Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Symbole Świąt Wielkanocnych. Jak zrobić oryginalne pisanki?

gp
Agnieszka Sikorska, artysta, konserwator dzieł sztuki od wielu lat zajmuje się malowaniem niekonwencjonalnych pisanek
Agnieszka Sikorska, artysta, konserwator dzieł sztuki od wielu lat zajmuje się malowaniem niekonwencjonalnych pisanek Fot. G. Pietrzak
Ażurowe, skrobane, oklejane, malowane, zdarzają się też rzeźbione, witrażowe, wyklejane suszonymi kwiatami i dziesiątkami innych ozdób. Dla nas, pisanki to przede wszystkim symbol Świąt Wielkanocnych. Jak je ozdobić, by cieszyły oko przy świątecznym stole radzi gdańska artystka Agnieszka Sikorska.

Najstarsze pisanki liczą sobie ponad 5000 lat. Podobno powstały w Persji. Rysunki na jajkach były wówczas znakami magicznymi, które miały chronić dom i obejście przed złymi duchami. Kiedyś pogański zwyczaj malowania jaj, dzisiaj stał się nieodłącznym elementem Wielkanocy.

Pisankami lub kraszankami można obdarowywać każdego, składając sobie życzenia. Wielkanocne jaja mają zapewnić obdarowywanej osobie zdrowie, siłę oraz powodzenie w sprawach sercowych.

- Maluję różne jaja - mówi Agnieszka Sikorska, konserwator dzieł sztuki, która od wielu lat ozdabia pisanki - gęsie, indycze, kacze, strusie, przepiórcze i kurze. Najczęstszym motywem są ptaki. Maluję na jajach sikorki, wróble, mazurki, kowaliki, czyżyki, rudziki... Ale nie tylko, poza świętami na tych największych czyli strusich umieszczam fragmenty dzieł światowego malarstwa.

Zobacz, jak w pracowni gdańskiej artystki powstają małe dzieła sztuki.


JAK EKOLOGICZNIE BARWIĆ JAJA?

* Tradycyjnym sposobem barwienia jajek jest gotowanie ich w wywarze z łupinek cebuli. Dzisiaj, łupinki o cebuli można kupić przy hali targowej po 1 zł za woreczek. Cebula barwi skorupki w charakterystycznej gamie od żółci do głębokiego brązu. Metoda jest ekologiczna, sprawdzona, a kolor niezmywalny.

Jak to zrobić? Do garnka wkładamy łupiny i zalewamy wodą - gotujemy to przez 5-10 minut. Intensywność koloru zależy od ilości łupinek i czasu gotowania.

* Zielone jaja uzyskamy barwiąc je w suszonych kwiatach malwy czarnej (do kupienia w sklepach zielarskich).

* Brunatnego koloru nada skorupce jajka wywar z łupin orzecha włoskiego lub igieł jodłowych.

* Różowy kolor można uzyskać z soku z buraka, fioletowy - z wywaru z owoców czarnego bzu. Niebieski uzyskamy gotując owoce tarniny.

Zabarwione jajka warto przetrzeć szmatką nasączoną olejem, aby podkreślić ich kolor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto