Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Terminal T2 krok po kroku, czyli jak nie zginąć na rozbudowanym lotnisku w Rębiechowie - ZDJĘCIA

Kazimierz Netka
Choć oficjalnie otwarty zostanie w sobotę, 31 marca, pierwsi pasażerowie wylecą z niego dokładnie za tydzień - 6 kwietnia. O tym, co nas czeka na nowym terminalu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku - pisze Kazimierz Netka.

Do sali odpraw terminalu T2 prowadzi troje drzwi, wprost ze strefy "kiss and fly" - czyli "pocałuj i leć". Strefa ta, podobnie jak przed starym terminalem T1, przed nowym też znajduje się bezpośrednio u wejścia. Na tym placu można na krótko (do 10 minut - bez opłat za parkowanie) zatrzymać samochód, pożegnać odlatujące osoby.

W hali odpraw jest znacznie więcej niż w starym budynku miejsc odprawy podróżnych. Nie pięć, nie dziesięć, ale aż czterdzieści stanowisk check-in, czyli nadawania bagażu.

- Na razie czynnych będzie 20 stanowisk odpraw oraz dwa dla bagaży ponadgabarytowych - zapowiada Michał Dargacz, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. - Bagaż, po nadaniu, zamiast na taśmociąg, trafia do wózka. Tym pojazdem dostarczony zostanie do punktu kontroli - wykrywania ładunków wybuchowych. Jeśli walizka przejdzie pozytywnie kontrolę systemu, odbiera ją agent handlingowy i przewozi na pokład samolotu.

Lotnisko w Gdańsku: Port lotniczy w tym roku obsłuży dużo więcej pasażerów. Terminal T2 w kwietniu

Idziemy dalej szlakiem podróżnych. Przekraczamy następne drzwi. Wchodzimy do sali kontroli bezpieczeństwa. Tu sprawdzana jest zawartość kieszeni osób odlatujących, ich bagażu podręcznego. Jak pasażerowie mają postępować, podpowiada film instruktażowy, wyświetlany na dużym ekranie. Stanowisk kontroli jest osiem oraz jedno dla VIP-ów i załóg. Tu aparatura prześwietli wkładane do kuwet kurtki czy torebki. Gdy wykryje niebezpieczny przedmiot, kuweta z zawartością kierowana jest automatycznie do ścisłej kontroli.

W starym terminalu były tylko trzy wąskie ciągi komunikacyjne wyposażone w stanowiska do kontroli - kolejno na strefę Schengen, poza nią oraz w ruchu krajowym. W nowym wszystkie dziewięć stanowisk kontroli bezpieczeństwa przeznaczone jest dla obu stref. Dopiero piętro wyżej pasażerowie będą się kierować do wyjść przeznaczonych dla strefy non-Schengen lub Schengen.

Wchodzimy na piętro. Tu są sklepy wolnocłowe, plac zabaw dla dzieci, restauracje, kawiarnie. Na schodach obowiązuje jeden kierunek ruchu. Nie można się cofać. A co, jeżeli ktoś się rozmyśli? - Sam nie może opuścić tego miejsca - mówi Michał Dargacz. - Zostanie wyprowadzony przez obsługę lotniska.

Do którego wyjścia do samolotu odlatujący mają się stawić i kiedy - wyczytają na tablicach informacyjnych. Taka tablica jest też przy "kids play", czyli miejscu zabaw dzieci. Rodzic, będąc blisko dziecka, może na bieżąco obserwować, co się na lotnisku dzieje, kiedy powinien pójść do samolotu.
Do dyspozycji podróżujących w obrębie strefy Schengen jest osiem wyjść.

Tych, którzy się udają poza Schengen, czeka jeszcze jedna kontrola - paszportowa. Potem, łącznikiem, na poziomie pierwszego piętra, przechodzą do starego dworca lotniczego - terminalu T1. Tam również jest osiem bram - wyjść do samolotów.

Letni rozkład rejsów: Sprawdź nowe połączenie lotnicze z lotniska w Rębiechowie

Przylatujący do Gdańska z samolotów kierowani są do starego terminalu T1. Tam odbierają bagaże. Nie będzie tam placówek komercyjnych, np. sklepów. Pozostaną natomiast wypożyczalnie samochodów, informacja turystyczna.

To wszystko jest możliwe, dzięki modernizacji lotniska - przy wsparciu unijnymi funduszami. Koszt budowy drugiego terminalu pasażerskiego, wraz z infrastrukturą, oraz rozbudowy i modernizacji infrastruktury lotniskowej i portowej, szacowany jest na ponad 247,7 mln zł. Dofinansowanie z UE - z Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko", przekracza 87,3 mln zł.

Nowości w dokonywaniu odpraw celnych i granicznych w Gdańsku

Po otwarciu terminalu T2 poprawią się warunki pracy funkcjonariuszy pomorskiej Służby Celnej i Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Więcej będzie dla nich pomieszczeń, o wyższym standardzie.

- Ważniejsze jednak są zmiany, które czekają pasażerów - podkreśla Marcin Daczko,
rzecznik Izby Celnej w Gdyni. - W części ogólnodostępnej terminalu uruchamiamy specjalnie oznakowany punkt informacyjny, w którym nasi funkcjonariusze będą służyć poradą i udzielać informacji pasażerom odnośnie przepisów celnych, ochrony ginących gatunków roślin i zwierząt CITES itp. Ponadto rusza nasza informacja w formie multimedialnej. Będzie wyświetlana na specjalnych ekranach. W niej również znajdą się najważniejsze informacje dla pasażerów. Wprowadzamy też nową zasadę kontroli bagażu pasażerów odlatujących; będą jeszcze mniej zauważalne.

- W terminalu T2 będą dokonywane zarówno kontrole bezpieczeństwa, jak i paszportowe - informuje kmdr por. SG Dariusz Kubala, zastępujący rzecznika prasowego komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. - Do terminalu T1, przeznaczonego na przyloty w części parterowej i odloty na piętrze w ruchu Non Schengen (państwa nienależące do strefy Schengen), pasażerowie będą przechodzić łącznikiem z terminalu T2.

W nowym terminalu znajdzie się osiem stanowisk kontroli bezpieczeństwa pasażerów i jedno stanowisko do kontroli bezpieczeństwa załóg oraz pasażerów o statusie VIP. Do tego zostaną utworzone cztery podwójne stanowiska odpraw paszportowych.

W myśl podpisanego pod koniec ubiegłego roku porozumienia w sprawie przejęcia od Straży Granicznej kontroli bezpieczeństwa w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy, zarządzający lotniskiem będzie stopniowo przejmował kontrolę bezpieczeństwa. Tak jak i do tej pory, do zadań funkcjonariuszy MOSG będzie należało utrzymanie ładu i porządku na lotnisku i w terminalu lotniczym, a także kontrola przewożenia przez granicę materiałów, na które wymagane jest specjalne zezwolenie: broni, amunicji, materiałów wybuchowych, promieniotwórczych i jądrowych, chemicznych, substancji narkotykowych, materiałów szkodliwych czy odpadów.

Czytaj także:

Gdańsk. Nowy terminal lotniska Rębiechowo gotowy. Kontrola bezpieczeństwa
OLT Express uruchamia połączenia lotnicze. Z Gdańska do Warszawy, Wrocławia, Katowic, Krakowa,Łodzi

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto