Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stocznia Jest Kobietą, czyli opowieści kobiet ze Stoczni Gdańskiej

Redakcja
keslin
Powstanie audioprzewodnik śladami kobiet zawodowo, prywatnie i z powodu działalności społeczno-politycznej związanych ze Stocznią Gdańską.

Przewodnik powstanie w ramach projektu "Stocznia jest Kobietą", w którym mogą wziąć udział wszyscy chętni. Najpierw zostaną zorganizowane warsztaty, a później uczestnicy będą przeprowadzać wywiady z kobietami związanymi ze Stocznią Gdańską.

- Projekt ma się przyczynić do zwiększenia wiedzy i zrozumienia roli kobiet w przemianach demokratycznych, życiu publicznym i zawodowym, ale także docenić historię codzienności, przyczynić się do rozwoju dialogu międzypokoleniowego i ocalić opowieści o Stoczni Gdańskiej, która odchodzi do przeszłości - informuje Sławomir Czarnecki z Instytutu Kultury Miejskiej. - Do udziału w warsztatach, zbieraniu wywiadów i przygotowywaniu audioprzewodnika zaproszonych zostanie 16 osób w wieku od 18 do 30 lat, które wejdą w dialog ze starszymi od siebie o kilkadziesiąt lat kobietami, ale także mężczyznami związanymi ze stocznią i mającymi wiedzę na temat kobiet.

Swoje kandydatury można zgłaszać poprzez formularz na stronie internetowej. Wybrane osoby w kwietniu wezmą udział w warsztatach, a późną wiosną i latem zaczną "przepytywać". Warsztaty poprowadzi Sławomira Walczewska, współzałożycielka Fundacji Kobiecej eFKa. Będą one poświęcone przede wszystkim historii mówionej i jej znaczeniu, a także sprawom czystko technicznym, czyli jak dobrze przeprowadzić wywiad.

Całość zebranych materiałów posłuży do stworzenia przewodnika po Stoczni Gdańskiej śladami kobiet, który ujrzy światło dzienne w listopadzie. Wszystkie wywiady i rozmowy zostaną także opublikowane na blogu projektu.

- Organizatorzy i organizatorki projektu "Stocznia jest kobietą" korzystają z metodologii i dotychczasowych osiągnięć projektu "Metropolitanka" realizowanego od 2012 roku przez grupę społeczną przy Instytucie Kultury Miejskiej. W jego ramach w 2012 roku powstały trzy szlaki przewodnickie, którymi w lipcu i sierpniu trzy razy w tygodniu odbywało się oprowadzanie. Powstała także mapka oraz blog, na którym pojawiają się historie gdańszczanek - dodaje Czarnecki.

Zobacz też:


Inwestycje 2013Koncerty w Trójmieście Rozmowa MM Koncerty w klubach
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto