Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sukces gdańskiego urzędu pracy: 2 mln na realizację projektu "Dojrzały przedsiębiorca"

Kazimierz Netka
Nawet będąc blisko emerytury, można z pomocą Unii założyć przedsiębiorstwo
Nawet będąc blisko emerytury, można z pomocą Unii założyć przedsiębiorstwo fot.123rf
Niezwykły sukces ogólnopolski odniósł Powiatowy Urząd Pracy (PUP) w Gdańsku. Zrealizowany przez ten urząd projekt "Dojrzały przedsiębiorca" uzyskał krajowy tytuł: "Najlepsza inwestycja w człowieka", uczestnicząc w ogólnopolskim konkursie "Dobre Praktyki EFS 2010", zorganizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Chodzi oczywiście o dobre praktyki, wspierane unijnymi dotacjami z zasobów Europejskiego Funduszu Społecznego (stąd skrót: EFS).

Żeby wystartować, PUP w Gdańsku musiał najpierw wygrać wojewódzką rywalizację o pieniądze. Zwyciężył i na realizację "Dojrzałego przedsiębiorcy" otrzymał 2 miliony złotych z puli zarządzanej regionalnie części programu "Kapitał ludzki". Pomysłodawcą projektu jest Roland Budnik, dyrektor PUP.

- Projekt był przeznaczony dla osób po 50 roku życia - mówi dyrektor Roland Budnik. - Ja też jestem po pięćdziesiątce, o czym wspomniałem już podczas inauguracji projektu, w ubiegłym roku. Uważam, że odnieśliśmy wielki sukces, dlatego że wielu osobom przekazaliśmy wiedzę i pieniądze, co pozwoliło na rozpoczęcie działalności na własny rachunek. Na nasz apel zgłosiło chęć udziału w szkoleniach ponad sto osób. Wybraliśmy z nich sześćdziesiąt, a w końcowym etapie uczestniczyło 26 osób i one założyły własne firmy. Promowaliśmy więc samozatrudnienie. Zadaniem projektu, oprócz pomocy w biznesowym starcie, była więc także promocja przedsiębiorczości; pokazanie dobrych przykładów aktywności zawodowej i brania spraw w swoje ręce. Ważne jest bowiem przezwyciężenie ograniczeń tkwiących w osobach dojrzałych wiekiem i doświadczeniem, które po raz kolejny muszą lub chcą zacząć od początku zawodową drogę.

Finaliści, po ukończeniu kursu, otrzymali dotację - 40 tysięcy złotych na rozpoczęcie funkcjonowania własnej firmy. Dodatkowo, korzystali z darmowego wsparcia ekspertów, a przez pół roku wypłacano im co miesiąc 1250 złotych na wydatki związane z prowadzeniem firm (powstały m.in. gabinet odchudzania vacu-well, sklep internetowy, pracownia edukacji i terapii dla dzieci, biuro rachunkowe, samoobsługowa pralnia ekologiczna, badania wody i ścieków oraz doradztwo w tym zakresie, biuro dotacji europejskich, autokosmetyka.

"Dojrzały przedsiębiorca" był przeznaczony zarówno dla bezrobotnych, jak też pracujących, ale również emerytów i rencistów. Podstawowy warunek udziału w nim to ukończenie 50 lat życia. Projekt obejmował więc grupę osób, którym najtrudniej znaleźć pracę, zaryzykować i założyć własny zakład. Jednak chętnych nie brakowało i wszyscy dopuszczeni do końcowego etapu prowadzą własne przedsiębiorstwa. Są biznesmenami.

Dlatego projekt "Dojrzały przedsiębiorca" musiał na szczeblu krajowym rywalizować z około 360 projektami złożonymi przez inne instytucje i organizacje.

Do ścisłego finału zakwalifikowano piętnaście z nich, a gdański projekt uplasował się na medalowej pozycji- na trzecim miejscu!

Uplasowanie się w pierwszej piątce jest związane z nagrodami dla realizatorów.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto