20 maja w sobotę w Gdańsku wyjedzie na tory „Tramwaj zwany pożądaniem” – mobilny projekt profilaktyki HIV organizowany przez studentów medycyny z IFMSA-Poland z okazji Medykaliów.

W 2016 roku w Pomorskiem wykryto blisko 80 zakażeń HIV, a w całej Polsce zarejestrowano 1 278 zakażeń HIV i 113 zachorowań na AIDS.


„Tramwaj zwany pożądaniem” będzie kursował od 17:30 do 20:30 po trasie ze Strzyża PKM do przystanku Siedlce i z powrotem.


"Tramwaj zwany pożądaniem”w unikalny sposób połączy edukację na temat seksu i profilaktyki zakażeń HIV z zabawą. Ogólnopolska kampania organizowana już po raz szósty przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland wystartowała 10 maja i obejmie 10 miast akademickich w całej Polsce, w tym Gdańsk. Akcja ma zwrócić uwagę polskiej młodzieży na kwestie związane ze zdrowiem reprodukcyjnym oraz profilaktykę zakażeń przenoszonych drogą płciową, a w szczególności zakażeń HIV.

Jazdę nietypowym pojazdem umilą pasażerom DJ’e oraz członkowie IFMSA-Poland – studenci medycyny, którzy przez jeden wieczór będą pełnili funkcję Konsultantów Bezpiecznych Zachowań Seksualnych. W roztańczonym tramwaju konsultanci będą udzielali informacji na temat chorób przenoszonych drogą płciową, rozdawali materiały edukacyjne i prezerwatywy, a także wręczą każdemu podróżnemu unikatowy bilet z adresem placówki, w której można wykonać anonimowo i bezpłatnie test w kierunku zakażenia HIV.
„Tramwaj zwany pożądaniem” zawita ponownie do Gdańska na specjalny kurs po Światowym Dniu AIDS, czyli 2 grudnia.

Wierzymy, że nasza kampania zwiększy świadomość młodych osób w zakresie bezpiecznych zachowań seksualnych i wpłynie na zmianę ich nastawienia do wykonywania testów w kierunku HIV. Ten wirus już nie zabija, o ile tylko osoby z nim żyjące mają opiekę medyczną i przyjmują leki antyretrowirusowe. Z HIV można żyć długo i relatywnie komfortowo. Mimo to stereotypy na temat wirusa skutecznie blokują osoby młode przed testowaniem się. Młodzi demonizują pozytywny wynik testu do tego stopnia, że rezygnują z jego wykonywania. Mamy nadzieję, że nasza kampania przyczyni się do poprawy tej sytuacji - mówią organizatorzy akcji.

Zdrowie

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!