczepione bioimplanty i jakie jest ich zużycie.

Wielu naukowców ocenia, że celuloza zastosowana w bioimplancie jest niezwykle przyszłościowym materiałem. Nanoczęsteczki są produkowane przez specjalny szczep bakterii tlenowych. Obecnie trwają intensywne prace nad wykorzystaniem produktu w różnych obszarach, np. w stworzeniu medycznych opatrunków, czy właśnie w przygotowywaniu implantów. Jedną z najważniejszych zalet biotworzywa jest fakt, iż jest niezwykle elastyczne i może formować się w różnorodne kształty.

Projekt jest realizowany w podbrukselskim Leuven, a dokładniej w Laboratorium Medycyny Eksperymentalnej Katolickiego Uniwersytetu i było efektem współpracy jaka wywiązała się dwa lata wcześniej między ośrodkami medycznymi. . Wtedy to zdecydowano o współtworzeniu projektu o nazwie „Przedkliniczne badania możliwości zastosowania oryginalnej, polskiej bionanocelulozy (BNC) w medycynie regeneracyjnej w aspekcie bioimplantów w kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej”.

- Projekt jest realizowany od 2014 r. przez GUMed, Centrum Techniki Okrętowej, firmę Bowil – Biotech (producenta BNC), Politechnikę Gdańską (Wydział Chemiczny i Mechaniczny), Uniwersytet Gdański (Wydział Biologii) oraz Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi.

Do tej pory opracowano i wyprodukowano BNC o własnościach fizycznych i biologicznych umożliwiających zastosowanie jej jako protezy naczyniowej oraz zastawkowej serca. Przeprowadzono badania ex vivo oraz dokonano kilkudziesięciu eksperymentalnych wszczepień in vivo różnych bioimplantów u świń - informuje gdańska placówka.

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Uwaga! Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto