Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości 2017. Gdańsk świętuje w biało-czerwonych barwach [PROGRAM]

Ewelina Oleksy/red.
Karolina Misztal/2016
W sobotę 11.11.2017 r. przez Gdańsk przejdzie tradycyjna Parada Niepodległości. Zbiórka o godz. 9 na Podwalu Staromiejskim. Wymarsz o godz. 10.

W tym roku obchodzimy 99. rocznicę Święta Niepodległości. Z tej okazji Gdańsk świętuje w biało-czerwonych barwach.

Parada Niepodległości 2017 w Gdańsku

Najbardziej rozpoznawalną częścią obchodów będzie XV Parada Niepodległości. Spotykamy się o godzinie 9.00 przy ulicy Podwale Staromiejskie.

O godzinie 10:00 rozpocznie się przejście Parady ulicami: Podmłyńską – Wielkie Młyny – Rajską – Jana Heweliusza – Korzenną – Kowalską pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam też, około godziny 11:15 nastąpi część finalna wydarzenia.

Zakończenie uroczystości na Targu Drzewnym przewidujemy na godzinę 11.45. Bezpośrednio po zakończeniu części oficjalnej na Targu Węglowym zapraszamy do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Do dyspozycji uczestników będą pamiątkowe śpiewniki.

Dla zgromadzonych przygotowano prezentacje działalności spółek miejskich, pokaz awionetki gdańskiego Aeroklubu, pokaz działań straży miejskiej, a także wielka biało-czerwona flaga. Dla uczestników parady zostanie przygotowana biała tablica, na której każdy będzie mógł złożyć swój podpis czy odrysować dłoń. W ten sposób powstanie unikatowa flaga, której dolna czerwona część będzie złożona z podpisów i odcisków dłoni.

Po paradzie będzie można skorzystać z ofert restauracji biorących udział w biało-czerwonym Wieczorze Niepodległości. W specjalnie przystrojonych na tę okazję lokalach na terenie miasta serwowane będą oryginalne dania w specjalnych cenach. Ich przygotowaniu zawsze będzie towarzyszył jakiś akcent związany z naszymi barwami narodowymi.

Dla uczestników parady przygotowane zostały tematyczne pamiątki: biało-czerwone szaliki polarowe, balony, śpiewniki, a także specjalnie na tą okazję wykonane przez seniorki z Klubu Seniora Motława szaliki i kokardy narodowe.

- Nasza parada łączy, eksponuje to, co wspólne, świętujemy w sposób radosny. Zapraszamy wszystkich do udziału - mówił Lech Parell, organizator parady.

Nad obchodami czuwać będą członkowie komitetu honorowego. Wśród nich jest m.in. prezydent Lech Wałęsa oraz marszałek Senatu Bogdan Borusewicz: - To bardzo ważna rocznica i inicjatywa, która pokaże jak wyglądało odzyskiwanie niepodległości lokalnej - mówił Borusewicz.

Msza św. w Bazylice Mariackiej

W samo południe w Bazylice Mariackiej odprawiona zostanie uroczysta msza św. Za Ojczyznę. Wcześniej, o 9.00 msza w tej samej intencji odbędzie się w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela w Gdańsku-Żabiance. Po mszy zapraszamy na uroczysty koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Capelli Gedanensis pod batutą Romualda Szyszki.

Kucie orła białego w Kuźni Wodnej

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska otwiera w Święto Niepodległości Kuźnię Wodną w Oliwie. W godzinach 15:00 do 20:00 muzealnicy wraz z lokalnymi miłośnikami historii przygotowali atrakcje edukacyjne. Największą z nich będą kucie Orła Białego w koronie ze stali oraz udział grupy rekonstrukcyjnej Legio XXI Rapax.

– 11 listopada będziemy wraz z kowalami Leszkiem Supińskim i Bartoszem Nawackim symbolicznie wykuwać naszą wolność – czyli Orła Białego w koronie. Pokazy kucia swobodnego uatrakcyjni Remigiusz Pacer, który będzie wytapiał bułat – czyli stop stali używany do produkcji krzywych, orientalnych szabli używanych także przez polskie wojsko w nowożytnej Polsce, czyli w czasach, kiedy przedrozbiorowa Rzeczpospolita była u szczytu swej potęgi. Pod okiem Jacka Ileckiego z oliwskiej pracowni Manufaktura Mansarda, będzie można także nauczyć się wyrabiania ceramiki na kole garncarskim – mówi Lech Trawicki z MHMG, organizator pokazów.

Każda z atrakcji będzie dostępna dla publiczności przez cały czas trwania pokazu przy Kuźni Wodnej w Oliwie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Biało-czerwone budynki

W dniu Święta Niepodległości 5 obiektów na terenie Gdańska podświetlonych zostanie na biało-czerwono. Iluminacje uruchomione zostaną 11 listopada (sobota) po zmroku wraz z oświetleniem ulicznym.

Na biało-czerwono rozbłysną: Pomnik Poległych Stoczniowców; Wiadukt obok Stadionu Energa Gdańsk na ul. Uczniowskiej; Wiadukt przy Galerii Bałtyckiej na ul. Kościuszki; Wiadukt – Armii Krajowej – Myśliwska oraz „Żółty most” – Jana z Kolna – Aleja Zwycięstwa.

Iluminacje będą uruchomione 11. listopada ok. godz. 16.30, a wyłączone 12 listopada ok. godz. 6.30.

Utrudnienia w ruchu 11 listopada

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku informuje o utrudnieniach w ruchu drogowym w dniu 11.11.2017 roku w związku z obchodami Święta Niepodległości:

– w godzinach 8:00–14:00 odbędzie się zgromadzenie publiczne XV Parada Niepodległości w Gdańsku. Trasa przemarszu obejmować będzie ulice: Stolarska, Igielnicka, Podwale Staromiejskie, Grodzka, Lawendowa, Podmłyńska, Wielkie Młyny Rajska, Jana Heweliusza, Korzenna, Kowalska, Targ Drzewny (rondo wokół pomnika Jana III Sobieskiego), Targ Węglowy.

– w godzinach 8:00–10:00 odbędzie się zgromadzenie publiczne Siedlecka Parada Niepodległości, której trasa przemarszu rozpocznie się od ulicy Starodworskiej, dalej przejdzie ścieżką rowerową i chodnikiem wzdłuż ulic: Kartuska, Nowe Ogrody, Hucisko, Targ Drzewny do pomnika Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym i dołączy do XV Parady Niepodległości.

– w godzinach 14:00–18:15 odbędzie się zgromadzenie publiczne przy Muzeum II Wojny Światowej. Trasa przejścia obejmować będzie: ulicę przed wjazdem do garażu podziemnego Muzeum, skrzyżowanie ulic Stara Stocznia, Stępkarska oraz ciąg ulicy Stara Stocznia do rejony bramy przy budynku administracyjnym.

Nad bezpieczeństwem będą czuwać funkcjonariusze policji i Straż Miejska w Gdańsku. Prosimy o bezwzględne stosowanie się do ich poleceń.

Funkcjonowanie linii 100 rozpocznie się o godz. 14:00. W przypadku innych zmian w komunikacji miejskiej informacje będą publikowane na stronie ZTM Gdańsk http://www.ztm.gda.pl/hmvc/.

Tego dnia komunikacja miejska ZTM Gdańsk będzie funkcjonować wg świąteczno-niedzielnych rozkładów jazdy.

W związku z Paradą Niepodległości na trasie: Podwale Staromiejskie – Podmłyńska – Rajska – Heweliusza – Korzenna – Kowalska – Targ Drzewny i brakiem możliwości organizacji zastępczej trasy linii 100, funkcjonowanie tej linii w tym dniu rozpocznie się dopiero o godz. 14:00.

Obchody stulecia niepodległej Polski na Pomorzu

W przyszłym roku, 11 listopada 2018 r., minie sto lat od czasu kiedy Polska odzyskała niepodległość. Z tej okazji pomorscy samorządowcy ogłosili , że w szczególny sposób będą czcić ten jubileusz.

Obchody stulecia niepodległej Polski na Pomorzu zainaugurował prezydent Gdańska Paweł Adamowicz z marszałkiem Mieczysławem Strukiem. Wraz z członkami Komitetu Honorowego Obchodów podpisali deklarację o współpracy w tej sprawie.

- Robimy to oddolnie, samorzutnie, bez żadnych instrukcji z góry, organizujemy się ku niepodległej. Wspólnie z marszałkiem zaprosiliśmy do współpracy osoby, które są autorytetami, drogowskazami dla gdańszczan i Pomorzan. Do 11 listopada 2018 roku chcemy jak najwięcej mówić o Polsce, o niepodległości, o przeszłości i teraźniejszości. Chcemy mówić nie tylko o drogach, które prowadziły do niepodległości, o Piłsudskim, Dmowskim, Witosie. Ale też o trudnym okresie międzywojnia, o tym jacy jesteśmy i jak się różnimy - powiedział Adamowicz.

I podkreślał, że nie chce obchodów sprowadzać „tylko do sentymentalnych wspominków. - Owszem będziemy się wzruszać, radować, z dumą śpiewać hymn. Ale chcielibyśmy też, by w XXI wieku polskość i nasz patriotyzm były bardzo nowoczesne. Zwrócone twarzą ku przyszłości.

Wszystkie wydarzenia w ramach obchodów oznaczone będą specjalnym logotypem. Najwięcej z nich, jak wskazywał marszałek Struk, odbędzie się w Gdańsku.

- Ale zachęciliśmy też innych samorządowców z Pomorza do włączenia się. Chcemy, by wszystkie wspólnoty położone na Kaszubach, Kociewiu, Powiślu, terenie ziemi słupskiej, na Żuławach włączyły się w te obchody - podkreślił Struk. - Pomorze w drodze do niepodległej ma swoich bohaterów, o których chcemy pamiętać. W ramach naszego projektu będziemy przypominać, że każde miasto ma swojego bohatera tamtych czasów. Będzie mnóstwo działań podejmowanych w każdej części województwa: będziemy edukować w szkołach, zachęcać by młodzież sięgała po literaturę z tamtego czasu. Chcemy włączyć w to instytucje kultury, sport i rekreację. Przewidujemy produkcję licznych materiałów, konferencje naukowe, konkursy .

Przygotowywana jest też specjalna wystawa, która ma „wędrować” po regionie, ale również wydawnictwa: komiksy poświęcone bohaterom, czy specjalne, okraszone nowymi ilustracjami wydanie „Wiatru od morza” Żeromskiego.

Od wtorku, 7 listopada, co miesiąc w Ratuszu Głównego Miasta organizowane będą debaty obywatelskie pod hasłem „Polska! Polska! – ale jaka?”. W pierwszej z nich wziął udział Adam Michnik.

Debaty to główny, choć nie jedyny sposób obchodu setnego jubileuszu w Gdańsku. Miejskie instytucje przygotowują specjalne programy artystyczno-kulturalne skierowane do mieszkańców w różnych przedziałach wiekowych. Organizacje pozarządowe związane z kulturą będą mogły ubiegać się w przyszłym roku o granty na organizację artystycznych i edukacyjnych przedsięwzięć związanych z setną rocznicą niepodległości. Z tej okazji przygotowywany jest również okolicznościowy medal.

– Z okazji stulecia pragniemy również nazywać różne przedsięwzięcia inwestycyjne hasłami związanymi z niepodległością – zapowiada prezydent Adamowicz. – Jedną z takich inwestycji, którą poddajemy pod społeczne konsultacje jest budowa okolicznościowego masztu, na którym mogłaby zawisnąć wielka, polska flaga. A w czasie ważnych miejskich uroczystości – flaga Gdańska – dodaje prezydent.

Wśród lokalizacji rozpatrywane będą: Grodzisko, Wzgórze Mickiewicza, Biskupia Górka, Ogród różany na Grodzisku i Pachołek.

- Chodzi o miejsce spektakularne. Chciałbym, by maszt powstał nie tylko za środki publiczne, ale i te z ofiarności gdańszczan i przyjaciół miasta. Dlatego poproszę Fundację Gdańską, aby była skarbonką tego przedsięwzięcia - zapowiedział Adamowicz.

Żaglowiec w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wyruszy w rejs dookoła świata.

Zobacz też: Parada Niepodległości w Gdańsku 2016:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto