Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Syndrom oka biurowego: jakie są jego objawy?

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Pracujesz przed monitorem komputera? Sprawdź, czy zespół suchego oka jest twoim udziałem.

Jeśli po kilku godzinach pracy przed komputerem czujesz, że twoje oczy są zmęczone, widzisz niewyraźnie i dokucza ci pieczenie gałki ocznej, uważaj. Być może pojawiły się u ciebie objawy syndromu oka biurowego. Na czym polega ta przypadłość i jak się przed nią uchronić?

Syndrom oka biurowego a zespół suchego oka

Mianem syndromu oka biurowego określa się objawy typowe dla zespołu suchego oka, które występują u osób spędzających długie godziny przed monitorem komputera w słabo oświetlonym, nierzadko klimatyzowanym pomieszczeniu biurowym. Ograniczony kontakt ze światłem dziennym, brak dostępu do świeżego powietrza i niska jego wilgotność to czynniki, które mają niekorzystny wpływ na narząd wzroku, przyczyniają się bowiem do wysychania powierzchni gałki ocznej.

Jak komputer wpływa na wzrok?

Praca przed komputerem, zwłaszcza wielogodzinna, nie jest obojętna dla narządu wzroku. Co dzieje się po kilku godzinach wytężania wzroku bez przerwy?
- Po kilku godzinach koncentrowania wzroku na monitorze mięśnie odpowiedzialne za akomodację i ruchy gałki ocznej ulegają zmęczeniu.
- Długotrwała praca przed komputerem sprawia, że mrugamy rzadziej, niż powinniśmy – mniej niż 12 razy na minutę. Jeśli w tym czasie znajdujemy się w klimatyzowanym pomieszczeniu o zbyt niskiej wilgotności powietrza, dochodzi do nasilonego parowania łez z powierzchni oka, a co za tym idzie – do jego wysuszenia.
- Niedostateczne nawilżenie rogówki oka prowadzi do wystąpienia niepożądanych objawów: chwilowego zaburzenia ostrości wzroku, osłabienia czucia barw, nadwrażliwości na światło, pieczenia i swędzenia oczu, przekrwienia spojówek oraz bólu głowy i oczu.

Jak uchronić się przed syndromem oka biurowego?

W profilaktyce syndromu oka biurowego najlepsze efekty przynosi ograniczenie czasu, jaki spędzamy przed monitorem komputera. Jeśli z racji wykonywanego zawodu jest to niemożliwe, należy zastosować się do zaleceń okulistów:
- Co 15 minut rób chwilę przerwy od komputera – popatrz za okno lub na przedmiot znajdujący się kilka metrów od ciebie.
- Wyłącz klimatyzator i otwórz szeroko okno (przy sprzyjających warunkach atmosferycznych). Jeśli nie masz możliwości wyłączenia nawiewu, siądź możliwie daleko od klimatyzatora.
- Do pracy z komputerem nakładaj okulary z antyrefleksem.
- Ustaw monitor komputera około 60–80 cm od swoich oczu i dobrze oświetl swoje miejsce pracy.
- Pamiętaj, że górna krawędź monitora powinna być na linii twojego spojrzenia lub około 5 cm niżej.
- Często wietrz pomieszczenie, w którym pracujesz.
- W razie potrzeby stosuj preparaty nawilżające powierzchnię gałki ocznej, tak zwane „sztuczne łzy”. Środki tego typu oczyszczają przednią część rogówki z zanieczyszczeń i poprawiają stopień jej nawilżenia, łagodząc przykre objawy zespołu suchego oka. Ponadto chronią przed ponownym wystąpieniem uciążliwych dolegliwości.
- Jeśli cały dzień pracy spędzasz przed komputerem, co godzinę rób krótką przerwę – wstań od biurka, przejdź się do pokoju socjalnego lub łazienki, by od ciągłego siedzenia odpoczęły nie tylko oczy, ale także nogi i plecy. Rozruszaj stawy i popraw krążenie – wyjdzie ci to na zdrowie.

Praca w biurze uchodzi za lekką i przyjemną, ale godziny spędzane przed monitorem komputera nie pozostają bez wpływu na narząd wzroku. Jeśli – na domiar złego – korzystamy z komputera w niewietrzonych, klimatyzowanych pomieszczeniach, z czasem mogą pojawić się u nas przykre objawy zespołu suchego oka. Dolegliwości tych możemy uniknąć, dbając o higienę pracy i ograniczając (w miarę możliwości) czas przeznaczony na pisanie na komputerze.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto