Sto nowych punktów dostępu do darmowego bezprzewodowego internetu pojawi się w Gdańsku jeszcze w 2011 roku. Projekt, który ma służyć i mieszkańcom, i turystom, Rada Miasta przyjęła jednogłośnie.

Na razie takich punktów jest 11, działają na obszarze Głównego i Starego Miasta oraz przy molu na Zaspie. Sieć ma się rozszerzyć na tereny pasa nadmorskiego i wzdłuż ulic prowadzących do PGE Areny.

- Sieć WiFi ma przede wszystkim zapewniać dostęp do miejskich serwisów informacyjnych, w tym gdansk.pl i gdansk4u.pl, a także do wysyłania e-maili. Możliwość korzystania z pozostałych zasobów sieci będzie ograniczona - wyjaśniał radnym Andrzej Bojanowski, wiceprezydent miasta.

Dlatego też, by uniemożliwić choćby ściąganie pirackich filmów czy muzyki, prędkość internetu zostanie ograniczona do 256 kb/s, a połączenie będzie co pół godziny na chwilę automatycznie przerywane.

Z WiFi będą korzystać również urzędnicy i służby miejskie w terenie. Wyposażeni w specjalne terminale dostępowe, będą pomagać turystom i kibicom w czasie Euro.

Koszt budowy sieci miasto szacuje na 1,5 mln zł. Magistrat ze swoich funduszy chce przeznaczyć na ten cel ok. 600 tys. zł. Resztę ma pokryć operator, który zostanie w marcu wyłoniony w drodze przetargu. Firma będzie się zajmować całą infrastrukturą i dbać, by działała bezawaryjnie.

Przeczytaj także: Rada Miasta Gdańska w cieniu kontenerów
Prałat Jankowski dostał skwer

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Fan (gość)

Po objęciu przez Szczurka patronatu nad projektem Internet43, darmowych hot spotów w Gdyni, Gdańsk się przestraszył że w Gdyni będzie sieć hot spotów a w Gdańsku nie. Ciekawe czy Gdańsk podpatrywał sieć Internet43