Szkoła przy ul. Wielkopolskiej w Gdańsku zyskała patrona. Jest nim od dzisiaj prof. Jerzy Samp, wybitny znawca kultury Pomorza

Prof. Jerzy Samp - historyk literatury i pisarz, wybitny znawca kultury Pomorza XIX i XX w. - zmarł w 2015 roku. W piątek oficjalnie został patronem gdańskiej Szkoły Podstawowej nr 86.

Uroczystości związane z jubileuszem i nadaniem imienia zaczęły się o godz. 9 mszą św. w kościele pod wezwaniem św. Judy Tadeusza Apostoła. Podczas mszy nastąpiło poświecenie sztandaru szkoły. Potem uczestnicy przeszli ul. Świętokrzyską i Wielkopolską pod szkołę, gdzie odbyło się odsłonięcie tablicy i uroczysta akademia związana z jubileuszem.

Pamiątkową tablicę zaprojektował brat prof. Jerzego Sampa, Wawrzyniec, który także wziął udział w uroczystościach. Pojawiła się także żona profesora - Barbara, syn - Christian z żoną oraz córka Klaudia Kozak.

Co jeszcze zaplanowano w ramach jubileuszu?

- Przygotowaliśmy liczne wystawy okolicznościowe związane z historią naszej szkoły, a także salę poświęconą pamięci patrona - mówi Olga Mardzińska, wicedyrektor SP nr 86.

Wicedyrektorka tłumaczy też, dlaczego to właśnie prof. Jerzy Samp został patronem szkoły:

- To szansa na to, aby młodym gdańszczanom, poprzez jego twórczość, przybliżyć ich miasto. Chcemy, aby, zgodnie z ideą profesora, pokochali miejsce, w którym mieszkają, uczą się i z którym, mamy nadzieję, zwiążą swoją przyszłość. Niezwykle ważne dla rozwoju dzieci i młodzieży wydaje się wzmocnienie poczucia tożsamości lokalnej, odnoszenie się do regionu, jego specyfiki, cech kulturowych i tradycji, które wyróżniają go spośród innych - tłumaczy Olga Mardzińska.

I dodaje: - Jednym z istotnych celów wychowawczych jest rozwijanie szacunku do małej i wielkiej ojczyzny oraz pobudzanie twórczej inicjatywy dzieci do zdobywania wiedzy o przeszłości swojego kraju i regionu, a także uświadomienie im, że patriotyzm to wartość odgrywająca w życiu zasadniczą rolę. Twórczość profesora Jerzego Sampa doskonale wpisuje się w te założenia.

Historia Szkoły Podstawowej nr 86 sięga pierwszych powojennych dni. W 1945 roku do Łostowic przybył Tadeusz Rogowski, przedwojenny inspektor oświaty, i podjął się organizacji nowej szkoły na terenie miasta.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!