Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpitalny Oddział Ratunkowy na Zaspie spełnia już wymagania UE

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
W tym miejscu kieruje się ruchem pacjentów SOR
W tym miejscu kieruje się ruchem pacjentów SOR G. Mehring
Osobnym wejściem do strefy czerwonej trafiają pacjenci w stanie zagrożenia życia przywożeni przez karetki. Strefa zielona, "internistyczna" przeznaczona jest dla chorych np. z zawałem serca czy udarem mózgu, wymagających pilnej pomocy kardiologów oraz neurologów.

Do strefy żółtej, "ambulatoryjnej", do której prowadzi oddzielne wejście, trafiają pacjenci, którzy do szpitala przychodzą o własnych siłach. Właśnie tej ostatniej, żółtej strefy dotąd brakowało, by Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu Specjalistycznym na gdańskiej Zaspie spełniał wszelkie wymogi unijne.

We wtorek tę inwestycję , zrealizowaną w 85 proc. ze środków Unii Europejskiej przy finansowym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego, uroczyście otwarto. W środkowej części SOR zlokalizowane jest biuro przyjęć pacjenta.

- Dyżurujące tu osoby skierują każdego pacjenta, który się do nas zgłosi, w odpowiednie miejsce - tłumaczy Elżbieta Kozłowska-Makowiec, pielęgniarka oddziałowa SOR na Zaspie.

Decyzję o utworzeniu oddziału ratunkowego dyrekcja szpitala na Zaspie podjęła jako jedna z pierwszych w Polsce, jeszcze w 1999 roku. Pierwsze ministerialne dotacje wykorzystano na zakup podstawowego sprzętu do ratowania życia - głównie defibrylatorów i respiratorów.

- Również sam SOR powstawał etapami - wspomina Krystyna Grzenia, dyrektor szpitala na Zaspie. W pierwszym zbudowano strefę czerwoną, z salą do resuscytacji (tu ratuje się chorym życie) i stanowiskami intensywnej opieki medyczne. W drugim etapie powstała strefa zielona z 8 łóżkami obserwacyjnymi. W 2008 r., dzięki dotacji z Departamentu Zdrowia, udało się stworzyć gabinet zabiegowy. Wczoraj oddano do użytku trzecią, ostatnią część SOR. - W ciągu tych dziesięciu lat na remonty, modernizację i zakupy sprzętu wydaliśmy ponad 6 mln zł głównie ze środków Ministerstwa Zdrowia oraz pomorskiego samorządu - szacuje dyrektor Grzenia.

To jeszcze nie koniec. Właśnie ruszyła budowa całodobowego lądowiska dla helikopterów. Teraz SOR pilnie potrzebuje jeszcze własnego tomografu komputerowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto