Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpady znaleziono w wiekowej gdańskiej latrynie. Pochodzą ze szkoły fechtunku? [ZDJĘCIA]

Marek Adamkowicz
Znalezisko przywodzi na myśl szkoły fechtunku, które istniały w dawnym Gdańsku. W miejscu jednej z nich, znajduje się dziś Teatr Szekspirowski
Znalezisko przywodzi na myśl szkoły fechtunku, które istniały w dawnym Gdańsku. W miejscu jednej z nich, znajduje się dziś Teatr Szekspirowski Karolina Misztal
Na szpady natrafiliśmy podczas eksploracji latryn - mówi archeolog Witold Ochociński. - Zalegały pod warstwami śmieci i osadów organicznych. Mieliśmy szczęście, bo latryny - w czasie, kiedy je użytkowano - były co jakiś czas opróżniane. Szpad nie wyciągnięto, gdyż znalazły się one w trudno dostępnych narożnikach.

Zdaniem badaczy, tego rodzaju artefakty to prawdziwe rarytasy. Próżno podobnych eksponatów szukać w muzeach.

Znalezisko przywodzi na myśl szkoły fechtunku, które istniały w dawnym Gdańsku. Na temat pierwszej, prawdopodobnie XVI-wiecznej, zachowało się bardzo mało informacji. Nie wiadomo, ani kiedy powstała, ani jak wyglądała. Drugą ze szkół, tzw. nową, wzmiankowano w roku 1635. Powstała u zbiegu obecnych ulic Bogusławskiego i Podwale Przedmiejskie. Dziś w tej okolicy znajduje się Teatr Szekspirowski, który odwołuje się właśnie do tradycji tzw. nowej szkoły fechtunku.

- Niewykluczone, że szpady są w jakiś sposób związane właśnie z tym obiektem - wskazuje prof. Jerzy Limon, dyrektor Teatru Szekspirowskiego. - Szkoła była nie tylko miejscem ćwiczeń we władaniu bronią, ale też pełniła funkcje rozrywkowe. Odbywały się tu przedstawienia kuglarzy, niedźwiedników czy trup teatralnych. Jednym z elementów aktorskiego rzemiosła były inscenizacje pojedynków. Wzbudzały one podziw publiczności. Szczególnie ceniono pokazy najnowszych technik szermierczych.

Odnalezione przez archeologów szpady są już po zabiegach konserwatorskich. Obecnie planuje się formalne przejęcie zabytków do kolekcji Muzeum Archeologicznego i przeprowadzenie dalszych specjalistycznych badań, które wyjaśnią m.in. z jakiego gatunku drewna zostały one wykonane.

Odkrycie krypty czaszek w kościele św. Brygidy w Gdańsku [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto